Film Miss Viborg w reżyserii Marianne Blicher zwycięzcą w konkursie głównym Festiwalu Mastercard Off Camera. Najlepszą polską produkcją okazały się Piosenki o miłości Tomka Habowskiego.
Festiwal Mastecard Off Camera
Dobiegła końca 15. edycja Festiwalu Mastercard Off Camera. Jest to festiwal polskiego i zagranicznego kina, odbywający się w Krakowie. To jedna z największych tego typu imprez w całej Europie. Mastercard Off Camera to polskie i zagraniczne premiery, najciekawsze produkcje, wielkie nazwiska świata filmu i serialu oraz promocja kina offowego. Festiwal nawiązuje tradycją do amerykańskiego festiwalu kina niezależnego Sundance. Najważniejszym punktem imprezy jest Konkurs Główny “Wytyczanie Drogi”. Dziesięcioro debiutantów i twórców, którzy mają na swoim koncie dwie produkcje, rywalizują ze sobą o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy. Jest to 25 tysięcy dolarów przyznawane przez międzynarodową komisję. Oprócz eventów stricte filmowych, festiwal to również wydarzenia towarzyszące. Po dwuletniej przerwie impreza odbywała się w majówkę w dniach od 29 kwietnia do 8 maja.
Nagroda główna
Na liście filmów fabularnych w konkursie głównym znalazły się m.in. takie tytuły jak Inni ludzie Aleksandry Terplińskiej czy True Things Harry’ego Wootliffa. Laureatem Krakowskiej Nagrody Filmowej Andrzeja Wajdy został film Miss Viborg Marianne Blicher. Główną bohaterką fabularnego debiutu tej duńskiej reżyserki jest 61-letnia Solvey, mieszkająca na przedmieściach miasteczka Viborg. Kobieta pozbawiona nadziei na lepsze życie każdego dnia przemierza okolicę na skuterze inwalidzkim, sprzedając leki. Z poczucia frustracji i apatii wyrywa ją nastoletnia Kate. Bilcher otrzymała nagrodę za ” Za zafundowanie nam niesamowitej emocjonalnej podróży, którą odbywamy razem z wyjątkową główną bohaterką, jakiej z początku nie lubimy, ale koniec końców nie sposób jej nie pokochać. I ten proces zmienia nas wszystkich”, jak podało międzynarodowe jury.
Najlepszy polski film niezależny
Najlepszym polskim obrazem wybrano Piosenki o miłości w reżyserii Tomka Habowskiego. W główne role wcielili się Tomasz Włosok i Justyna Święs. Film opowiada historię zblazowanego, pochodzącego z bogatej warszawskiej rodziny Roberta, który podczas kolacji w restauracji słyszy na zapleczu śpiew jednej z kelnerek – nie wierzącej w swój talent i skromnej Alicji. Niepewne uczucie, które ich połączy, będzie ciągle wystawiane na próbę. Czy kompletnie odrębne dwa światy odnajdą wspólne brzmienie?
Najlepsi aktorzy i wybór publiczności
Jury konkursu przyznało tytuł najlepszej aktorki młodej artystce Magdalenie Żak, uznając ją za “świetlane odkrycie”. Najlepszym aktorem okrzyknięty został wielokrotnie nagradzany Adam Woronowicz za kreacje w filmach Teściowie i Zupa Nic. Za wschodzącą gwiazdę został uznany Michał Sikorski, wcielający się w postać Grzegorza Płonki w filmie Sonata Bartosza Blaschke. Produkcja otrzymała nagrodę publiczności za najciekawszy obraz.