Subiektywne rekomendacje musicalowe [luty 2018]

Przygotowałam listę musicali i koncertów musicalowych, które będzie można zobaczyć w lutym 2018 roku. Wymieniam te pozycje z bieżących repertuarów, które szczególnie polecam Waszej uwadze. Wybór jest subiektywny.

MUSICAL MELODIES NA BIELAŃSKIEJ SCENIE KAMERALNEJ W WARSZAWIE

Musical melodies zapowiadany jest jako wyjątkowy wieczór z musicalem przy subtelnych dźwiękach fortepianu. Organizatorem jest Mazowiecki Teatr Muzyczny. Koncert odbędzie się 11 lutego 2018 roku (niedziela) na Bielańskiej Scenie Kameralnej. Na scenie wystąpi dwójka niesamowicie utalentowanych artystów: Edyta Krzemień i Damian Aleksander. Będzie można usłyszeć utwory z takich musicali jak m.in.: Upiór w Operze, Les Miserables, Koty, Grease, Ghost, Czarnoksiężnik z krainy Oz, Once, West Side Story, Blues Brothers, Miss Sajgon, Romeo i Julia, Jekyll and Hyde, La La land, Love Never Dies i Sister act.

BROADWAY EXCLUSIVE  W GDAŃSKU I WARSZAWIE

Broadway Exclusive to wyjątkowe wydarzenie, które w sposób doskonały łączy muzykę i taniec. Po raz pierwszy w nowej, odświeżonej formie będzie je można zobaczyć 14 lutego 2018 roku (środa) w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Natomiast w Warszawie wydarzenie odbędzie się  24 lutego (sobota) i 25 lutego 2018 roku (niedziela) na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury na ulicy Głębockiej 66.

Na koncert złoży się klasyka amerykańskiego teatru muzycznego (Porgy & BessWest Side StoryNędznicyMiss SaigonUpiór w Operze), utwory z najnowszych spektakli, które już chwilę po premierach uzyskały status kultowych i światowe hity muzyki filmowej. Do repertuaru dodano nowe, specjalnie przygotowane na tę okazję utwory. Będą to zarówno przeboje ostatnich lat (np. z filmu La La Land), jak i piosenki z musicali, których dotąd jeszcze nie prezentowano podczas tego wydarzenia.

Wystąpią znakomici soliści – Natalia PiotrowskaPaulina JanczakPaulina GrochowskaMaciej Pawlak oraz Jakub Wocial (pomysłodawca i twórca Broadway Exclusive).

Utwory zabrzmią w zupełnie nowych aranżacjach dzięki współpracy z Janem Stokłosą. Wszystkie utwory połączone będą choreografią Santiago Bello Labradora.

JEŹDZIEC BURZY  W TEATRZE RAMPA – POŻEGNANIE TYTUŁU

Jeździec burzy to jedyny w Polsce, rockowy musical o Jimie Morrisonie w reżyserii Arkadiusza Jakubika. Mocną stroną musicalu są ponadczasowe przeboje The Doors grane na żywo przez zespół Romualda Kunikowskiego, który również przygotował aranżacje. Wszystkie teksty piosenek, wykonywane w tym spektaklu zostały przetłumaczone na język polski. Większości przekładów podjął się Krzysztof Jaryczewski (niegdyś Oddział Zamknięty), dzięki czemu nie straciły one swej drapieżności, mroczności i mocnych rockowych akcentów. Ten niezwykły musical cieszy się ogromnym powodzeniem już od 16 lat, przyciągając kolejne pokolenia fanów.

W obsadzie wystąpili m.in.:

Jim Morrison – Marcin Rychcik

Ray Manzarek – Konrad Marszałek / Krzysztof Bartłomiejczyk

Pam – Dominika Łakomska

Van Morrison – Julian Mere

Ronnie Haran – Katarzyna Kozak, Agnieszka Fajlhauer

Max Fink, Ed – Piotr Furman

Jac Holzman – Mieczysław Morański

Trzy ostatnie spektakle zostaną zagrane w Teatrze Rampa 23 (piątek), 24 (sobota) i 25 lutego (niedziela).

CHICAGO W KRAKOWSKIM TEATRZE VARIETE

Chicago jest światowym przebojem scen musicalowych. Jego prapremiera w reżyserii Boba Fosse’a miała miejsce w 1975 roku na Broadwayu. Musical powstał na podstawie sztuki teatralnej z lat 20-tych napisanej przez reporterkę Chicago Tribune, Maurine Dallas Watkins. Wojciech Kościelniak świetnie wywiązał się z trudnego zadania przeniesienia Chicago z Broadway’u do naszego otoczenia. Musical wciąga widza od pierwszej sceny. Zachwyca zwłaszcza piękna i oryginalna choreografia, która wraz ze świetnymi wykonaniami utworów, pełni tu kluczową rolę. Za pomocą ruchu tancerze dopowiadają historie, wspaniale przekazując emocje i niejako hipnotyzując widza.

W rolach głównych występują:

Katarzyna Osipuk / Sabina Karwala – Velma
Alicja Kalinowska / Barbara Kurdej-Szatan – Roxie
Michał Staszczak / Łukasz Szczepanik – Billy Flean
Krzysztof Broda Żurawski / Paweł Tucholski – Amos Hart
Mariola Napieralska / Justyna Woźniak – Mama Morton
Michał Pasternak – Mary Sunshine
Kamil Krupicz – Fred
Chicago w Krakowskim Teatrze Variete będzie grane: 14 (środa), 15 (czwartek), 16 (piątek), 17 (sobota), 18 (niedziela), 22 (czwartek), 23 (piątek), 24 (sobota), 25 (niedziela) lutego.

KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO  W TEATRZE RAMPA

Teatr Rampa jako pierwszy w Polsce i trzeci na świecie zaprezentował ten tytuł. Pierwowzorem musicalu jest słynny przebój kinowy, komediodramat z 1988 roku autorstwa Pedro Almodóvara, który tym obrazem rozpoczął światową karierę. Na jego podstawie powstał autorski musical Davida Yazbeka i Jeffreya Lane’a, który szybko stał się hitem Broadwayu i West Endu.

Musical Kobiety na skraju załamania nerwowego to świetne kreacje aktorskie, poruszające interpretacje utworów, przezabawne dialogi, znakomita choreografia i duża dawka hiszpańskiego temperamentu.

Całość wyreżyserowała Dominika Łakomska. Autorami inscenizacji są Jakub Wocial oraz Santi Bello, który również opracował choreografię. Artystom towarzyszył genialny band pod kierunkiem Jana Stokłosy, który odpowiadał za całą stronę muzyczną spektaklu. W rolach głównych występują:

Małgorzata Regent – Pepa

Anna Sztejner – Lucia

Paulina Grochowska – Candela

Natalia Piotrowska – Marisa

Marta Wardyńska – Paulina

Michalina Sosna – Cristina

Dariusz Kordek – Ivan

Maciej Pawlak – Carlos

Sebastian Machalski – Taksówkarz

Kobiety… będzie można zobaczyć w Rampie: 16 (piątek), 17 (sobota) i  18 lutego (niedziela). Kolejne spektakle odbędą się dopiero w kwietniu br.

Artykuł zawiera opinię autora.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o