Poznaj bohaterów festiwalu Xprint

Xprint
fot. Materiały Prasowe Xprint

Do czwartej edycji festiwalu książek fotograficznych Xprint organizowanej przez fundację Pix.House, został nieco ponad tydzień. Poznajcie głównych bohaterów wydarzenia, którzy zagoszczą na tegorocznej odsłonie wydarzenia.

Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu Xprint jest “Salon premier”. Sekwencja kilkunastu premier zostanie uzupełniona o wystawy, spotkania z ekspertami i dyskusje. Kto pojawi się na wydarzeniu?

Główną część obchodów święta poznańskiej fotografii (5 grudnia) w  Galerii Miejskiej Arsenał zainauguruje premiera kolejnej części „Kruchego Medium” – rozmów o fotografii Macieja Frąckowiaka.

Maciej Frąckowiak – ur. 1985, socjolog, zainteresowany formami aktywności i bezczynności społecznej w miastach, edukacją w kulturze, a także obrazem, który próbuje traktować jako narzędzie i pretekst do badań oraz zmiany relacji społecznych. Autor tekstów, kurator i inicjator działań w tych obszarach. Współredaktor książek „Badania wizualne w działaniu”, „Kolaboratorium. Zmiana i współdziałanie”, „Smutek konkretu”. Współautor książki „Narzędziownia. Jak badaliśmy (niewidzialne) miasto”. Autor zbioru rozmów o fotografii „Kruche Medium”. Wykładowca School of Form – Katedry Wzornictwa Uniwersytetu SWPS. Redaktor działu Badań i Analiz w czasopiśmie Notes Na 6 Tygodni.

Książka Macieja Frąckowiaka “Kruche Medium. Rozmowy o fotografii cz. 2” Fot. Pix.House

Tego samego dnia miłośnicy amerykańskich przestrzeni będą mogli wziąć udzial w wykładzie prof. UAM dr hab. Maciej Szymanowicz historyka sztuki specjalizującego się w historii fotografii. Współpracował z wieloma instytucjami: Muzeum Narodowym w Warszawie przy organizacji wystawy Jana Bułhaka (2006), National Gallery of Art  w Waszyngtonie przy wystawie: „Foto: Modernity in Central Europe, 1918-1945” (2007), The Museum of Modern Art w Nowym Jorku przy projekcie „OBJECT: PHOTO. Modern Photographs. The Thomas Walther Collection 1909–1949” (2013-2014) oraz z Herder-Institut w Marburgu przy opracowywaniu spuścizny po Ernście Stewnerze (2014). Profesor w poznańskiej Centrali wygłosi wykład “Amerykańskie przestrzenie fotografii”.

źrodło zdjęcia: wpa.amu.edu.pl

 

6 października, o godz. 20 w ramach wydarzeń towarzyszących w Centrali odbędzie się finisaż wystawy Krawędź poznania / The Edge of Knowing Magdy Biernat. Wystawa prac połączona jest  z polską premierą książki fotograficznej „The Edge of Knowing”, której współautorem jest Ian Webster, prywatnie mąż artystki, jest podsumowaniem rocznej podróży pary przez obie Ameryki. Droga, której pokonanie stało się dla Biernat celem samym w sobie, stanowi próbę zrozumienia miejsc znajdujących się poza powszechnie kojarzoną „Ameryką”, postrzeganych z perspektywy Stanów Zjednoczonych. Prace Biernat przenoszą nas ponad geopolityczne granice, tożsamości narodowe i potoczne skojarzenia.

Magda Biernat – pochodzi z Poznania, choć od wielu lat mieszka i pracuje poza Polską; obecnie rezyduje w Nowym Jorku i Paryżu. Ukończyła studia artystyczne w Transart Institute w Berlinie oraz Nowym Jorku. W czasie gdy pracowała w nowojorskiej siedzibie Magnum Photos, zaczęła fotografować architekturę i wnętrza. Dziś jest uznaną fotografką architektury. Współpracuje jako fotoedytor z Metropolis Magazine. W 2007 roku wyruszyła na roczną podróż dookoła świata. W jej trakcie pracowała nad autorskimi projektami dotyczącymi krajobrazu miejskiego i miejsc zamieszkania. Jej zdjęcia były publikowane m.in. w New Yorker, New York Times, National Geographic. Prace Biernat wystawiano w Polsce, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Japonii, Filipinach, Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych. Jest laureatką m.in Center 2016 Director’s Choice Award, Reminders Photography Stronghold Grant, LensCulture 2015 Emerging Talents Award, TMC/Kodak Grant, Lucie Foundation Awards i Magenta Foundation Flash Forward. Artystka reprezentowana jest przez Robert Klein Gallery w Bostonie i Clic Gallery w Nowym Jorku.

Źródło: Centrala Poznań, informacja prasowe

Sobota i niedziela to najbardziej intensywne dni z całego festiwalu. W tych dniach przewidziane jest m.in. rozstrzygnięcie konkursu na Talent Roku 2019, premiery nowych książek fotograficznych wydanych m.in. przez wydawnictwo Pix.House oraz szereg spotkań z autorami.

Sobota 7.12, Inkubator Kultury Pireus, ul. Głogowska 35

14:00 Premiera zina Alicji Wróblewskiej, zwyciężczyni konkursu Talent Roku 2019. 

Alicja Wróblewska mieszka i pracuje w Warszawie, a studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie w Czechach. Ma na koncie jedną z nagród w konkursie Grand Press Photo 2018.

Rafy koralowe to jedne z piękniejszych i delikatniejszych naturalnych zjawisk na Ziemi. Powstają w morzach i oceanach, w których temperatura wody utrzymuje się powyżej 18 °C. W związku z zanieczyszczeniem środowiska, ocieplaniem się klimatu, a tym samym ocieplaniu się temperatury wód rafy koralowe ulegają zjawisku blaknięcia. W 2017 r. masowe blaknięcie objęło 90% Wielkiej Rafy Koralowej. Jeśli nie powstrzymamy ocieplania klimatu – rafy znikną na zawsze. Na projekt składają się fotografie obiektów, które w całości zostały wykonane z plastiku jednorazowego użytku (butelek, kubków, słomek, opakowań po kosmetykach, żywności, etc.). Są to reprezentacje rafy przyszłości – czytamy w opisie.

“Rafa” – Alicja Wróblewska, fot. Materialy prasowe Pix.House

15.00 | spotkanie z Jankiem Brykczyńskim – Publikacje fotograficzne w Europie Środkowo -Wschodniej

Jan Brykczyński – zajmuje się fotografią dokumentalną. Interesują go peryferie naszej cywilizacji, miejsca, w których człowiek zaspokaja swoją potrzebę życia w bliskości z naturą. Rezultatem kilku lat pracy w bojkowskiej wsi w Karpatach jest wydana w 2014 roku książka Boiko (self-publishing). Z kolei za projekt z islandzkich farm otrzymał nagrodę Syngenta Photography Award Professional Commission, dzięki której wydał książkę The Gardener (Dewi Lewis 2015) o uprawach miejskich na świecie. Wystawiał między innymi w Deichtorhallen w Niemczech, Noorderlicht Gallery w Holandii, Musée de l’Elysée w Szwajcarii i Leica Gallery w Warszawie. Studiował na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi, na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Filmowej FAMU w Pradze, a obecnie jest doktorantem wITF w Opavie. Stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego, EPEA, Europejskiej Fundacji Kultury oraz Ministra Kultury. Jest współzałożycielem kolektywu Sputnik Photos, który od ponad dekady realizuje projekty między innymi o republikach radzieckich. Prowadzi warsztaty z fotografii dokumentalnej i jest wykładowcą w ITF w Opavie.

16.30 | premiera książki „Mechanizm” Mariusza Foreckiego | prowadzenie spotkania Piotr Gajdziński

Mariusz Forecki autor nagradzanych książek z fotografią dokumentalną: I love Poland (2009), Kolekcja Wrzesińska (2011), W Pracy (2011), Człowiek w ciemnych okularach (2016). Ukończył Instytut Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie. Laureat wielu konkursów fotograficznych i autor wystaw. Swoje zdjęcia pokazywał na najważniejszych festiwalach fotograficznych w Europie. Uhonorowany został m.in. medalem Związku Polskich Artystów Fotorafików i Nagrodą Artystycznych Miasta Poznania.

Piotr Gajdziński – autor biografii Władysława Gomułki („Gomułka. Dyktatura ciemniaków”), Edwarda Gierka („Gierek. Człowiek z węgla”), Wojciecha Jaruzelskiego („Czerwony Ślepowron”). W maju 2019 roku ukazała się jego książka o Mateuszu Morawieckim pod tytułem „Delfin”.

Fot. Mariusz Forecki, inf. prasowe Pix.House

 

18.30 | spotkanie z Maciejem Jeziorkiem wokół książki „Message” (wizualna interpretację pierwszego, napisanego w języku polskim, listu z Indii autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego) | prowadzenie spotkania prof. Krzysztof Podemski

Maciej Jeziorek – fotograf dokumentalista, rocznik 1973, urodzony w Warszawie. Absolwent  Papieskiego Wydziału Teologicznego i Studium Fotograficznego na ul. Spokojnej w Warszawie. Założyciel i członek Napo Images. Jako fotoreporter od 1998 roku współpracował z kilkoma redakcjami i agencjami. Dziś szef działu foto w FORUM Polska Agencja Fotografów.  Członek Press Club Polska i ZPAF. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012 i 2018).

prof. Krzysztof Podemski –  polski socjolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista w zakresie metodologii badań jakościowych, nierówności społecznych i socjologii podróży.

