Z soboty na niedzielę zmarł Bogdan Konopka. Wybitny fotograf, artysta, krytyk. Był pierwszym fotografem, który tworzył m.in. do Kolekcji Wrzesińskiej.
Bogdan Konopka urodził się w Dynowie w 1953, młodość spędził we Wrocławiu, gdzie pod koniec lat 70. zaczął fotografować i gdzie ukończył technikum fotochemiczne. W latach 80. współtworzył nurt tzw. fotografii elementarnej.
Od 1989 mieszkał i pracował we Francji. Jego twórczość okazała się jednym z najważniejszych dokonań w fotografii polskiej w zakresie “fotografii czystej” (fotogenicznej). Jego koncepcja wyrastająca z tradycji fotografii polskiej i francuskiej oparta jest na bardzo dużej samoświadomości oraz znajomości historii fotografii. Był laureatem Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii (1998 r.). Został stypendystą Pro Helvetia (Szwajcaria 1993 r.), Miasta Paryż (1994 r.), Ambasady Francuskiej w Pekinie (2005 r.), Instytutu Kultury Francuskiej w Rumunii oraz na Białorusi (w latach 2000 i 2004). Współpracował z polskimi pismami o sztuce: Format i Kwartalnik Fotografia. Był autorem ekspozycji Szary Paryż (2000 r.) w Instytucie Polskim w Paryżu oraz Miasto Niewidzialne (2003 r.) w Centrum Pompidou. Fotografował przede wszystkim przy pomocy aparatu wielkoformatowego. Z reguły nie przedstawiał ludzi, wyjątkiem jest prezentacja Twarze (2004 r.) w warszawskiej Małej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie pokazał 20 portretów przyjaciół i znajomych. W 2017 roku został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.