MUSICAL „DOKTOR ŻYWAGO” W OPERZE PODLASKIEJ

Już 15 września w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się polska prapremiera musicalu Doktor Żywago opartego na kultowej powieści Borysa Pasternaka.

HISTORIA

Doktor Żywago to jedna z najpiękniejszych w literaturze światowej opowieści o miłości w czasach rewolucji. Ta pełna emocji historia oczarowuje i porusza kolejne pokolenia fanów. Zawiłe losy tytułowego bohatera, lekarza i poety – Jurija Żywagi i jego kochanki Lary Guichard rozgrywają się na tle historycznych przemian Rosji – od początku XX wieku, przez rewolucję lutową i październikową, wojnę domową, aż do lat trzydziestych XX w.

Powieść Borysa Pasternaka została zekranizowana w 1965 roku. Główne role zagrali Omar Shariff i Julie Christie. Film w reżyserii Davida Leana zdobył pięć Oskarów.

W 2011 roku w Lyric Theatre w Sydney odbyła się premiera Doktor Żywago – Nowy Musical  z muzyką Lucy Simon. Teksty piosenek napisali Michael Korie i Amy Powers, a libretto stworzył Michael Weller. Na Broadwayu musical zadebiutował w 2015 roku.

POLSKA PRAPREMIERA

Premierę musicalu Doktor Żywago z muzyką Lucy Simon przygotowały tuzy polskiej sceny musicalowej. Libretto białostockiej inscenizacji jest oparte na powieści Borysa Pasternaka. Koncepcją sięga także do hollywoodzkiej adaptacji. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz librett tak znanych musicali, jak Koty, Upiór w operze, Les Miserables czy Mamma Mia!. Reżyserii podjął się Jakub Szydłowski – reżyser spektakli muzycznych Rent i Cyrano de Bergerac. Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniem teatralnym objął Grzegorz Berniak – dyrygent na stałe współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską (m.in.opery Traviata, Czarodziejski flet, Carmen, Cyganeria i musicale Upiór w operze, Skrzypek na dachu). Za warstwę scenograficzną spektaklu odpowiada Mariusz Napierała, który jest również  autorem  plakatu do musicalu. Choreografię przygotował Jarosław Staniek słynący z realizacji takich hitów musicalowych, jak Jesus Christ Superstar, Chicago czy Hair. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowuje prof. Violetta Bielecka, kierownik artystyczny Chóru.

OBSADA

Jurij Żywago – Łukasz Zagrobelny/Rafał Drozd
Lara Guichard – Paulina Janczak/Agnieszka Przekupień/Anna Gigiel
Wiktor Komarowski – Tomasz Steciuk/Damian Aleksander/Dariusz Kordek
Pasza Antipow/Strielnikow – Tomasz Bacajewski/Marcin Wortmann/Bartłomiej Łochnicki
Tonia Gromieko – Monika Ziółkowska/Monika Bestecka/Dorota Białkowska
Aleksander Gromieko – Tomasz Madej/Grzegorz Pierczyński
Anna Gromieko – Anita Steciuk/Anna Sztejner

Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Pop – Krzysztof Drugow/Roman Chumakin
Tusia – Wojciech Ziółkowski/Kiryll Lepay
Narzeczona Tusi – Dorota Białkowska/Monika Ziółkowska
Markieł – Bogdan Kordy/Krzysztof Stankiewicz
Gints – Maciej Nerkowski/Rafał Supiński
Janko – Rafał Supiński/Kamil Wróblewski
Liberiusz – Bartłomiej Łochnicki/Maciej Nerkowski
Szulgin – Maksym Fedorov/Leszek Gaiński
Guliobowa – Sylwia Mądra/Karolina Kuklińska
Nadia – Anna Gigiel/Joanna Jurczuk
Jelenka – Dorota Białkowska/Hanna Różankiewicz
Kubarika – Monika Ziółkowska/Dorota Białkowska
Przemawiający – Krzysztof Szyfman

BILETY

Bilety w cenach 100, 150 i 200 zł. są dostępne na portalu Bilety24.

Informacje i zdjęcie pochodzą z oficjalnej strony Opery i Filharmonii Podlaskiej: http://www.oifp.eu/pl/