Ten przegląd filmów dokumentalnych dostępnych na platformie Netflix został przygotowany dla każdego, komu nie jest obojętny los naszej planety. Każdy z filmów jest w jakiś sposób związany z ekologią – porusza temat zdrowego odżywiania, ruchu less waste czy też świadomych zakupów. Wszystkie te czynniki są ważne w obliczu postępujących zmian klimatycznych. Sprawdź, czy widziałeś już wszystkie pozycje z listy!
Cowspiracy: tajemnica równowagi ekologicznej środowiska
Dokument Kipa Andersena i Keegana Kuhna powstał w 2014 roku. Od tego czasu jest pozycją obowiązkową dla osób przechodzących na weganizm. Film Cowspiracy przedstawia brutalną prawdę o przemyśle mięsnym i mlecznym. Dokładnie opisuje zależności, które rządzą rynkiem oraz jaki wpływ mają na tę sytuację organizacje ekologiczne. Cowspiracy jest filmem, w którym mówi się głośno niewygodne fakty. Zadaniem filmu jest edukacja, dlatego usłyszymy tam o faktach, do których innym nie opłaca się przyznać.
Minimalism: A Documentary About the Important Things
Minimalizm jest z pewnością produkcją, o której można powiedzieć: ponadczasowa. Każdy z nas – czy tego chce czy nie – w mniejszym lub większym stopniu praktykuje konsumpcjonizm (o ile jest to coś, co można praktykować). Rzecz w tym, że żyjemy w społeczeństwie, które zatraciło idee posiadania. Wydajemy pieniądze, których nie mamy na rzeczy, których nie potrzebujemy. Bardziej cieszy nas sam proces kupowania, niż faktyczne użytkowanie przedmiotu. Cała ta rzeczywistość jest pełna paradoksów. Jeżeli nie potrafisz tego dostrzec lub widzisz to, ale nie wiesz jak temu zaradzić film Minimalizm jest dla ciebie. Samo słowo minimalizm można rozumieć różnie. Na przykład styl minimalistyczny – dla jednych będzie to ograniczanie zakupów do najpotrzebniejszych rzeczy, a dla drugich surowe i proste wnętrze warte potężne pieniądze. Ten dokument Netflixa ma szanse diametralnie zmienić twoje myślenie.
What the health
Kolejna produkcja Netflixa, gdzie uwagę widza skupia się na przemyśle mięsnym i mlecznym. Film What the Health ma szerokie grono zarówno fanów jak i widzów raczej sceptycznie nastawionych. Cały spór odnośnie filmu dotyczy wiarygodności przedstawianych w nim danych. Przeciwnicy zarzucają twórcom wybiórczość w przedstawianiu faktów i przekłamania już na poziomie merytorycznym. Kasia Gandor na swoim kanale na YouTubie zamieściła recenzję filmu, gdzie obiektywnie – z naukowego punktu widzenia ocenia rzetelność filmu What the health.
Jestem Maris: portret młodej joginki
Bohaterką filmu jest Maris Degener – kobieta, która w przeszłości miała zaburzenia odżywiania i udało się jej przezwyciężyć chorobę dzięki jodze. O tym jak stopniowo zmieniało się jej życie i ona sama opowiada Maris i jej bliscy. W film Jestem Maris w bardzo prosty sposób zostają przedstawione zależności pomiędzy naszym zdrowiem psychicznym i fizycznym, a aktywnością fizyczną. Praktykowanie jogi pomogło Maris w wyjściu z anoreksji. W filmie dzieli się najbardziej bolesnymi wspomnieniami.