Warszawski Festiwal w Krakowie

wjff

Tytuł może dziwić, bo jak to Warszawski Festiwal w Krakowie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że chodzi o Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, nie dziwi już nic, bo choć Warszawski, to jednak trochę też krakowski.

Pełna nazwa festiwalu, o którym chcę Wam opowiedzieć to Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Gwiazda Dawida”. Od siedemnastu już lat odbywa się on, zgodnie z nazwą, w Warszawie. Ale nie tylko. Od czterech lat, jest związany również z Krakowem, a to za sprawą innej znamienitej imprezy jaką jest Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Wybrane filmy z Festiwalu warszawskiego wyświetlane są w ramach wydarzenia towarzyszącego temu krakowskiemu, pod nazwą Przestrzeń Obrazu. O tym jak dużą cieszą się popularnością, świadczy najlepiej szczelnie zapełniona sala Muzeum Galicja, gdzie odbywają się pokazy. Filmy, które można tam zobaczyć, z pewnością zasługują na uwagę. Tym bardziej cieszy więc fakt, że na kolejne nie musimy czekać aż do następnego lata. WJFF jeszcze w listopadzie, zaprezentuje w Krakowie sześć kolejnych filmów o tematyce żydowskiej.

Żydowskie Muzeum Galicja

Już drugi raz w tym roku WJFF zawita do Żydowskiego Muzeum Galicja. Tym razem zaprezentuje w nim retrospektywę filmów Artura Barunera. Na widzów czekają trzy pokazy, w dniach 18-20 listopada. Na wszystkie wstęp wolny.

Za życie! (18 listopad, godz. 19:00)

Komediodramat relacji między starzejącą się artystką estradową, a młodym lecz ciężko chorym Jonasem. On chce żyć, ale nie może. Ona może, ale nie chce. Czyż to nie idealne podstawy do pięknej przyjaźni? Przyjaźni i zrozumienia, którego żaden z bohaterów chyba nawet już nie szukał, a znalazł w najmniej spodziewanej osobie.

Cudowne dzieci (19 listopad, godz. 17:00)

Wojna wystawia na ciężką próbę, przyjaźń miedzy dwójką żydowskich dzieci, a niemiecką dziewczynką. Od tego czy przetrwa zależy ludzkie życie, bo tylko dzięki tej znajomości bohaterowie otrzymują szansę by ocalić siebie i swoje rodziny. Uzdolniona muzycznie trójka otrzymuje zadanie. Muszą zagrać koncert bez jednego błędu. Wtedy przeżyją. Choć film jest dramatem wojennym, nie ma w nim drastycznych scen. Jest to raczej opowieść widziana oczyma dziecka, nie do końca rozumiejącego co się dookoła dzieje, a skupionego na własnym wycinku rzeczywistości. Być może ograniczenie dramatyzmu paradoksalnie nadaje go jeszcze więcej. Bo czasem najstraszniejsze obrazy, to te w naszych głowach.

Marina, Mabuse i Moritur (20 listopad, godz. 17.00)

Film dokumentalny o bohaterze tej retrospektywy – Arturze Braunerze. Ocalałym z Holokaustu, który założył wytwórnię filmową by opowiadać światu o cierpieniach jakie spotkały żydów. Jest to hołd złożony Braunerowi, przez najwybitniejsze osobistości niemieckiej branży filmowej.

 

JCC w Krakowie

Dzień później niż w Muzeum Galicja, pokazy zaczną się w Centrum Społeczności Żydowskiej JCC w Krakowie. W dniach 19-21 listopada, zobaczymy tu również trzy filmy.

Droga Aszera (19 listopad, godz. 19:00)

Tytułowy Aszer ma 17 lat. Sprawia kłopoty w szkole i poza nią. Mimo wszystko jego nauczyciel dostrzega w nim potencjał i próbuje go rozwinąć. Na drodze staje ojciec Aszera, dla którego ważniejsza od szkoły jest praca na budowie. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy jednego z bohaterów spotyka tragiczny wypadek.

Dzień po żałobie (20 listopad, godz. 19:00)

Oryginalny tytuł to Shavua ve Yom i oznacza żałobę, która w religii żydowskiej trwa tydzień po śmierci bliskiej osoby. Jednak dla Eyala tydzień to za mało, by opłakać syna. Mimo nacisków ze strony żony, nie potrafi wrócić do normalnego życia. Dopiero gdy zaczyna coraz więcej czasu spędzać z synem sąsiada, dociera do niego, że życie wciąż ma sporo do zaoferowania.

Foxtrot (21 listopad, godz. 19:00)

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej kończy swój pobyt w Krakowie na smutno. Foxtrot jest filmem o żałobie, wojnie, egzystencji. Jest też filmem trudnym w odbiorze. Trzeba się na nim skupić i dać mu się wciągnąć by móc w pełni docenić jego piękne. Reżyser stawia przed widzem niełatwe zadanie, ale warto!