X-Men – mutanci, których poznasz z komiksów Marvela i filmów… od studia Sony!

0
379

W świecie superbohaterskim łatwo się pogubić. Filmy, które poprzedza logo Marvela, są wielu osobom znane i właśnie z tym uniwersum kojarzone. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o młodych mutantów z nadprzyrodzonymi mocami. Filmy z udziałem X-Menów produkowane były bowiem przez całkiem inne studio, a mianowicie Sony Pictures Enertainment. Nie mieliśmy wobec tego jeszcze okazji zaobserwować wspólnie toczonej walki mutantów u boku Iron Man’a czy Kapitana Ameryki. Oczywiście mowa o wielkim ekranie, bo w komiksach Marvela ich drogi wielokrotnie się splatały.

X-Meni w komiksach

Mutanci powstali za sprawą wybitnej i legendarnej już postaci, jaką jest Stan Lee. Odpowiadał on za wiele sukcesów komiksowych i mimo że ta historia nie spotkała się na samym początku dużym zainteresowaniem, czytelników to z czasem zyskała ogromną popularność. Komiksy z mutantami powstały w 1963 roku. Historia rozpoczyna się od profesora Charlesa Xaviera, który postanowił zebrać wokół siebie wszystkich mutantów. Tym samym poznajemy wtedy jedną z najpotężniejszych mutantek – Jean Grey, której moce muszą być hamowane przez samego profesora. Następnie poznajemy Scott’a Summers’a, Iceman’a, Angel’a i Bestię.

Jak oglądać X-Menów – X-Meni  od Sony Pictures Entertainment

Filmy o mutantach pojawiały się w różnych chronologiach. Dlatego nowy widz niekoniecznie powinien kierować się kolejnością wydawania filmów. Zdecydowanie lepiej jest postawić na kolejność uwzględniającą chronologię wydarzeń w całym uniwersum. Uniwersum, które ze względu na podział bohaterów Marvela (więcej komiksów Marvela znajdziesz tutaj: https://www.atomcomics.pl/pl/producer/Marvel-Comics) między MCU a Sony, pozbawione było wielu innych superbohaterów.

1. X-Men: Pierwsza Klasa ( X-men: First Class)

Oglądanie powinniśmy zacząć od części, która sięga najdalej w przeszłość, czyli X-Men: Pierwsza Klasa. To w niej przedstawiono początki zrzeszania mutantów przez młodego Xaviera u Erika Lehnsherr’a znanego później jako Magneto.

2. X-Men: Przeszłość, która nadejdzie ( X-men: Days of future past)

 W kolejnej chronologicznej części o tytule Przeszłość, która nadejdzie ( X-men: Days of future past), X-Meni z roku 2023 przenoszą się do 1973 roku po to, aby zmienić bieg wydarzeń i uratować ludzkość oraz mutantów.

3. X-Men Geneza: Wolverinie (X-Men Origins: Wolverinie)

Kolejny chronologiczny film opowiada o Wolverinie. Warto poznać tę historię, ponieważ traktuje ona o istotnej dla uniwersum Broni X. W kolejnej chronologicznej historii mutanci walczą z groźnym Apocalypsem po to, aby uratować przed nim świat.

4. X-Men: Apocalypse

Historia w tej części toczy się zaraz po wydarzeniach z „Pierwszej Klasy”. Jest rok 1983, a młodzi X-Meni walczą o dobro świata ze złoczyńcą wymownym imieniu Apocalypse.

5. X-Men: Mroczna Phoenix (X-Men: Dark Phoenix)

Co ciekawe kolejnym chronologicznym filmem jest Mroczna Phoenix, która wyszła w 2019 roku.Jest to ostatnia część w której możemy podziwiać młodych X-menów. Akcja filmu dzieje się w 1992 roku.

6. X-Men

Zaraz po Mrocznej Phoenix powinniśmy obejrzeć film ‘’X-Men’’ wydany prawie 20 lat wcześniej – w 2000 roku. Był to pierwszy wydany film rozpoczynający historie całego uniwersum.

7. X-Men 2 (X-Men United)

Kolejnym filmem na naszej liście jest druga część produkcji z 2000 roku. Wydarzenia przedstawione w tej historii mają miejsce 3 lata później.

8. X-Men: Ostatni Bastion (X-Men: The Last Stand)

Ostatnia część oficjalnej historii o przygodach X-Menów.

9. Wolverine

Kontynuacja historii o Wolverinie

10. Deadpool

W 2016 roku do bohaterów dołączył antybohater z Marvel Comics – Deadpool. Obydwie części filmów o nim były kontynuacjami X-Menów.

11. X-Men: Nowi Mutanci (X-Men: New Mutants)

Akcja filmu ma miejsce w 2017 roku, jednak zabawy z linią czasową pozwalają zabrać widza w przeszłość.

11.Deadpool 2

Kontynuacja opowieści o przygodach komiksowego antybohatera. Dzięki podróżom w czasie znów możemy poznać młodych X-Menów.

12. Logan

Film, który zmienił spojrzenie na kino superbohaterskie – Logan. Czyli produkcja, która o wiele więcej miała wspólnego z gatunkiem, jakim jest dramat niż kino rozrywkowe.

Artykuł powstał we współpracy z atomcomics.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments