Pielęgnacja skóry naczynkowej

0
11
twarz kobiety
fot. pixabay.com/pl/photos/maska-kobieta-twarzowy-pi%C4%99kno-spa-8407989

Cera naczynkowa wymaga wyjątkowej troski i delikatnej pielęgnacji. Skłonność do zaczerwienień, rumienia i widocznych naczynek to nie tylko problem estetyczny, ale również sygnał, że skóra jest wyjątkowo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Dowiedz się, jak rozpoznać ten typ cery oraz jak skutecznie zadbać o skórę od zewnątrz i od wewnątrz.

Uwarunkowania skóry naczynkowej

Skóra naczynkowa jest problemem, który może spotkać każdego, niezależnie od wieku. Cera ta często wykazuje nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, klimatyzacja, suche powietrze czy promieniowanie słoneczne. Może również reagować podrażnieniem na niektóre kosmetyki, zwłaszcza te niedopasowane do jej potrzeb. Jednym z powodów występowania skóry naczynkowej jest genetyka, jak i zaburzenia hormonalne, nadmierny stres, czynniki środowiskowe, styl życia oraz dieta

Skóra naczynkowa może być również skutkiem osłabienia naczyń krwionośnych i ich zwiększonej przepuszczalności. Często towarzyszy jej nadreaktywność układu nerwowego i krążenia, co sprawia, że naczynka szybko rozszerzają się pod wpływem emocji, wysiłku fizycznego, gorących napojów czy alkoholu.

Charakterystyka

Najbardziej charakterystyczną cechą tego rodzaju cery są popękane, wyraźnie widoczne naczynka. Zazwyczaj z problemem skóry naczynkowej zmagają się osoby z jasną cerą. Bywa, że objawy uwzględniają także pieczenie, świąd, uczucie ściągnięcia, rumień i zaczerwienienia przy czym skóra jest cienka oraz sucha. Zaczerwienienia występują na obszarze czoła, nosa, policzków i brody. Cerze naczynkowej często towarzyszy nadreaktywność i uczucie dyskomfortu nawet po kontakcie z wodą czy delikatnym dotykiem. Wrażliwość ta wynika z osłabienia bariery ochronnej skóry i płytko unaczynionej struktury, przez co cera jest bardziej podatna na podrażnienia i przesuszenia. 

Pielęgnacja skóry naczynkowej

Pielęgnując skórę naczynkową warto zwrócić uwagę na skład kosmetyków. Powinniśmy unikać produktów zawierających alkohol oraz tych, które mają działanie wysuszające i  silnych detergentów. Należy także ograniczyć stosowanie kosmetyków zawierających substancje zapachowe. Pielęgnację warto zacząć od delikatnego oczyszczenia, np. olejkiem do demakijażu, a następnie umycia delikatną pianką do mycia twarzy. Złuszczając skórę, powinniśmy unikać peelingów mechanicznych, za to sprawdzą się peelingi enzymatyczne. W kremach oraz serach do twarzy szukajmy takich składników, jak aloes, gliceryna, pantenol, witamin z grupy B, czy rumianku. Bardzo ważną w pielęgnacji jest również ochrona przeciwsłoneczna, której stosowanie pomaga nam zapobiegać podrażnieniom oraz przesuszaniu się skóry. Pamiętajmy, że powinniśmy stosować filtry UV niezależnie od pogody.

Wsparcie skóry od wewnątrz
owoce
fot. pixabay.com/pl/photos/owoc-maliny-dieta-zdrowy-deser-3111745

Oprócz zewnętrznej pielęgnacji skóry, warto także poświęcić uwagę odpowiedniemu stylowi życia. Powinniśmy wzbogacić swoją dietę o produkty posiadające kwasy omega-3 oraz witaminy, takie jak A, C, B i K. Szczególnie istotna jest witamina C, która wzmacnia naczynia krwionośne i wspomaga produkcję kolagenu. Warto spożywać świeże warzywa i owoce, tłuste ryby, orzechy oraz produkty bogate w rutozyd. Posiadacze cery naczynkowej powinni unikać w swojej diecie pikantnych potraw, alkoholu oraz bardzo gorących napojów, które mogą nasilać rumień. Ponadto stres oraz niewystarczająca ilość snu mogą potęgować niepożądane reakcje skóry, w związku z czym powinniśmy zadbać również o te sfery swojego życia. Warto także zrezygnować z gorących kąpieli i długiego przebywania w saunie, ponieważ powodują one rozszerzanie naczyń krwionośnych. Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności również wspomaga krążenie i ogólną kondycję skóry.

Podobał Ci się to, co robimy?
Wesprzyj nas i postaw nam kawę!
Wesprzyj nas
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments