Relacja z Magnificon EXPO 2019

W dniach 21-23 czerwca 2019 r. odbył się festiwal kultury japońskiej Magnificon.  Mimo, że wydarzenie nie było stricte związane z grami, to jako redakcja zdecydowaliśmy się wziąć w nim udział – ciekawe panele, ludzie o podobnych zainteresowaniach i wiele więcej. Naturalnie, jako redaktorzy działu skupionego na grach, atrakcjami których głównie szukaliśmy, były te związane z tym przemysłem.

Co ciekawego działo się więc w krakowskim EXPO?

Dla osób nieznających klimatu konwentów nastawionych na mangę i anime, warto wspomnieć o samym koncepcie wydarzenia. Takie festiwale to miejsce na wiele paneli tematycznych, gdzie prowadzący opowiadają o przeróżnych ciekawych tematach, nie tylko tych związanych z samym anime czy mangą. Takie wydarzenie jest też idealnym pretekstem do zaprezentowania swojego cosplayu czy też obkupienia się w przedmioty związane z naszymi ulubionymi dziełami kultury takie jak mangi czy figurki.

Gamingowe akcenty podczas Magnificonu

Wzięliśmy udział w panelu o historii powstania marki Nintendo, gdzie mieliśmy okazję poznać pełną przeszłość firmy, jak i jej najważniejszych pracowników. Ważnym aspektem okazała się również wojna Nintendo z Segą, o której możecie przeczytać więcej w artykule na naszej stronie.

Drugim z paneli powiązanych z grami był panel zatytułowany „Japońskie gry, o których wielu nie słyszało, a powinno”. Oprócz wspomnianych paneli, na konwencie mogliśmy znaleźć również kilka stoisk do grania dzięki współpracy z organizacją Cracow Game Days 2019. Uczestnicy mogli rywalizować w takich tytułach jak miedzy innymi League of Legends z turniejami 5v5 czy Mortal Kombat 11 (1v1). Do tego, do dyspozycji uczestników nowentu była cała strefa free2play. W EXPO znajdowało się również pomieszczenie, gdzie biblioteka gier była naprawdę spora. Można było tam zagrać w takie tytuły jak: Beatmania IIDX, Sound Voltex czy Pop’n Music.

Nie samymi grami człowiek żyje! Mimo  braku powiązania z naszym tematem przewodnim, grzechem byłoby nie wspomnieć o innych atrakcjach do których mieliśmy dostęp podczas imprezy. Na głównej scenie hali EXPO, mieliśmy okazje oglądać miedzy innymi: musical na podstawie popularnego tytułu Boku No Hero Academia, koncert Lady Beard, konkurs na najlepszy cosplay oraz spotkanie z twórcami jednego z najpopularniejszych polskich kanałów YouTube – Grupą Filmową Darwin.

Co z panelami?

Repertuar paneli związanych z kulturą wschodu należał do bardzo szerokich. Wzięliśmy udział w wielu z nich, zaczynając od „Chińskie sztuki walki w filmach – wybrani bohaterowie” czy „Do ojca po grosz, do matki po koszulę – zmiany w koncepcji japońskiej rodziny od lat 70. XX wieku ”, a na przeróżnych konkursach typu „Anime w dwóch słowach?”, “Wielki turniej muzyki z anime” czy na “Anime w dwóch słowach” kończąc.

Niestety wiele paneli było niedopracowanych – tu problem z prezentacją, tutaj z ogarnięciem uczestników, którzy musieli się przekrzykiwać przy różnych konkursach. Pod tym względem niestety, nie możemy pochwalić konwentu. Pomimo ciekawych tematów oraz zaangażowania zarówno prowadzących, jak i uczestników, braki w organizacji dawały się we znaki. Miejmy nadzieję, że następnym razem będzie lepiej.

Opinia uczestników

Mimo niewielkiej ilości gamingowych akcentów i niedopracowania niektórych paneli, na Maginificonie bawiliśmy się świetnie – skorzystaliśmy z większości atrakcji, pochłonęliśmy mnóstwo japońskich smakołyków popijając zimną Bubbletea oraz wydaliśmy wręcz nieprzyzwoitą ilość pieniędzy na liczne „znajdźki” z ulubionych gier czy serii anime. Konwent był ciekawy i napewno wybierzemy się na kolejny Magnificon.

A co wy sądzicie o konwentach w tematyce kultury wschodu? Mieliście okazje brać udział w takim wydarzeniu? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

 

Na konwencie bawili się:

Mateusz Popielak i Wojciech Marcinek.

Walka gigantów – Nintendo vs Sega

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Olcia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o