Małymi kroczkami zbliżamy się do premiery najnowszego filmu Wesa Andersona The French Dispatch, przed nami pół roku wyczekiwań. Ale warto, obsada jest gwiazdorska. Tymczasem świętujmy urodziny reżysera wraz z jego filmami. Wszystkiego filmowego Wes!
W obecnej sytuacji repertuar miejsc odwiedzanych niegdyś skurczył się. Towarzystwo kultury niestety rozeszło się do domów, a my szykujemy się na filmową domówkę z Wesem Andersonem z okazji jego 51. urodzin. Oczywiście online.
Odkryj, odpocznij, odkryj
Zmęczenie codziennymi, przeciętnymi wnętrzami gromadzi w niektórych potrzebę doznań estetycznych, które mieszczą się na samym szczycie Piramidy Potrzeb jako te związane z samorealizacją. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, proponujemy zagłębić się w słodkawe, pop-artowe kompozycje twórcy takich filmów jak The Life Aquatic with Steve Zissou, Grand Budapest Hotel, Moonrise Kingdom. Pozycje są legalnie dostępne na vod.pl za drobniutką opłatą (koszt paczki chipsów). Zalecamy uważnie się przyglądać przedmiotom, takim jak np. ulotki, notatki, książki czy obrazy. Wszakże Anderson uwielbia serwować widzom nawiązania do swoich wcześniejszych filmów.
Przesunięcia
Premiera najnowszego filmu The French Dispatch została przeniesiona na 16 października 2020 roku. Na ekrany kin zawita dopiero w postapokaliptycznym świecie. Prosto z hollywoodzkiego nieba, na ekran wstąpią: Tilda Swinton, Bill Murray, Owen Wilson, Timothèe Chalamet. Nie możemy się doczekać, a wy?
Zainspiruj się
Wraz z nieprzewidywalnymi, niekiedy ekscentrycznymi postaciami, zwiedzimy fotogeniczne przestrzenie, utrzymane w stylu retro. Każde ujęcie charakteryzujące się symetrią oraz umiejscowieniem postaci w centralnym punkcie, mogłoby być oddzielną, nietypową, przemyślaną fotografią. Nie ma miejsca na przypadkowość. Unikatowe, symetryczne miejsca zachwycające soczystością barw, niecodzienną architekturą. Uchwycone przez fotografów na całym świecie kojarzone są ze stylem, który wypracował właśnie Anderson.
https://www.instagram.com/p/B_Kpj54HkIO/
Aż odmłodniejesz
Reżyser, scenarzysta nie pozwoli sobie ani nam zestarzeć się, co udowadnia w swoich filmach. Możemy znowu poczuć się jak dzieciaki oglądające kreskówki na kanapie w samo południe bez szkolnego oddechu na plecach. Wymowny ruch kamery w figlarny sposób wypełnia kompozycję dodatkowym żartem, groteską. Bardzo mocno odczuwalny jest sentyment autora do dziecięcej beztroski, przygód, odkrywania tajemnic, rozwiązywania zagadek. Poufność, kameralność wytworzona między dwójką postaci zawłaszcza widza, który czuje się częścią sceny, a nawet całej wzruszającej historii. Z Moonrise Kingdom poczujemy ponownie dreszczyk młodzieńczej miłości, zbuntowanej światu dorosłych.
Na deser…
Nie da się przejść obojętnie zmysłem słuchu obok filmów Andersona, za które odpowiada wielokrotnie nagradzany francuski kompozytor muzyki filmowej Alexandre Desplat, laureat Oscara w roku 2015 za muzykę do Grand Budapest Hotel. Wybrzmiewają dźwięki dziwne, cudaczne, które nadają całości pełni wyrazu bajkowości. A należy pamiętać, że magiczny, osobliwy świat dźwięku obu części Harry’ego Pottera i Insygnii Śmierci został stworzony przez tę samą osobę.
Filmową podróż czas zacząć!