Coraz więcej informacji dotyczących Ars Cameralis w Katowicach

ars cameralis

Początek listopada w Katowicach od lat kojarzy się z rozpoczęciem festiwalu Ars Cameralis. Spotkania literackie, koncerty, pokazy filmowe – wydarzeń jest mnóstwo, festiwal potrwa prawie cały miesiąc.

W tym roku Ars Cameralis potrwa od 3 do 28 listopada. Odbędzie się pod hasłem pochwała głupoty, a przyświecać mu będzie sentencja Erazma z Rotterdamu: „Ależ rozum – powiadają – jest rzeczą bardzo ważną!”.

 

A tak organizatorzy wyjaśniają hasło przewodnie:

„Jeżeli wychwalanie głupoty staje się współcześnie tożsame z opowiedzeniem się po stronie myślenia etycznego, bez wątpienia zakrawa to na paradoks. Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że w naszym festiwalowym motcie chodzi o głupotę traktowaną dosłownie. Ta wychwalana przez Erazma z Rotterdamu, a podchwycona ochoczo przez organizatorów Festiwalu Ars Cameralis, domaga się dookreślenia i uzasadnienia. Chodzi o „głupotę” wziętą w nawias, w cudzysłów, podaną w wątpliwość.

Bycie głupim w oczach świata związane jest z trwaniem w permanentnej bezdomności. Z pozbawieniem się komfortu bycia częścią jakiejkolwiek wspólnoty. Semantyka głupoty staje się nierozłączną częścią stanu obcości i poczucia inności. To daje jednak „głupcom” przewagę w każdej potyczce z rzeczywistością. Bycie „nie z tego świata” ofiaruje łaskę nietykalności, która objawia się zakorzenieniem w wolności świadomego bycia poza światem realnym.”

Festiwal ma miejsce głównie w Katowicach, ale poszczególne wydarzenia będą odbywać się także w innych miejscowościach na terenie Śląska. O ogłoszonych wcześniej artystach możecie przeczytać tutaj. Rozpiska zapowiedzianych do tej pory wydarzeń prezentuje się następująco:

3 listopada

Zamilska, We Will Fail (Jazz Club Hipnoza, Katowice)

4 listopada

Badanie terenowe nad ukraińską kulturą / koncert: Postman (Kinoteatr Rialto, Katowice)

5 listopada

koncert zespołów Konopians oraz Te Skapsie (Jazz Club Hipnoza, Katowice)

8 listopada

Julianna Barwick (Kinoteatr Rialto, Katowice)

12 listopada

Gareth Dickson (Spencer Pub, Katowice)

14 listopada

Uszy Duszy 2 (Teatr Śląski, Katowice)

15 listopada

Nie Tylko Dylan / koncert: Graftmann (Teatr Śląski, Katowice)

16 listopada

Wojaczek do wielokrotnego użytku (Kinoteatr Rialto, Katowice)

18 listopada

Laura Veirs (Sala Widowiskowo-Koncertowa Muza, Sosnowiec)

24 listopada

Michelle Gurevich (Kinoteatr Rialto, Katowice)

 

Oprócz powyższych wydarzeń planowane są także wystawy oraz warsztaty literackie. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu.

Bilety na poszczególne wydarzenia są już dostępne na biletomat.plticketpro.pl oraz ticketportal.pl