Najlepsze ekranizacje powieści Stephena Kinga

0
9337

Stephen King to bezsprzecznie niekwestionowany mistrz thrillerów i horrorów. Pisarz stworzył godne uwagi dzieła, które przenoszono na duży ekran. Ekranizacje Kinga szybko stawały się kinowymi hitami, a kreacje filmowe bohaterów z pewnością pozostały zapamiętane na długi czas przez widzów. Zapraszam na przegląd Najlepszych ekranizacji powieści Stephena Kinga, które warto zobaczyć.

1. Misery (reż. Rob Reiner, 1990)

Misery to jedyny film na podstawie powieści Stephena Kinga, który zdobył Oscara. Kathy Bates otrzymała w 1990r. Oscara w kategorii Najlepsza aktorka – za rolę niebezpiecznej psychofanki Annie Wilkes. Wspomniana kobieta zajmuje się poszkodowanym w wypadku samochodowym znanym pisarzem Paulem Sheldonem (James Caan). Chociaż początkowo fanka dobrze opiekuje się rannym, to z czasem zmienia się w groźną i niestabilną emocjonalnie, zmuszając go do kontynuacji opowiadań o losach Misery Chastain. W rezultacie pisarz podejmuje próby ucieczki, co oczywiście narażone jest na duże ryzyko.

2. Zielona mila (reż. Frank Darabont, 1999)

Zielona mila to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych, a zarazem wzruszających historii, która została zekranizowana w 1990r. Film był nominowany do Oscara w 2000r. w aż czterech kategoriach. Paul Edgecomb (w tej roli Dabbs Greer) opowiada historię więźnia, którego niegdyś poznał, pracując w młodości jako strażnik więzienny. Wspomniany bohater ciemnoskóry Johnny Coffey (w tej roli Michael Clarke Duncan) jest oskarżony o zabójstwo dwóch białych dziewczynek. Młody Edgecomb (Tom Hanks) zauważa, że Johnny posiada niesamowite zdolności i wydaje się, że jest niewinny.

3. Lśnienie (reż. Stanley Kubrick, 1980)

Lśnienie jest jedną z ciekawszych ekranizacji powieści Stephena Kinga, ze względu na poruszaną w niej tematykę psychologiczną. Film wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka dotyka tematu niemocy twórczej, izolacji i samotności. Głównym bohaterem jest Jack Torrance (Jack Nicholson) – pisarz, który wraz z rodziną wprowadza się do górskiego hotelu Panorama, gdzie ma pracować jako stróż zimowy. W wyniku izolacji od świata zewnętrznego i braku weny twórczej Jack stopniowo popada w obłęd, staje się niebezpieczny dla swojej żony i syna Danny’ego, który posiada niesamowite zdolności (jasnowidzenie).

4. Carrie (reż. Brian De Palma, 1976)

Carrie jest ekranizacją pierwszej powieści Stephena Kinga. Horror powstał w 1976r. (w 2002r. i 2013r. powstały remaki filmu). Główną bohaterką filmu jest Carrie White (Sissy Spacek), nastolatka wychowywana przez matkę (Pieper Laurie) – fanatyczkę religijną. W związku z tym w szkole Carrie stanowi obiekt kpin i złośliwych komentarzy ze strony rówieśników. Podczas kłopotliwej sytuacji na zajęciach wychowania fizycznego młoda dziewczyna odkrywa w sobie zdolności telekinetyczne. Dlatego Carrie postanawia zemścić się na swoich oprawcach, co na koniec doprowadza ją do katastrofy. Sissy Spacek oraz Pieper Laurie za swoje role otrzymały nominacje do Oscara.

5. To (reż. Andres Muschietti, 2017)

To jest jedną z nowszych ekranizacji powieści Stephena Kinga. Fabuła dotyczy mrocznej historii miasteczka Derry, w którym mają miejsce zabójstwa dzieci. Okazuje się, że za wszystkim stoi niebezpieczny klaun Pennywise (Bill Skarsgård), przyjmujący postacie, które wywołują strach u ofiar. Dlatego grupa siedmiu odważnych nastolatków postanawia zawalczyć z tajemniczym potworem, grasującym blisko nich. W rezultacie dzieci decydują się zabić klauna, kończąc serię zabójstw tym miejscu.