13 kwietnia – Światowy Dzień Scrabble

0
439
Światowy Dzień Scrabble
źródło: materiały prasowe
W 1931 roku bezrobotny wówczas architekt Alfred Butts wpadł na pomysł gry słownej, którą nazwał początkowo Lexiko. Nie przypuszczał zapewne, że prawie 90 lat później planszówkę będzie znał każdy człowiek na świecie.

13 kwietnia, w dzień urodzin Alfreda, obchodzimy Światowy Dzień Scrabble. Gra cieszy się ogromna popularnością, czego dowodzą poświęcone jej Mistrzostwa Świata w układaniu wyrazów.

Historia w pigułce

Scrabble stały się światowym fenomenem, ale pomysł na grę nie spotkał się początkowo z ciepłym przyjęciem. Alfred bezskutecznie próbował zainteresować producentów swoim produktem, w międzyczasie udoskonalając go. Dopiero po 17 latach sprzedał prawa do niej przedsiębiorcy Jamesowi Brunotowi, który to przemianował nazwę gry na Scrabble i opatrzył znakiem towarowym. Jednak nie to przyczyniło się do sukcesu planszówki – przez 5 lat produkcja gry przynosiła straty…. do czasu, gdy w wakacje 1952 r. zagrał w nie dyrektor największego domu towarowego Macy. Tak bardzo mu się spodobało układanie wyrazów, że sam rozpoczął promowanie gry w sieci swoich sklepów i w ciągu roku stała się sprzedażowym hitem…

Ciekawostki

Jedną z największych fanek Scrabble jest… Królowa Elżbieta. Do gry przyznaje się również Barack Obama – były prezydent USA i nie ukrywa, że uwielbia w ten sposób się relaksować. Polscy politycy też lubią pogłówkować: Donald Tusk często grywa z żoną. Marek Borowski z kolei swoją przygodę z grą rozpoczął w latach 70., na własnoręcznie zrobionej planszy. Zawodowym scrabblistą, zarejestrowanym w Polskiej Federacji Scrabble’a był również Grzegorz Miecugow, wielki fan planszówki.

Scrabble to wspaniałe połączenie nauki i rozrywki. Gra uczy nas nie tylko nowych słówek, ale też spostrzegawczości.  W dzień poświęcony owej planszówce warto zasiąść do stołu z rodziną i stoczyć kulturalną wojnę słowną.

 

Print and play – popularne gry w darmowej wersji do wydruku!

Print and play – popularne gry w darmowej wersji do wydruku!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments