“Nieplanowane” – czasem naprawdę warto zmienić tok myślenia

Nieplanowane
fot. YouTube

To właśnie jeden z tych filmów, które są określane mianem “przełomowego”. Światową premierę miał 29 marca 2019 roku. Od tamtego momentu dziewięć stanów USA wprowadziło ustawodawstwo mające na celu ochronę nienarodzonych. W polskich kinach ukaże się 1 listopada.

Abby Johnson

Jest to kobieta, która zmieniła swój tok myślenia o 180 stopni. Zaskakująca postać. Film opowiada jej historię. Abby od zawsze pragnęła pomagać kobietom. Zanim zdobyła wyższe wykształcenie, postanowiła działać jako wolontariuszka. Przerodziło się to w rolę pracownicy w jednej z klinik aborcyjnych potężnej organizacji Planned Parenthood. Bardzo mocno wierzyła w prawo kobiet do wyboru, jeśli chodziło o sprawę nienarodzonego dziecka. Kierowała się tymi zasadami, dzięki czemu szybko awansowała i została dyrektorką wielkiej korporacji wykonującej aborcje. Od tamtego momentu była współodpowiedzialna za przeprowadzenie około 22 tys. aborcji. Jednak nastał dzień, w którym wszystko jej się odmieniło.
Abby Johnson
fot. materiały prasowe

Skąd taka zmiana?

Pewnego dnia pełniła rolę asystentki podczas wykonywania aborcji. Nie obyło się oczywiście bez USG, na którym zobaczyła nienarodzone dziecko. Maleństwo z przerażeniem uciekało przed narzędziami lekarza… Abby po całym zabiegu nie mogła dojść do siebie. Z czasem założyła organizację, która pomaga byłym pracownikom branży aborcyjnej, którzy jak ona przeżyli nawrócenie i walczą o rozpoczęcie nowego życia. Swoje doświadczenia opisała w książce Nieplanowane. Dzięki niej prawie 100 pracowników aborcyjnych odeszło z branży pod wpływem filmu!

Niedługo po premierze filmu było jasne, że Nieplanowane to coś więcej niż zwykła produkcja, to zjawisko kulturowe i społeczne.

Odtwórczyni głównej roli

Trudno było znaleźć aktorkę, która wcieli się w główną postać, twórcy mieli wysokie wymagania. W końcu zdecydowali się na Ashley Bratcher z Karoliny. Mimo zaledwie kilku dni przygotowań zagrała fantastycznie, stając się niekwestionowaną twarzą filmu. Ashley nie wiedziała jednak, że ta rola nie była przypadkowa.

Nieplanowane - główna bohaterka
fot. YouTube

Z chwilą, gdy zadzwoniła do mamy pochwalić się nową rolą, dowiedziała się czegoś strasznego. Kobieta wyznała, że przed narodzinami córki, dokonała aborcji. Te same myśli wróciły również wtedy, gdy była w ciąży z Ashley.

Nie wiesz tego, ale leżałam na stole w klinice aborcyjnej, gotowa cię usunąć. Wtedy na salę weszła ciężarna pielęgniarka, a ja zeskoczyłam ze stołu i wyszłam.