Jak wybrać serwer Minecraft? Na co uważać?

0
168

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Istnieje cały rynek hostingów dla serwerów rozgrywek multiplayer. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, co to jest hosting, jak działa i na co zwrócić uwagę, wybierając taką usługę.

Hosting – co to takiego?

Jest to usługa, w ramach której hostingodawca udostępnia swojemu klientowi (hostingobiorcy) przestrzeń na swoich serwerach. Serwer z kolei to komputer lub też program komputerowy świadczący usługi innym komputerom. Z hostingu korzystają między innymi osoby chcące założyć własną stronę, sklep internetowy czy właśnie serwer Minecraft.

Oczywiście można grać w Minecraft w trybie multiplayer, samodzielnie zakładając serwer. Będzie on wtedy korzystał z zasobów domowego komputera założyciela. Rzeczywiście, jest to często spotykane rozwiązanie. Jednak wielu graczy decyduje się na skorzystanie z hostingu. Istnieje szereg przyczyn przemawiających za takim wyborem.

Dlaczego warto wybrać hosting serwera Minecraft?

Istotną składową doznań zapewnianych przez grę jest jej komfort. Jeśli na danym serwerze ma grać przykładowo piętnastu graczy, a założyciel serwera korzysta z przeciętnej jakości komputera, komfort będzie niewielki. Pozwólmy sobie na porównanie komputera do “domu”, w którym serwer mieszka. A grę wieloosobową porównajmy do organizowanej w nim imprezy. Oczywiście wygodniejsza będzie impreza w przestronnym, klimatyzowanym, skandynawskim mieszkaniu. To jest na dobrej jakości hostingu. Z kolei samodzielnie hostowanie z wykorzystaniem miernego sprzętu to organizacja wspomnianej imprezy w kawalerce.

Co więcej, jeśli gracze zdecydują się na użycie hostingu, całość jego zasobów będzie użyta na potrzeby gry. Z kolei w przypadku hostowania na domowym komputerze nie można liczyć na takie udogodnienie. Poza obsługiwaniem gry komputer wykonuje także inne procesy. Dodatkowo podłączony jest do Internetu o określonej prędkości. Jeśli łącze jest słabe, nie zapewni graczom optymalnej wydajności gry.

Warto także wspomnieć, że domowy komputer jest bardziej narażony na zdarzenia losowe takie jak:

  • przerwy w połączeniu internetowym
  • przerwy w dostawie prądu
  • zainfekowanie wirusami uniemożliwiającymi grę
  • zużycie czy uszkodzenia techniczne

Jak wybrać hosting serwera Minecraft?

Trzeba umieć dobrać produkt do potrzeb. W przypadku gier z mniejszą ilością graczy można zdecydować się nawet na hostingi darmowe. Od płatnych różnią się one mniejszą dopuszczalną ilością graczy. Różnie może wyglądać także kwestia obsługi modów i wtyczek. Należy liczyć się z tym, że darmowy hosting może w ogóle nie zapewniać takiej funkcjonalności. Zabezpieczenia darmowych hostingów również mogą być mniej szerokie niż na hostingach płatnych.

Jeśli wybór pada na hosting płatny, również należy uwzględnić kilka spraw. Przede wszystkim mowa o finansach. W większości przypadków obowiązuje opłata miesięczna. Koniecznie trzeba wygospodarować środki na comiesięczne opłaty, by serwer pełen imponujących budowli nie zniknął.

W przypadku rozwiązań płatnych również nie ma jednolitego standardu obsługi modów i wtyczek. Niektóre serwery obsługują tylko wybrane mody. Inne bezproblemowo obsługują grę ze wszystkimi możliwymi dodatkami. Koniecznie należy na to spojrzeć przed wyborem serwera. Do najważniejszych należą:

  • Forge – jest to narzędzie sprawiające, że różne mody są kompatybilne, to jest nie wchodzą ze sobą w negatywne, uniemożliwiające grę interakcje
  • Bedrock – dzięki temu rozwiązaniu z serwerem będzie mógł połączyć się także gracz używający urządzenia innego, niż komputer
  • Spigot – wprowadza wiele zmian w mechanice gry

Jednak o dokładną listę obsługiwanych modów warto spytać przedstawicieli hostingodawcy.

Pamięć RAM także gra ogromną rolę, podobnie jak ilość CPU. 1 GB RAM wystarcza na zaspokojenie gry z około dziesięcioma graczami. Jednak jakość takiej gry będzie średnia. Zazwyczaj górną granicą na serwerach wysokiej jakości są 32 GB pamięci RAM. Jednak na taką ilość powinny zdecydować się osoby, które planują rozgrywki z dziesiątkami graczy jednocześnie. Podobnie jest z CPU, którego minimalna moc wynosi 2 GHz i wzrasta wraz z ilością graczy. Uwagę warto poświęcić także przestrzeni dyskowej. 20 GB to absolutne minimum, jeśli mowa o rozgrywce z kilkunastoma graczami. Pliki serwera będą szybko przybierały na rozmiarze w trakcie rozgrywek.

Uwzględnić należy także zabezpieczenia, jakie oferuje serwer. Szczególna uwaga powinna zostać poświęcona:

  • zabezpieczeniom przed Distributed Denial of Service (DDoS), czyli atakom powodującym inwazję setek botów czy zainfekowanych komputerów na serwer, przez co wyczerpane zostają jego zasoby
  • kopiom zapasowym, czyli zapisywaniu stanu serwera w miarę regularnie. Bez tego rozwiązania awaria może oznaczać bezpowrotną utratę wszystkich osiągnięć w grze
  • gwarancji bezawaryjności, czyli zapewnieniu przez hostingodawcę nieprzerwanego działania serwera

Pożądanymi funkcjonalnościami na serwerze powinien być także dostęp do FTP, czyli File Transfer Protocol. Jest to narzędzie pozwalające na wymianę plików między serwerem i użytkownikiem. Dzięki temu możliwe będzie przykładowo:

  • wgrywanie nowych modów
  • wgrywanie paczek tekstur
  • wgranie nowej mapy na serwer

Inną funkcjonalnością jest dostęp do root. Powinni poszukiwać jej klienci, którym zależy nad stuprocentową kontrolą nad serwerem i jego oprogramowaniem. Jednak klienci bez wiedzy technicznej czy informatycznej odniosą jednakowe korzyści bez takiego dostępu.

Źródła:

 

Artykuł sponsorowany / reklama
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments