20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy w Kinie Pod Baranami

W najbliższy poniedziałek (20.06)  na godzinę 20.00, Kino pod Baranami (Rynek Główny 27) w Krakowie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego ,,WALLAH JE TE JURE” w reżyserii Marcello Merletta i spotkanie z Laminem Drammeh – jednym z bohaterów filmu.

Już od 2000 r. w tym dniu na całym świecie odbywają się różne wydarzenia mające unaocznić i ułatwić zrozumienie problemów i potrzeb z jakimi muszą mierzyć się uchodźcy na całym świecie.

 

O FILMIE:

WALLAH JE TE JURE | WALLAH JE TE JURE
reż. Marcello Merletto, Niger 2016, 60’
Dokument przedstawia historię uchodźców z Senegalu podróżujących do Europy. Reżyser postanowił towarzyszyć migrantom poszukującym lepszego i bezpiecznego miejsca do życia. Starał się przedstawić problemy jakie muszą pokonać w czasie niebezpiecznej wędrówki, do której zostali zmuszeni. Ich podróż zaczęła się w Afryce Zachodniej i prowadziła przez Niger, Libię do celu: Włoch. Takie wyprawy niejednokrotnie kończą się tragicznie. Twórcy szukają odpowiedzi co zmusza tych ludzi do podjęcia takiego ryzyka.

Wydarzenia towarzyszące

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu rękodzieła (w Kinie pod Baranami) grupy uchodźców zamieszkujących w Rzymie. Jest to ich sposób utrzymania i jednocześnie pomoc w sprzątaniu miasta z plastikowych odpadów. Do ich wyrobów należą: torby, portfele, biżuteria, ozdoby i akcesoria domowe. Działają w ramach projektu ScArt.

W dniach 19 czerwca – 7 lipca zobaczyć będzie też można wystawę zdjęć Mohameda Keity, którą mieści się w Instytucie Francuskim w Krakowie (ul. Stolarska 15).

Wernisaż wystawy w obecności artysty odbędzie się w poniedziałek, 19 czerwca, o godz 18.00

 

Kim są goście?

 

Lamin Drammeh (bohater filmu) – uchodźca polityczny z Gambii, poeta i eseista, studiuje politologię w Pavii, we Włoszech. W 2016 roku wydał tomik wierszy Wisdom in poetry. In poesia saggezza, w którym opowiada o swoich doświadczeniach

Mohamed Keita (artysta fotorgaf) – uchodźca z Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, z której uciekł w wieku 13 lat, podczas wojny domowej. Obecnie mieszka i pracuje jako fotograf w Rzymie, we Włoszech. Jego zdjęcia były pokazywane na licznych wystawach, indywidualnych i zbiorowych, we Włoszech, Szkocji i Nowym Jorku.

Pokaz odbywa się pod honorowym patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Fot. materiały promocyjne organizatora