Napisałeś powieść? I co dalej? Schowasz ją do szuflady? Wspaniale byłoby ją wydać, prawda? O tym marzy chyba każdy autor, ale jak tego dokonać? Jeśli masz już za sobą debiut, który sprzedał się w nakładzie miliona egzemplarzy, to wydanie kolejnej książki nie będzie trudne – Wydawnictwa same będą przychodziły do Ciebie z ofertą. Sprawa prezentuje się nieco inaczej jeśli skończyłeś dopiero pracę nad swoją debiutancką powieścią. Wydanie książki wcale nie jest takie proste i zwykle trzeba uzbroić się w cierpliwość. Będzie ciężko, ale na pewno warto spróbować! Jak wydać książkę? Czy za wydanie książki trzeba zapłacić?
1. Wydawnictwo tradycyjne
Najpopularniejszym sposobem, aby doczekać się książki z własnym nazwiskiem na okładce, jest znalezienie wydawcy. Cóż, jest to zwykle dość ciężkie i energochłonne. Musisz dostarczyć egzemplarz do wydawnictwa i czekać na odpowiedź. Wewnętrzny recenzent musi Twoją książkę przeczytać i zdecydować o tym, czy zostanie ona wydana, czy nie.
Szansa na to, że od razu w pierwszym wydawnictwie uzyskasz odpowiedź pozytywną, jest niewielka. Nawet największej sławy autorzy odwiedzili niegdyś dziesiątki oficyn, ponieważ nikt nie chciał opublikować powieści, które jak się potem okazało – stały się bestsellerami!
Największym plusem tej formy publikacji jest oczywiście to, że wszelkie koszty wydania, dystrybucji i promocji książki pokrywa wydawca. Ty jako autor otrzymujesz tylko honorarium. Jak wysokie i na jakich zasadach reguluje umowa zawarta z wydawnictwem.
2. Konkursy literackie dla debiutantów
Jeśli w wydawnictwach wciąż spotykasz się z odmową, możesz wziąć udział w konkursie dla początkujących pisarzy! Niektóre oficyny wydawnicze regularnie organizują konkursy, w których główną nagrodą jest oczywiście publikacja i promocja zwycięskiej powieści. Wystarczy zgłosić swój udział, dołączyć egzemplarz i z nadzieją czekać na ogłoszenie wyników. Dlatego obserwuj uważnie popularne portale literackie i regularnie zaglądaj na strony internetowe wydawnictw, aby nie przegapić swojej szansy! Wygrana w konkursie to doskonała szansa na to, aby zaistnieć!
3. Vanity Press
Vanity press to publikacja książki na swój koszt. Na czym dokładnie polega? Musisz znaleźć wydawnictwo, które posiada w swojej ofercie taką możliwość i podpisać stosowną umowę. Książki wydawane w ten sposób nie przechodzą selekcji, wydawnictwo odpowiada za proces wydawniczy, ale to Ty ponosisz wszystkie koszty – płacisz za korektę, redakcję, przygotowanie do druku, projekt okładki, dystrybucję i promocję. W tym przypadku całkowity koszt wydania książki waha się od kilkuset do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od ilości stron, formatu, jakości papieru, rodzaju okładki i oczywiście nakładu.
4. Self-publishing
Kolejną najbardziej popularną opcją jest samodzielne wydanie książki bez żadnego udziału wydawnictwa. Jest wielu autorów, którzy doskonale sobie z tym poradzili i osiągnęli niewiarygodne sukcesy. Jednak byli to ludzie, którzy już w chwili premiery prowadzili popularne blogi i posiadali sporą rzeszę stałych czytelników.
Jeżeli myślisz o samodzielnym wydaniu książki, to samo jej napisanie jest w tym przypadku tylko czubkiem góry lodowej. Ty odpowiadasz za wszystko i musisz zadbać o cały proces – poczynając od korekty i redakcji, kończąc na druku, magazynowaniu egzemplarzy, dystrybucji i oczywiście pozyskaniu niezbędnych środków finansowych. Pamiętaj również, że w self-publishingu sam odpowiadasz za promocję książki, a to czy ktoś ją kupi, zależy od Twoich działań.