Album „Wawa” Brodki już w przedsprzedaży

0
40
materiały prasowe

Już 26 lipca odbędzie się premiera albumu WAWA. To projekt, do którego z okazji 80. rocznicy Powstania – Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Brodkę. Artystka objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej, zaprosiła wyjątkowych gości i tak powstało 10 utworów – oryginalnych kompozycji oraz coverów, oddających hołd Warszawie. WAWA na CD oraz winylu dostępna do kupienia w preorderze.

Opis albumu:

Album WAWA to projekt, uświetniający 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy wyjątkową postać polskiej sceny muzycznej – Brodkę. Wokalistkę, autorkę tekstów, kompozytorkę, reżyserkę, laureatkę Fryderyków. Artystka objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej.

To projekt o Warszawie – mieście dla mnie szalenie ważnym. Przedstawiam historię z perspektywy jednostki w dużej aglomeracji, ale interesuje mnie również energia krążąca między artystami, którzy się nią inspirowali. Warszawa kojarzy mi się z żywą tkanką, tętniącą życiem, jazzem. Pomyślałam, że płyta będzie w dużej mierze instrumentalno-jazzowa. Bo jazz to ruch, ciągła zmiana.

Praca nad „WAWĄ” dała mi możliwość opowiedzenia o Powstaniu w nieoczywisty sposób, od strony humanistycznej. Na muzykę i towarzyszące jej dźwięki przenosimy emocje zrywu, romantyzmu, okrucieństwa wojny, niepewności, melancholii, żałoby. Dlatego też na tej płycie mówię o tym wydarzeniu poprzez analizę różnych emocji. Poprzez dźwięki opowiadam o naszym człowieczeństwie, przez co przeszliśmy.

opowiada Brodka.

WAWA zawiera 10 utworów – nowych, oryginalnych kompozycji oraz coverów, czyli interpretacji utworów, które w niepowtarzalny dla artystki sposób opowiadają o Warszawie. Wśród gości, zaproszonych przez Brodkę do wspólnego hołdu dla miasta znaleźli się: Marcin Masecki, Sam Gendel, EABS, Hades, 2K88, Błoto, WaluśKraksaKryzys, The Brutals i Księżyc.

Pracując nad płytą – najważniejszy jest dla mnie dialog. Samo zmierzenie się z różną wrażliwością gości czy różnym myśleniem o tym mieście, jest dla mnie bardzo ważne i właśnie to zapamiętam z tej pracy. Poprzez kontrast w doborze artystów opowiadam emocjonalną historię, tak jak ja odbieram Warszawę – z całym jej brudem, misz-maszem architektonicznym i brakiem oczywistego piękna.

 dodaje Brodka.

WAWA Brodki to kolejny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego, które wydało tak znakomite albumy, jak Powstanie Warszawskie Lao Che, Historie Smolika we współpracy z Natalią Grosiak i Miuoshem czy Placówka ’44 w wykonaniu zespołu Voo Voo oraz ich gości.

Tracklista:

1. Brodka – Spotkanie z Warszawą
2. Marcin Masecki, Sam Gendel – Hejnał warszawski
3. Brodka – Sierpień
4. EABS – Sen o Warszawie
5. Hades, Brodka, 2K88 – Moja droga
6. Błoto – Godzina W
7. WaluśKraksaKryzys, Brodka – Wojna!
8. Brodka, The Brutals – Warsaw Street
9. Księżyc, Brodka – Warszawa
10. Sam Gendel – Life Above All

Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego:

Dzisiaj, gdy wydaje się, że o Powstaniu powiedziano już prawie wszystko, Brodka sięga po klucz, który otwiera drzwi do miejsca zostawiającego spory daleko za nami. Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa – emocji.

Ta jedna, przejmująca minuta, gdy 1 sierpnia podczas godziny „W” miasto zamiera, wsłuchując się w przejmujący dźwięk syren, mieści w sobie ocean: emocji zrywu, romantyzmu, okrucieństwa wojny, niepewności, melancholii, nadziei na wolność i miłość. Tym zawsze była i jest przecież nasza WAWA.

Jaka jest Warszawa Brodki? Piękna w nieoczywisty sposób. Z całym jej chaosem, burzliwością, rozedrganiem, historią, brudem i czystymi chwilami, gdy miasto budzi się do życia.  Brodka odbiera ją i opowiada emocjami, bo na jej oczach miasto nieustannie się zmienia, podważa, dekonstruuje i powstaje na nowo. Tak jak Monika. W tętniącej życiem tkance stolicy, jej ruchu i zmianie słyszy muzykę. Kakofonia klaksonów i syren, hejnał, stare piosenki – w każdy kamień i historię miasta są wpisane dźwięki.  Te oczywiste, znane ze szlagierów, i te, którą usłyszeli zaproszeni przez Brodkę goście.

fot. Yan Wasiuchnik

Dziś po raz pierwszy ujawniona zostaje okładka albumu, której autorem Jakub Gliński – malarz, artysta audiowizualny, muzyk eksperymentalny i performer. W ramach projektu WAWA Brodka wciela się w rolę warszawskiej syrenki, opowiadając o trudnych losach miasta, dlatego w poligrafii nie mogło zabraknąć tej postaci.

Syrenkę jako patronkę i opiekunkę miasta można spotkać w ponad 100 miejscach w Warszawie. Jedna z najbardziej popularnych, która znajduje się nad Wisłą – ma twarz poetki Krystyny Krahelskiej, która zginęła podczas akcji ratunkowej rannego żołnierza w trakcie Powstania Warszawskiego.

WAWA dostępny jest do kupienia w preorderze na stronie: sklepzmuzyka.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments