Polska kinematografia przed rokiem ’89 – propozycja na weekend

0
200
fot. materiały prasowe

W dzisiejszej dobie rzadko nam się zdarza wracać do starych, polskich filmów. Obecnie mamy multum pozycji, które są wydawane w bardzo szybkim tempie zaspokajając filmowy głód widzów. Jednak warto spojrzeć na starsze produkcje, które mimo okresu ich wydawania przekazują wiele aktualnych wartości.

Polska kinematografia przed rokiem ’89 dzieli się na okresy, w których dani twórcy filmowi działali. Najbardziej znanymi nurtami filmowymi w Polsce są: Polska Szkoła Filmowa oraz Kino Moralnego Niepokoju. Zestawienie poniższych filmów opiera się właśnie na tych okresach filmowych.

Człowiek z marmuru (1976)

Człowiek z marmuru to film wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę, najważniejszego twórcę Polskiej Szkoły Filmowej. Opowiada o studentce szkoły filmowej, Agnieszce, która realizuje film dyplomowy o polskim przodowniku pracy, Mateuszu Birkucie. Główne role grają Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz. Świetna gra Krystyny Jandy pokazuje nam upartość i wytrwałość w dążeniu do celu. Dla ciekawych dalszego ciągu historii filmu –Człowiek z żelaza (1981) – kontynuacja Człowieka z marmuru.

Barwy Ochronne (1976)

Barwy ochronne – film autorstwa Krzysztofa Zanussiego z 1976 roku. Opowiada o zderzeniu się dwóch osobowości – cynicznego doktora i idealistycznego magistra. Akcja filmu dzieje się na obozie kół językowych, którego doktor i magister są opiekunami. Film idealnie ukazuje system polityczny, walkę z nim i z jego wartościami, ale też walkę z samym sobą. Warto wspomnieć, że film w 1978 roku był kandydatem do nagrody Oscara.

Amator (1979)

Film Krzysztofa Kieślowskiego z okresu Kina Moralnego Niepokoju. Świeżo upieczony ojciec kupuje kamerę, aby móc uwiecznić pierwsze chwile życia swojej córeczki. Jerzy Stuhr grający Filipa Mosza pracuje w zakładzie przemysłowym, w którym na wieść o zakupie kamery pojawia się propozycja nakręcenia obchodów V rocznicy powstania zakładu. Nowa pasja, wytrwałość w dążeniu do celu może nam dać wiele radości w życiu, ale czy na pewno?

Kobieta samotna (1981)

Film Agnieszki Holland o trudzie wychowawczym, miłości, ale też o niepowodzeniach. Kobieta żyjąca w skrajnych warunkach pewnego dnia poznaje mężczyznę. Czy to pomoże kobiecie uporać się z problemami? W Kobiecie samotnej możemy ujrzeć takie gwiazdy polskiego filmu jak Bogusław Linda czy Maria Chwalibóg.

Każdy z tych filmów idealnie obrazuje problemy cywilizacji w okresie PRL. Trudności tamtych czasów wcale nie są nieaktualne, zmagania Amatora i Kobiety samotnej pokazują nam, że wartości ludzkie wcale się nie zmieniły.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments