Eric Clapton: Life in 12 Bars – Nowy Film O Legendarnym Gitarzyście

Showtime zaprezentowało trailer najnowszego dokumentu o Ericu Claptonie, jednego z najważniejszych gitarzystów w historii rocka. Dzieło dogłębnie analizuje ogromny wpływ,  jaki Clapton wywarł na muzykę i kulturę przez ostatnie pięć dekad.

Eric Clapton to gitarzysta, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. O jego talencie mogą świadczyć już pierwsze lata działalności. The Yardbirds, The Cream, Blind Faith, czy Derek & The Dominos to grupy, w których młody wówczas Clapton ugruntował swoją pozycję, jako jeden z najlepszych gitarzystów blues rocka. Przesiąknięty bluesem Eric w The Yardbirds zdobył potrzebne doświadczenie, by w Cream zrewolucjonizować podejście do muzyki i dokonać fuzji blues rocka z psychodeliką. Zapoczątkował tym samym rozwój hard rocka. Kolejne zespoły Claptona – Blind Faith i Derek&The Dominos – nie przetrwały próby czasu i mimo skromnego dorobku płytowego ich albumy są uznawane za kultowe. Po roku 1971 przyszedł czas na solową karierę Claptona, która trwa do dziś i także była usłana muzycznymi arcydziełami jak “Tears in Heaven”, “I shot the sheriff”, czy “Wonderful Tonight”.

 “Eric zawsze był samotnym mężczyzną z gitarą przeciwko całemu światu. Był całkiem sam i nie miał innego wyboru, niż tylko śpiewać i grać, by złagodzić wewnętrzny ból”.

Eric Clapton: Life in 12 Bars to niezwykły i intymny obraz muzyka. Clapton dorastał z kompleksem niższości. Walczył z wymaganiami biznesu muzycznego, burzliwymi sprawami miłosnymi, uzależnieniem od narkotyków i tragiczną utratą jego młodego syna. Film śledzi, jak radził sobie z tymi wyzwaniami, zanim założy rodzinę wraz z drugą żoną, Melia McEnery. Twórcy zapewniają, że wyjdziemy z kina z głębokim poczuciem zrozumienia dla twórczości artysty. Film zawiera rozległe wywiady z samym Claptonem, jego rodziną, przyjaciółmi, czy jego idolami. Pojawia się m.in. B.B King, Jimi Hendrix, czy George Harrison. Reżyser Lili Fini Zanuck otrzymała dostęp do osobistych archiwów Claptona, pełnych filmów z jego występami, klipów zza kulis, zdjęć, plakatów, listów, czy rysunków. Muzyk przekazał także swój personalny dziennik.

Life in 12 Bars będzie dostępny w lutym 2018 roku na kanale Showtime