8 książek o aktualnych problemach naszych czasów

0
286

Wydawać by się mogło, że żyjemy w świecie idealnym. Nasze społeczeństwo i świat, który nas otacza rozwija się w oszałamiającym tempie. Rozszerzają się nasze możliwości, rozwijają się technologie, medycyna, wiedza o wszechświecie, zmieniając nasze życia nie z pokolenia na pokolenie, ale z dekady na dekadę, a nawet jeszcze szybciej. Żyjemy komfortowo, niczego nam nie brakuje, ale wciąż sięgamy po więcej. Co za tym idzie?

 Już teraz mamy do czynienia z wieloma problemami, które poważnie zagrażają ludzkości i wywołują niepokój wśród uczonych: przeludnienie, konsekwencje wykorzystania energii jądrowej, ogromna przepaść między bogatymi, a biednymi… Ale są też problemy, które dopiero narastają, aby w przyszłości urosnąć do równie dużych rozmiarów. Co stanie się ze światem za 30 lat? Jaka będzie rola człowieka w tym świecie? Na jakie problemy już dzisiaj powinniśmy zacząć zwracać uwagę?

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie 8 książek, które traktują o problemach aktualnych dla naszych czasów.

„Duchowni o duchownych”, Artur Nowak

Problemy nie dotyczą wyłącznie osób świeckich. Dylematy moralne, zakłamanie, problemy psychiczne, homoseksualizm, alkoholizm, narkomania, pedofilia, czyli nieświęte życie tych, którzy mają prowadzić wiernych ku świętości. Artur Nowak w swojej książce nie przedstawia wymyślonych historii, a relacje z pierwszej ręki. Autor rozmawia z byłymi księżmi, zakonnikami i diakonami, którzy opowiadają o kulisach życia z Bogiem. Książkę „Duchowni o duchownych” można już kupić w formacie ebook.

„Zło w popkulturze”, Grzegorz Kasjaniuk

Kolejna książka byłego dziennikarza muzycznego, który przez lata prowadził audycje promujące muzykę thrash-metalową. Tytułowa popkultura i antykultura stały się moreną czołową, powoli zapraszając magię, satanizm i okultyzm do życia codziennego, sztuki, mody i gier komputerowych. Dawne definicje miłości, wiary i rodziny zostają podmienione przez nowe paradygmaty. Popkultura i propagowane przez nią wzorce, takie jak hedonizm, egoizm, akceptacja dla pornografii, nieskrępowanego seksu czy okaleczenia ciała – powoli wciąga naszą cywilizację na złą stronę mocy…

„Dziewczyny znikąd”, Amy Reed

Kim są tytułowe Dziewczyny Znikąd? To dziewczyny z każdego zakątka świata. Dziewczyny każdej narodowości i każdego koloru skóry. Dziewczyny o różnym statusie materialnym, z miast i ze wsi. Książka Amy Reed to poruszająca i wielopłaszczyznowa powieść, akt oskarżenia przeciwko tolerancji dla seksizmu i kultury gwałtu we współczesnym społeczeństwie, a także wnikliwy obraz zachowań, potrzeb, emocji i seksualności nastoletnich dziewcząt.

„#EraTindera”, Jakub Przytarski

Bynajmniej nie jest to cukierkowa historia miłosna. Książka Jakuba Przytarskiego to brutalne rozliczenie hedonistycznego pokolenia instant, które w odmętach wirtualnej rzeczywistości zagubiło sens życia tu i teraz. To trudna opowieść o współczesnym społeczeństwie, które pod sztandarem tinderowej rozpusty i instagramowej atencji nie potrafi zbudować wartościowej relacji, która nie będzie oparta wyłącznie na powierzchownych uczuciach.

„Belfrzy”, Dorota Kowalska

Książka, którą powinien przeczytać każdy młody rodzic. Wraz ze strajkami nauczycieli zaczęto głośno mówić o tym, że polski program edukacji jest daleko w tyle za innymi krajami europejskimi, a zarobki nauczycieli godne pożałowania. Co szwankuje w polskiej edukacji? Czy nauczyciele są autorytetami, którymi być powinni? Co powinniśmy zrobić, aby zapewnić naszym dzieciom godną przyszłość? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce Doroty Kowalskiej.

„Zapiski syna tego kraju”, James Baldwin

Temat dyskryminacji na tle rasowym jest dzisiaj bardziej aktualny, niż kiedykolwiek. W tej książce znajdziecie eseje wybitnego amerykańskiego pisarza i działacza na rzecz praw obywatelskich. Zebrał w niej szkice poświęcone afroamerykańskiej kulturze oraz niezwykle przejmujące eseje, w których łączy swoje osobiste doświadczenia z refleksjami na temat polityki, amerykańskiego i europejskiego społeczeństwa, naznaczonego piętnem niewolnictwa. Wiele jego tekstów trafiło do kanonu literatury XX wieku, a siła głosu Baldwina jest dzisiaj niesłychanie ważna i aktualna.

„Zachłanny mózg”, Sébastien Bohler

Człowiek skazuje świat na zagładę, wiemy to nie od dziś. Przez naszą zachłanność i żądzę władzy czeka nas kataklizm nadmiaru. Konsumpcjonizm zaprowadził nas na rozdroże. Popadamy w skrajności, produkując, jedząc, a nawet zadłużając się tylko dlatego, że nie potrafimy powstrzymać naszego zachłannego mózgu, postawić granicy. Czy da się jeszcze naprawić ten błąd i zaprzestać degradacji Matki Ziemi?

„Przyszło nam tu żyć”, Jelena Kostiuczenko

Autorka zaprasza czytelników w niezapomnianą, lecz smutną podróż do Rosji. Największego kraju na świecie, z ogromną ilością problemów społecznych. W cieniu polityki Putina, wojen, bogactwa z pozyskiwania ropy i złota, z daleka od obiektywów kamer, po drugiej stronie znajduje się inna Rosja. Kraj narkomanów, dealerów, samobójców, morderców i złodziei. W walącym się budynku mieszka kilkanaście rodzin, które od lat czekają na mieszkania zastępcze. W przydrożnym baraku kilkanaście prostytutek zaspokaja potrzeby kierowców, policjantów, polityków…

 

 

 

 

Artykuł partnerski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments