Rekuperacja | Nowoczesna wentylacja garażu i domu

0
937

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Każdy właściciel działki, na której rozpoczyna się budowa domu, musi podejmować dość trudne decyzje. Czy to dotyczące pięknego gresu, płytek czy właśnie instalacji wentylacyjnej. Nie jest to o tyle proste zadanie, jako że już sam koszt działki i domu w stanie surowym jest wysoki. Dlatego też trzeba dokładnie zbadać problem nowoczesnych systemów wentylacji. Wentylacja mechaniczna może być odpowiedzią na problemy energetyczne w całej Polsce, jednak nie opłaca się jej montować w każdym domu jedno i wielorodzinnym. Wynika to z tego, że nowe budownictwo to świetne materiały, dobra izolacja i dobra jakość życia. Trzeba pamiętać, że wszystkie budynki tracą ciepło, a my za pomocą materiałów doszczelniających, dobrych okien dążymy do minimalizacji tych strat. Niestety klasyczne budynki, zwłaszcza nieocieplone tracą ciepło głównie przez przegrody. Nowoczesne domy tracą domy głównie przez wentylację (bo przegrody są szczelne!). I właśnie w tą niszę wciska się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacją).

Rekuperacja – oszczędność

Rekuperacja to inaczej odzysk ciepła. Ktoś może zapytać, skąd to ciepło się bierze. Przede wszystkim powietrze wydalane jest już ogrzane. Technologia pozwoliła nam na zachowanie tej energii cieplnej w środku domu. Dzieje to za pomocą rekuperatora, w którym zamontowany jest wymiennik. To właśnie on przekazuje ciepło z powietrza zużytego do powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Koszt wentylacji mechanicznej z rekuperacją to często wydatek rzędu 30 tys. zł, jednak korzyści są ogromne. W domu panuje zdrowy mikroklimat, a czujniki dostosowują pracę systemu wentylacyjnego do aktualnych potrzeb domowników. Dobra wentylacja w szczelnym domu jest w stanie zapewnić chłodzenie w miesiącach letnich i grzanie w miesiącach zimowych. Niektórzy dla uzupełnienie decydują się na pompę ciepła, która wspomaga pracę całej instalacji.

Wentylacja garażu

Garaż to miejsce, które jest wykorzystywane na różne sposoby, ale jedno się nie różni – służy przede wszystkim do przechowywania samochodów i innych pojazdów. Z tego względu wentylowanie tutaj jest tym bardziej wymagane, jako że mamy do czynienia ze sporą ilością trujących spalin. Garaż wolnostojący, nieogrzewany można wentylować poprzez otwory i kratki wentylacyjne. Jednak jak tylko pojawi się ogrzewanie (bo np. garaż jest w bryle budynku), to trzeba myśleć o montażu specjalistycznych wentylatorów, które szybciej będą odprowadzały zużyte powietrze na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim jest stosunkowo tania i bezawaryjna, jako że nie wymaga asysty przy wentylowaniu. Niestety działa sprawnie tylko przy piętnastostopniowej różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Łatwo się domyślić, że np. w ciągu cieplejszych miesięcy roku dom nie będzie wentylowany, bo ruch powietrza jest spowodowany spływaniem zimnego powietrza.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments