Jesteś zażartym fanem słynnej serii książek J. K. Rowling? Chwyć swoją różdżkę, nimbusa 2000 oraz ulubiony szalik, aby celebrować Międzynarodowy Dzień Harry’ego Pottera. Niech przynależność do różnych domów nas nie podzieli! W ten dzień wszyscy jesteśmy ogromną rodziną świętującą wspólnie to wydarzenie.
Historia wydania pierwszej książki
Kto by pomyślał, że ta kultowa powieść została odrzucona aż 12 razy zanim trafiła do księgarni na całym świecie. W tym przypadku powiedzenie ‘do trzech razy sztuka’ się nie sprawdziło. Sztuką za to była zażarta walka Rowling z wydawnictwami o publikację pierwszego wydania tej serii. Nikt się nie spodziewał, nawet sama autorka książki, że zdobędzie ona międzynarodową sławę. W Polsce premiera pierwszej części tej serii przypadła na kwiecień 2000 roku. Tego dnia otwarto księgarnie o północy. Co ciekawe, wiele osób zafascynowanych fenomenem tej książki, zamiast spać, czekało przed księgarniami, by móc zakupić pierwszy tom Harry’ego Pottera.
Geneza powstania Międzynarodowego Dnia Harry’ego Pottera
W 2012 roku brytyjski premier David Cameron ogłosił 2 maja Międzynarodowym Dniem Harry’ego Pottera. Data ta została wybrana, ponieważ 24 lata temu, zgodnie z osią czasu w oryginalnych książkach o Harrym Potterze, Bitwa o Hogwart miałaby miejsce 2 maja 1998 roku, kiedy to Voldemort został ostatecznie pokonany.
Ówczesny premier Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił ten dzień oficjalnym świętem międzynarodowym na cześć twórczości literackiej J. K. Rowling.
W swoim oświadczeniu zapowiadającym nowe święto powiedział:
Aby w pełni upamiętnić i uwiecznić pracę pani Rowling, postanowiliśmy oficjalnie ogłosić 2 maja świętem międzynarodowym, na cześć daty, w której bohater Harry Potter pokonał głównego antagonistę z serii, Lorda Voldemorta. Mamy nadzieję, że zarówno dzieciom, jak i dorosłym przypomni się w tym dniu silny i odważny charakter Harry’ego Pottera, a także prawdziwe uznanie, jakie pani Rowling przyniosła społeczeństwu.
Międzynarodowy Dzień Harry’ego Pottera jest zatem rocznicą bitwy i stał się dniem upamiętnienia znaczenia twórczości J. K. Rowling.
Jak możemy obchodzić to święto?
Zorganizuj swój własny maraton filmowy przygotowując do niego ulubione przekąski. Możesz zaprosić również swoich znajomych, z którymi będziecie wspólnie celebrować ten dzień.
Przeczytaj swoją ulubioną część serii ponownie, by móc przypomnieć sobie swoje ulubione wydarzenia z tej książki i poczuć siłę magii emanującą z niej.
Jeszcze nigdy nie rozwiązywałeś testu przynależności do domu w Hogwarcie i nie poznałeś swojego patronusa? Oficjalna strona Wizarding World J. K. Rowling będzie dla Ciebie idealnym pomysłem na miłe celebrowanie tego dnia. Właśnie tam będziesz mógł przystąpić do oficjalnej Ceremonii Przydziału! Dodatkowo poznasz swojego patronusa oraz będziesz miał możliwość udania się do Garricka Ollivandera, u którego odbierzesz spersonalizowaną różdżkę.
Wraz ze swoimi przyjaciółmi możecie wybrać się do Dziurawego Kotła w Krakowie. Jest to magiczna kawiarnia, w której będziecie mogli zamówić kremowe piwo, sok dyniowy, grzaniec gobliński, czy nawet suflet ministra! To miejsce na pewno podaruje Wam trochę magii.
Ciekawostki
Richard Harris, czyli aktor, który odgrywał rolę Dumbledore’a w pierwszej i drugiej części Harry’ego Pottera zmarł 21 dni przed premierą Komnaty Tajemnic. W związku z tym w trzeciej części filmu z tej serii zastąpił go Michael Gambon.
Fred i George urodzili się pierwszego kwietnia. Jest to dość adekwatnym wytłumaczeniem ich odwiecznych psot.
Od pokoleń w rodzinie Syriusza Blacka wszyscy byli przydzielani do domu Slytherinu. On natomiast trafił do Gryffindoru.
Severus Snape był jedynym śmierciożercą, który mógł wyczarować patronusa.
Autorka serii książek Harry’ego Pottera, tworząc postać Hagrida inspirowała się osobą motocyklisty, którego spotkała przebywając w jednym z pubów. Rowling opisuje go jako ,,piekielnego anioła z West Country”, który był ogromny i przerażający, ale z miłością opowiadał o ogrodnictwie.
Ten dzień może się okazać magicznym dla potterheads, jak i dla osób, które dopiero zaczną swoją przygodę z serią Harry’ego Pottera. Nam pozostaje jedynie życzyć Wam miłego spędzania tego dnia. Koniec psot!