Co stało się z lamą – o zawiłościach The stranger

The stranger to nowy serial Netflixa oparty na bestsellerowej powieści Harlana Cobena. Typowa dla autora książki wielowątkowość w tym przypadku najwyraźniej zawiodła, a fani czują niedosyt związany z finałem całej historii. Jakie sekrety skrywa serial i czy warto go obejrzeć?

Fabuła The stranger

W niewielkim miasteczku pojawia się tajemnicza kobieta, która sukcesywnie zdradza ludziom sekrety ich bliskich. Dokładnie w taki sposób Adam Price odkrywa tejemnice swojej żony. Okazuje się, że poroniona przez laty ciąża kobiety była kłamstwem. Konflikt między małżonkami doprowadza do ucieczki kobiety. Równocześnie o tajemnicach z życia swojej córki dowiaduje się Heidi Doyle – właścicielka cukierni. Nieznajoma stawia Heidi ultimatum – albo kobieta zapłaci jej za milczenie, albo całe miasteczko i wszyscy użytkownicy internetu dowiedzą się o haniebnym pomyśle na biznes córki cukierniczki. Sieć tajemnic, w której coraz bardziej gubią się bohaterowie, splata ze sobą ich losy. Rozwiązanie tej historii będzie jednak o wiele bardziej banalnie niż wskazuje na to ilość wątków i niedopowiedzeń, towarzyszącym zarówno serialowi jak i powieści Cobena.

Pytania bez odpowiedzi

Twórcy serialu rozpędzają fabułę i dostarczają widzom kolejnych historii z życia mieszkańców miasteczka. Każdy z wątków rozwija się i stawia przed widzami wiele pytań. Większość z nich nigdy nie doczeka się odpowiedzi, tak jak najczęściej zadawane pytanie – co stało się z lamą? Nikt, kto oglądał The stranger bez wątpienia tego nie przeoczył. Na jednej z ulic policja znajduje ciało martwej lamy, bez głowy. Okazuje się, że głowę zwierzęcia posiada syn Adama Price’a, który przetrzymuje ją w swojej szafie. Historia lamy nie została jednak wyjaśniona.

Co więcej?

Nie wiadomo także jak doszło do wypadku i dlaczego ciało zwierzęcia było w częściach. Kim był znaleziony w lesie nastolatek- to kolejne pytanie, które samo się nasuwa. Niejasne jest także to, z jakiego powodu zginęła Heidi oraz dlaczego twórcy serialu dali widzom do zrozumienia, że jej morderca jedynie udaje policjanta, podczas kiedy naprawdę nim jest.
I w końcu dlaczego Martin prosi o pomoc prawną Price’a? Te pytania raczej pozostaną bez odpowiedzi, tym bardziej, że kolejny sezon serialu nie będzie już tak tajemniczy – w końcu nieznajoma ujawniła powody swojego postępowania.

Czy warto obejrzeć The stranger?

Bez wątpienia jest to jeden z bardziej dynamicznych kryminałów Netflixa. Nie sposób się nudzić, ponieważ na ekranie ciągle dzieje się coś nowego. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, wokół których wyrasta mnóstwo pytań. Niestety, na większość z nich nie znajdziemy odpowiedzi. W tym przypadku wielowątkowość stała się piętą Achillesową całej produkcji. Nie pomoże wytężona uwaga ani ogromne zainteresowanie historią Cobena. Wszystko dlatego, że większość wątków ma swój początek – ciekawy, wciągający, czasami kontrowersyjny. Jednak wraz z biegiem fabuły pojedyncze wątki giną i pozostają bez odpowiedzi. Nie zmienia to faktu, że jest to oryginalna i świetnie nakręcona historia, której warto poświęcić kilka godzin. Nie należy łudzić się, że wszystko co Coben pokazuje w serialu Netflixa jest bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. Może dzięki temu finał nie będzie takim zawodem.