Matrix i cała reszta – najlepsze efekty specjalne w historii kina

0
1236
matrix
fot. technopolis-polityka.pl

W 2007 roku Visual Effects Society – organizacja zrzeszająca specjalistów od efektów, ogłosiła listę 50 filmów, których efekty specjalne dodawały im niesamowitości. Wpływały na ekspresję i były nieodłącznym elementem przedstawianej historii. W 2017 roku zaktualizowano listę, dodając do nich 20 kolejnych tytułów. Przedstawimy kilka filmów, które według nas charakteryzują się najlepszymi efektami specjalnymi – wśród nich zarówno klasyki jak i nowsze produkcje.

Superman

Jest to zarówno pierwsza jak i ostatnia produkcja tego rodzaju, która znalazła się na liście. Losy superbohaterów nie są aż tak wyróżniane przez Visual Effects Society. Ekranizacja miała miejsce 1978 roku. Efektami specjalnymi objęto przede wszystkim głównego bohatera – Supermena. Jak wiadomo ta postać musiała walczyć ze złem. Dzięki swoim mocom to zadanie było ułatwione. Wszelkie loty, skoki z wysokości były bardzo ciężkie do wykonania. Nie obyło się bez pomocy lin oraz zabezpieczeń. Efekt końcowy jest świetny.

Matrix

Aktorzy poza pomocą efektów specjalnych musieli również wykazać się znajomością niektórych sztuk walki. Dodało to wiarygodności temu, co widzimy na ekranie. Tematem filmu jest świat kierowany przez roboty, które zostały skonstruowane graficznie i wrzucone prosto na ekran. Wielką rolę odegrały tutaj kamery – przyspieszano taśmy, by uzyskać jak najlepszy obraz klatki podczas odtwarzania jej z normalną prędkością. W momentach “zamrożenia” głównego bohatera aktorzy stawali nieruchomo by zyskać dodatkowy efekt.

King Kong

Sam tytuł skierowany jest na główną postać, która została niesamowicie przedstawiona. Peter Jackson oraz Andy Serkis użyczyli swojej gry komputerowej postaci. Dzięki temu nastąpił przełomowy moment w dotychczasowej historii cyfrowej iluzji. King Kong to nie tylko piksele. Stał się żywym zwierzęciem w ogromnych rozmiarach pełnym podstawowych zachowań. Cyfryzacją zostały objęte również występujące tam dinozaury. Aktorzy mieli również niemałe wyzwanie, a w szczególności główna bohaterka, która pracowała na wysokości.

Władca Pierścieni

Gollum to postać, która jest niewątpliwie najbardziej efektowną z całego filmu. Wykreowanie tego bohatera okazało się bardzo czasochłonne. Nie obyło się bez pomocy komputerowej. Gollum został powołany do istnienia dzięki połączeniu najnowocześniejszej animacji komputerowej z wyrafinowaną technologią odwzorowania ruchu. Aby odbiec od typowego animacyjnego wyglądu, postanowiono za wzór wziąć człowieka.

E.T.

Pozostawiony na ziemi kosmita zaprzyjaźnia się z małym chłopcem – Elliottem. Magia tkwi w tym, że przybysz posiada moce. Pokazuje przyjacielowi jak się lata. Najsłynniejszą sceną z tego filmu jest lot na rowerze – chłopiec ucieka z kosmitą w koszyku i nagle wznoszą się w powietrze.

Avatar

Film, który musi obejrzeć każdy. Aktorzy mieli wielkie wyzwanie podczas nagrywania scen. “Staliśmy w studiu o gołych ścianach i musieliśmy wykrzesać z siebie siłę, aby odegrać na przykład scenę walki z wielkim wężem zamieszkującym las deszczowy na Pandorze. To trudne zadanie, ale Jim jest fantastycznym reżyserem. Nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek inny potrafił wydobyć z nas więcej.” –  mówił Laz Alonso.

Ex Machina

Historia o stworzeniu sztucznej inteligencji. Główny bohater wygrywa konkurs informatyczny. Nagrodą jest lot do najbardziej cenionego prezesa-wynalazcy. Przedstawia on swój projekt. Jest to kobieta-maszyna. Niewątpliwe dużą wiarygodność tej postaci nadały efekty specjalne. Komputerowo nadano kształty maszyny, co nadało również  przeźroczyste części ciała.  Można powiedzieć, że niektóre sceny zbliżone są bardzo do Matrixa – np. nienaturalna szybkość.

Incepcja

Incepcja to ekranizacja przepełniona surrealizmem. Głównym tematem są sny, a w zasadzie przenoszenie się do nich. Skąd wiadomo czy to sen czy nie? Bohaterowie posługiwali się bączkiem, który mówił im w jakim etapie się znajdują. W pewnym czasie zorientowali się, że utknęli w innym wymiarze. Efekty specjalne nadają zniekształcenia budynkom, wszystkim możliwym rzeczom.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments