Konserwatorzy dzieł sztuki nie tylko dbają o to, co zostało niegdyś stworzone, ale i zajmują się kreowaniem własnych prac. Warto o tym pamiętać. To właśnie na ich dziełach skupiają się “Migracje zasadą zachowania równowagi”, czyli wystawa, o której możecie poczytać na łamach naszej strony.
“Migracje zasadą zachowania równowagi” to tytuł dla wystawy cokolwiek (na pierwszy rzut oka) enigmatyczny. Ja interpretuję go w następujący sposób: studenci i absolwenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, będący autorami poniższych prac, musieli wyemigrować na moment z dala od strefy konserwacji zabytków, by skupić się na tym, co sami mają w głowach.
Ich prace są bardzo zróżnicowane, czemu trudno się dziwić. Wszak dysponują oni dużą wiedzą na temat różnych mniej i bardziej popularnych technik, tak malarskich, jak i graficznych. Proces odtwarzania konserwowanych dzieł z pewnością musi przyczyniać się do powstawania licznych autorskich pomysłów w jego trakcie.
Tym sposobem, w czeladzkiej Galerii Elektrownia, od dnia 11 stycznia przez miesiąc możliwy jest do podziwiania ten eklektyczny zbiór prac dziewięciorga autorów. Czego możecie się spodziewać? Obfitości technik i szerokiej tematyki dzieł. Z jednego zakamarka będą nas Was spoglądać kryjące się za fasadą metalu twarze, z drugiego alegorie młodości i starości. Ponadto doświadczycie szczypty psychodelii.
Dla każdego coś miłego – można rzec. Liczne grono artystów biorących udział w tym przedsięwzięciu niewątpliwie działa na plus dla odbioru wystawy.
Jest to pierwszy wernisaż opisywanego projektu – ale nie ostatni. Niebawem Migracje zawitają do innych, większych miast Polski.
Autorami prac są: Joanna Chodkiewicz, Katarzyna Gągol, Michalina Gniazdowska, Karolina Lizurej, Julia Łukasiak, Rafał Nijak, Tomasz Poznysz, Barbara Rej i Marta Turos.
The gallery was not found!Autor zdjęć: Piotr Kozioł (niebywale zaskakujące!)