„Trociny” – premiera w Instytucie Grotowskiego [zapowiedź]

Trociny_Grotowski

Długi monolog przedstawiciela handlowego, Piotra Augustyna – pięćdziesięcioletniego komiwojażera zbędności – tak sam siebie nazywa. Pociągami podróżuje z papierami z miasta do miasta. Nienawidzi współczesności, dzisiejszego świata, ale za to uwielbia słuchać muzyki dawnej – renesansowej, barokowej, średniowiecznej.

Samotnik

Tak w ogromnym skrócie można opisać bohatera powieści Krzysztofa Vargi Trociny. W rolę Piotra wcieli się Davit Baroyan z pochodzenia jest Ormianinem, a od 2014 jest aktorem Teatru ZAR, w którym występuje w spektaklach Armine, Sister i Medee. O przekraczaniu. Spektakl Trociny już  19–20/03/2019 o 19:00 w Instytucie Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium. Spektakl powstał przy współpracy inscenizacyjnej Jarosława Freta reżysera i lidera Teatru ZAR.

z trocin powstaliśmy i w trociny naszych trumien się obrócimy – Piotr

Toksyczna rodzina Augustyna – w dosłownym tego słowa znaczeniu i symbolicznym. Obleśna i szara Polska, w którą został wtłoczony i z której nie jest w stanie uciec. Jego rodzice pochodzący z Międliszewa stali się „przyszywanymi” warszawiakami. Ojciec – pracoholik, który budował Polskę Ludową, a później tylko jej mógł w pełni zawierzyć. Matka – wciąż coś pucuje, szoruje, zaciska usta i zapycha wszystko mielonymi na talerzu. Bohater nienawidzi wiejskości, sielskości; tego wszystkiego, co kształtowało go za młodu. 

„Trociny” – premiera w Instytucie Grotowskiego
Trociny_Grotowski

Co to znaczy być – tak jak Piotr Augustyn – warszawiakiem w pierwszym pokoleniu? 

W kontekście finałowego zdarzenia można go uznać za spowiedź człowieka, jego życia, wypełnionego rozgoryczeniem, strachem, ale przede wszystkim gniewem i nienawiścią.  Niczym Adam Miauczyński w filmie Marka Koterskiego Dzień świra.

Varga od lat łączy w swoich książkach pesymistyczne wizje z groteską. O Trocinach mówi: Ta książka jest straszna i śmieszna jednocześnie, choć wolałbym, żeby była tylko straszna. W scenariuszu nie znajdziemy gotowych recept na szczęście, za to w rozczarowaniach głównego bohatera możemy odnaleźć swoje lęki.

Spektakl powstał przy współpracy inscenizacyjnej Jarosława Freta reżysera i lidera Teatru ZAR. Czas trwania: 60 minut.

Więcej informacji: Grotowski, bilety.