Jak zabrać się za interpretację wiersza?

0
383

Interpretacja wiersza często przysparza wielu problemów i niejednokrotnie bywa dokonywana w sposób niewłaściwy oraz zbyt dosłowny. Analiza utworu lirycznego wymaga bowiem od nas głębszego zastanowienia i pochylenia się nad problemem jaki autor chce przedstawić adresatowi. W jaki sposób prawidłowo zinterpretować wiersz? Krok po kroku instrukcja jak dokonać analizy wiersza.

Czym jest interpretacja wiersza? 

Rozumienie pojęcia jest istotną kwestią w przypadku sporządzania interpretacji utworu. Co zatem kryje się pod pojęciem interpretacji wiersza? Termin ten zdefiniować można jako odczytywanie ukrytego sensu – przekazu, który w utworach lirycznych często obrazowany jest za pomocą symboliki i środków stylistycznych. Zatem do wykonania prawidłowej interpretacji niezbędne jest właściwe odczytanie i zrozumienie przesłania w wierszu. Pamiętaj! Jeśli masz problem z samodzielną interpretacją utworu, możesz skorzystać z pomocy na stronach takich jak elektury.org.

Jak interpretować wiersze – krok po kroku

Mierząc się z zadaniem interpretacji wiersza należy pamiętać o kilku kluczowych i bardzo istotnych elementach jakie składają się na przygotowanie rzetelnej i właściwej analizy. Bez tego łatwo o błędne odczytanie głównej myśli i pominięcie wielu ważnych zagadnień. Prawidłowa interpretacja wymaga od nas omówienia i odpowiedzi na następujące pytania:

  • Kto jest podmiotem lirycznym w wierszu – określenie osoby mówiącej w wierszu jest podstawowym elementem interpretacji. Nie wystarczy jednak wyłącznie wskazać podmiotu lirycznego – należy go dokładnie scharakteryzować, a także wziąć pod uwagę nasuwające się podobieństwa z autorem.
  • Jak wygląda sytuacja podmiotu lirycznego – określenie okoliczności w jakich znajduje się podmiot liryczny pozwala na sprecyzowanie i odgadnięcie tematu, a tym samym przesłania jakie chce on przekazać adresatowi. Warto więc wziąć pod uwagę epokę w jakiej powstał wiersz, sytuację historyczną, a także najważniejsze elementy z biografii autora które mogły go skłonić do napisania utworu.
  • Co jest tematem wiersza – temat często bywa trudny do określenia. Dzieje się tak ponieważ wiersz zazwyczaj posiada znaczenie dosłowne i przenośne i właśnie na tych dwóch poziomach powinien być interpretowany. Aby wskazać ukryty temat utworu należy przede wszystkim rzetelnie zapoznać się z jego treścią i zwrócić uwagę na środki stylistyczne, za pomocą których autor chce przekazać swoją myśl. Warto także rozpatrzyć wiersz pod kątem powiązań ze sztuką, muzyką, historią oraz filozofią, które często miały ogromny wpływ na twórczość poetów.
  • Jaki jest nastrój wiersza – dokonując interpretacji wiersza należy wskazać jakie emocje w nas wywołuje – czy jest to wiersz smutny, ironiczny czy wesoły. Nastrój utworu wpływa znacząco na sytuację liryczną podmiotu i ma określone zadanie: wzbudzić w czytelniku podobne odczucia.
  • Jakie środki stylistyczne zostały użyte – analizując każdy wiersz konieczne jest wskazanie środków stylistycznych użytych przez autora tj.: powtórzeń, metafor, epitetów, wyrazów dźwiękonaśladowczych, hiperboli, porównań, personifikacji, animizacji itp. (przykładowo – interpretacja lubię, kiedy kobieta powie nam, że w utworze występują metafory, epitety i anafory)
  • Jak wygląda budowa wiersza – analizując budowę wiersza należy określić czy jest to wiersz regularny z podziałem na strofy z jednakową ilością wersów i sylab, nieregularny – którego budowa nie posiada elementów stałych lub stychiczny – charakteryzujący się brakiem podziału na strofy.

Przed przystąpieniem do napisania interpretacji wiersza, utwór należy przeczytać przynajmniej dwukrotnie lub nawet kilkakrotnie. Wiersze na pierwszy rzut mogą wydawać się trudne do zinterpretowania, dlatego nie warto ulegać przerażeniu i poświęcić odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się z tekstem. To pomoże w dwóch najważniejszych kwestiach interpretacji czyli: wskazaniu podmiotu lirycznego oraz określeniu tematyki wiersza.

Artykuł partnerski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments