7 śmierci Marii Callas otworzy 3 edycję sezonu operowego online w ARTE

Już dzisiaj, 5 września europejski kanał kulturalny ARTE rozpoczyna trzecią edycję bezpłatnego sezonu operowego online ARTE Opera w partnerstwie z największymi europejskimi festiwalami i scenami operowymi. Trzeci sezon otworzy transmisja na żywo z Bawarskiej Opery Państwowej spektaklu 7 śmierci Marii Callas Mariny Abramović.

W sezonie 2020-2021, dzięki wyjątkowej europejskiej sieci partnerów, ARTE nadal co miesiąc udostępniać będzie wybitne produkcje operowe. Będzie je można obejrzeć bezpłatnie w ramach stworzonego specjalnie w tym celu sezonu operowego online. Nowy sezon zainauguruje spektakl 7 śmierci Marii Callas, będący projektem serbskiej artystki Mariny Abramović. Premiera zaplanowana była początkowo na kwiecień 2020 roku, jednak musiała zostać przełożona ze względu na pandemię koronawirusa. 7 śmierci Marii Callas będzie również okazją do inauguracji nowego sezonu Bawarskiej Opery Państwowej.

7 śmierci Marii Callas to projekt operowy, w którym artystka przedstawia siedem emblematycznych scen śmierci bohaterek operowych. Wszystkie zawarte w spektaklu arie stanowią punkty kulminacyjne oprawy muzycznej i dramaturgii oper, z których pochodzą. Siedem śpiewaczek pod kierownictwem dyrygenta Yoela Gamozou wykonuje arie operowe. Marina Abramović występuje w siedmiu filmach jako grecka śpiewaczka u boku aktora Willema Dafoe. W ostatniej części spektaklu poświęconej prawdziwej śmierci Marii Callas w 1977 roku w Paryżu, artystka pojawia się osobiście na scenie. Poza znanymi ariami z repertuaru lirycznego XIX i XX wieku oprawę muzyczną projektu uzupełnia muzyka serbskiego kompozytora Marko Nikodijevića.

Pozytywne wyniki poprzednich sezonów ARTE Opera

Po dwóch poprzednich sezonach bilans europejskiej oferty operowej ARTE jest niezwykle pozytywny: łącznie od września 2018 roku projekt odnotował ponad 1,9 mln odsłon, w tym 863 000 w pierwszym sezonie i 1 047 000 w drugim. Projekt zwraca się do prawdziwie europejskiej publiczności: prawie 30% widzów pochodzi z Niemiec, 30% z Francji, a pozostałe 40% z innych krajów, głównie europejskich.

Poza sezonem ARTE Opera, europejski kanał kulturalny angażuje się również w inne działania mające na celu prezentowanie różnorodności artystycznej. Przykładem może być obecna współpraca z salzburskim festiwalem Salzburg für Jedermann, czy też zakrojony na szeroką skalę projekt online Ludwig van.

Więcej informacji na temat ARTE Opera uzyskać można pod adresem: arte.tv/opera

O Arte po polsku

ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV – reportaże śledcze, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.