Josef Sudek | Topografia ruin – Praga 1945 w Muzeum Architektury we Wrocławiu

„Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945”

Tylko do 5. maja 2019 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu będziemy mogli podziwiać fotografie Josefa Sudeka. W 1945 roku Sudek wyruszył na ulice Pragi, aby udokumentować zniszczenia, jakie wojna pozostawiła na ulicach miasta.

Legenda czeskiej fotografii – Josef Sudek – twórca znany z  romantycznego stylu Pictorialist, czy w późniejszych czasach, jego sztukę uważano za modernistyczną. Jednak  jego osobista fotografia jest neo-romantyczna.

Legenda czeskiej fotografii – Josef Sudek

Jego wczesne prace obejmowały wiele serii światła padającego do wnętrza katedry św. Wita. W czasie i po II wojnie światowej Sudek tworzył prześladujące nocne krajobrazy i panoramy Pragi. Fotografował zalesiony krajobraz Czech i szyby, które prowadziły do ​​jego ogrodu (słynnej serii Okno Mojego Atelier). Następnie fotografował zatłoczone wnętrze swojego studia (seria Labyrinths).

Po raz pierwszy pokazał swoją pracę w „Five Photographers” w Sheldon Museum of Art on University of Nebraska / Lincoln w 1968 roku. Następnie pokazał w George Eastman House w 1974 roku i opublikował 16 książek w ciągu swojego życia.

W ostatnich latach jego prace były często powielane w książkach, dzięki czemu dzisiaj są najbardziej dostępne dla osób zainteresowanych czeską fotografią XX wieku.

Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945 w Muzeum Architektury we Wrocławiu
„Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945”

Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945

W 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, Josef Sudek wyruszył na ulice Pragi, aby udokumentować zniszczenia, jakie wojna pozostawiła na ulicach miasta. Powstała wtedy wyjątkowa seria blisko czterystu fotografii składających się na artystyczny obraz zrujnowanych budynków, cokołów zdemontowanych pomników, instalacji przeciwlotniczych, zbiorników przeciwpożarowych, czy opuszczonej powstańczej barykady.

Fotografie Josefa Sudka nawiązują przede wszystkim do dwóch wydarzeń z 1945 roku. Pierwszym był omyłkowy nalot amerykańskiego lotnictwa na Pragę, który miał miejsce 14 lutego 1945 roku i spowodował zniszczenia głównie w południowych dzielnicach centrum miasta. Drugie wydarzenie – powstanie praskie – rozegrało się od 5 do 9 maja 1945 roku.

Organizatorzy: Muzeum Architektury we Wrocławiu, Instytut Historii Sztuki Czeskiej Akademii Nauk, Czeskie Centrum w Warszawie

Kuratorzy wystawy: Mariana Kubištová, Vojtěch Lahoda, Katarína Mašterová

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 14 marca 2019 – 5 maja 2019

Wystawa jest efektem realizacji projektu Josef Sudek i dokumentacja fotograficzna dzieł sztuki: od prywatnego archiwum sztuki do reprezentacji dziedzictwa kulturowego (w skrócie: Sudek Project), wspartego przez Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej w ramach Programu Badań Aplikacyjnych i Rozwoju Tożsamości Narodowej i Kulturowej (NAKI II), kod identyfikacyjny: DG16P02M002.

Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945 w Muzeum Architektury we Wrocławiu
„Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945”

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o