Książka Macieja Jeziorka, inf. pras. Pix.House

20.00 | prezentacja makiety nowej książki Piotra Zbierskiego oraz muzyczny pokaz slajdów 

Piotr Zbierski – Studiował fotografię w PWSFTViT w Łodzi. Autor trzech indywidualnych wystaw (‚White Elephants”, „Here”, „Love has to be Reinvented”). Jego prace były pokazywane m.in. w Polsce, Niemczech, Portugalii, Rosji i na Słowacji. Brał udział w Photokina i Lab East. W 2012 roku zdobył prestiżową nagrodę dla młodego fotografa Leica Oscar Barnack Newcomer Award. Jego cykl „Pass by me” był również nominowany do Deutsche Börse Photography Prize i został zauważony w wielu innych konkursach m.in.: Les Nuits Photographigues, Terry O’Neill Awards . Jego prace można było oglądać w Polsce i za granicą, min. na festiwalu w Arles w 2012, Photokina 2012. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Fot. Piotr Zbierski, inf. prasowe Pix.House

niedziela  08.12 | Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35, Poznań 

12.00 | premiera książki „Cu Chi Tunnels Restoration Report” Michała Sity i Anny Pilawskiej-Sity. W rozmowie udział wezmą autorzy oraz Bartłomiej Kwiatkowski.

Anna Pilawska – Sita – architekt, absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatka Konkursu im. Marii Dokowicz, wyróżniona przez SARP w konkursie na Dyplom Roku 2017. Stypendium MKiDN w 2018 roku w dziedzinie opieki nad zabytkami pozwoliło na zebranie materiałów, które znajdą się w książce “Cu Chi Tunnels Restoration Report”. Pracowała m.in. w Latz+Partner – biurze architektury krajobrazu w Niemczech; Vo Trong Nghie – pracowni zielonej architektury w Wietnamie; Abalimi Bezekhaya – organizacji zajmującej się rewitalizacją terenów zdegradowanych w Republice Południowej Afryki; Studio ADS – pracowni obszary zurbanizowane. Wspólnie z Aleksandrą Kucką prowadzi pracownię kps.archi.

Michał Sita – urodzony w 1985 roku fotograf dokumentalista, kurator. Absolwent fotografii na Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy) – 2009 i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu – 2011. Pracuje nad długotermiowymi cyklami, jak tymi dotyczącymi plemienności w irackim Kurdystanie, interpretacji historii i dziedzictwa kulturowego. Współautor publikacji w ramach interdyscyplinarnego przedsięwzięcia analizującego międzywojenne fotografie zoologiczne Wiesława Rakowskiego, kurator festiwalu książek fotograficznych XPRINT. Jeden z założycieli fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu galerię fotografii oraz dom wydawniczy. Autor tekstów o fotografii, stały współpracownik redakcji Kultury u Podstaw.

Fot. Michał i Anna Sita, materiały prasowe Pix.House

13.30 | premiera książki „Pies o dwóch ogonach” Michała Adamskiego | prowadzenie spotkania prof. Rafał Drozdowski

Michał Adamski – urodzony w 1976 r. w Poznaniu. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy).  Jeden z założycieli fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu galerię fotografii. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2015 roku wydał album “Nie mogę przebrnąć przez chaos”, który dotykał tematu straty rodziców. Zajmuje się realizacją długoterminowych projektów dokumentalnych. Skupia się na tworzeniu szczerych historii, ale naznaczonych autorską interpretacją rzeczywistości. W swojej fotografii porusza tematy społeczne, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie.

Fot. Michał Adamski, materiały pras. Pix.House

15.00 | spotkanie z Rafałem Siderskim wokół książki „Wyjedź zostań”

Rafał Siderski – fotograf ur. w 1984 r. w Białymstoku, od dekady związany zawodowo z Warszawą. Jak sam mówi, zajmuje się przede wszystkim opowiadaniem prawdziwych historii za pomocą zdjęć. Student studiów doktoranckich na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Republice Czeskiej. Wykładowca fotografii w Akademii Fotografii w Warszawie.

Fot. Rafał Siderski, mat. pras. Pix.House

Wydarzenie zakończy spotkanie o godz. 16.30 z ekipą agencji RATS – Nowe formy prezentacji materiałów dokumentalnych w kontekście ważnych zmian i zagadnień społecznych

Agencja RATS – grupa dokumentalistów/ek i niezależnych twórców/czyń posługujących się współczesnymi formami dziennikarskimi. W swoich działaniach skupiają się na globalnych problemach z uwzględnieniem zmian zachodzących w języku kultury wizualnej.

Agencja RATS, inf. pras. Pix.House