Na czym polega naprawa łańcuszka?

0
119

Łańcuszki bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom. Wystarczy nawet zahaczyć o ubranie albo zbyt mocno pociągnąć ozdobę, aby ją zepsuć. Podpowiadamy, komu najlepiej powierzyć naprawę zerwanego łańcuszka i wyjaśniamy, jak przebiega ten proces.

Gdzie naprawić łańcuszek?

Profesjonalną naprawą łańcuszka zajmują się pracownie jubilerskie. Fachowcy mają nie tylko wiedzę i umiejętności, ale też dysponują odpowiednimi narzędziami służącymi do reperacji biżuterii, żeby wyglądała niemal jak nowa.

Pracownie jubilerskie, takie jak np. Słojewski, są w stanie naprawić łańcuszki nawet o złożonym splocie. Zajmują się też uzupełnianiem brakujących kryształków czy kamyczków i reperowaniem zawieszek. Częstym problemem, z którym borykają się osoby noszące pozłacaną biżuterię jest ścieranie się zewnętrznej warstwy, przez co łańcuszek nie prezentuje się zbyt elegancko. Temu też może zaradzić jubiler, który na nowo pokrywa powierzchnię ozdoby warstwą złota.

Jak przebiega naprawa łańcuszka?

Na początku jubiler musi ocenić uszkodzenia i wybrać metodę, dzięki której na biżuterii nie będzie nieestetycznych śladów. W przypadku naprawy zerwanego łańcuszka najczęściej stosuje się lutowanie.

Jubiler najpierw ręcznie łączy ogniwa, a w przypadku łańcuszka linkowego, układa dwa zerwane końce jak najbliżej siebie. Powierzchnię, którą chce połączyć smaruje lutówką, czyli rozpuszczonym w ciepłej wodzie boraksem. Następnie w miejscu, w którym zmierza lutować, układa pędzelkiem pelkę, czyli drobinki lutu i przystępuje do podgrzewania za pomocą palnika. Głównym składnikiem lutu jest ten sam metal co w naprawianej biżuterii, ale dzięki temu, że topi się szybciej niż lutowany materiał, można nim połączyć rozdzielone elementy.

Ta metoda naprawy zerwanego łańcuszka wymaga dużego wyczucia i wprawy, zwłaszcza przy lutowaniu bardzo drobnych ogniw. Na koniec jubiler oczyszcza lutowaną powierzchnię specjalną bejcą i za pomocą specjalistycznych preparatów czyści cały łańcuszek, aby prezentował się jak najlepiej.

Nowe technologie

Warte uwagi możliwości w kwestii naprawy biżuterii otwiera technologia, stosowana także np. w stomatologii. Mowa o spawarkach laserowych, które pozwalają na precyzyjną obróbkę elementów charakteryzujących się drobną strukturą, bez przetopień i zniszczenia materiału przylegającego do strefy spalania.

Wadą tych urządzeń jest jedynie ich wysoka cena. Z tego względu jubilerskich spawarek laserowych i tych wykorzystujących gaz osłonowy, nie spotkamy w każdej pracowni zajmującej się naprawą biżuterii.

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments