Dead Can Dance – 2 koncerty w warszawskim Torwarze

Dead Can Dance
fot. materiały prasowe

Dead Can Dance  przyjedzie do Polski na 2 koncerty! Zespół wraca do naszego kraju, aby zagrać 21 i 22 czerwca w warszawskim COS Torwar. 

Dead Can Dance to zespół działający z przerwami od 1981 roku. Tworzą go brytyjski kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista Brendan Perry oraz australijska wokalistka i kompozytorka Lisa Gerrard. W repertuarze Dead Can Dance znajdują się elementy europejskiej muzyki folkowej, szczególnie renesansowej i średniowiecznej, a także ambientu, jazzu, czy muzyki ludowej z całego świata. Częstymi motywami piosenek grupy jest smutek, żal czy odwieczne poszukiwanie przez człowieka sensu życia. Choć Dead Can Dance uformowali się w Melbourne, to rok później przenieśli się do Londynu w poszukiwaniu szerszych muzycznych horyzontów. Tam podpisali kontrakt z jedną z najsławniejszych wytwórni muzyki alternatywnej – 4AD. W 1983 roku ukazał się ich debiutancki album, zatytułowany po prostu Dead Can Dance, jednak to drugi krążek – Spleen and Ideal był początkiem ich sukcesu, osiągając drugie miejsce na brytyjskiej liście przebojów muzyki niezależnej. Skrzypce, fortepian, puzony, czy wiolonczele zastąpiły tutaj tradycyjne rockowe instrumenty.

Muzyka Dead Can Dance zyskała orkiestrowy rozmach. Na niezwykłą atmosferę albumu składały się też wyjątkowe partie wokalne Gerrard i Perry’ego. Rok 1987 przyniósł trzecie, jeszcze doskonalsze i bardziej dopracowane dzieło – album Within the Realm of a Dying Sun. Od tego momentu Brendan i Lisa bardziej odważnie eksperymentowali z nowymi instrumentami i formami. Czwartym wydawnictwem zespołu była płyta Serpent’s Egg. Tym razem aranżacje kompozycji były bardziej oszczędne, pozbawione obecnego na poprzednich płytach rozmachu. W 1990 roku ukazał się natomiast album „Aion”, na którym słychać ograniczenie się do muzyki zachodnioeuropejskiej ze średniowiecza i renesansu. Ostatnim wydawnictwem Dead Can Dance jest płyta Anastasis z 2012 roku.

Występy grupy niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, niezależnie od kraju czy kontynentu, na którym występują utalentowani muzycy. Zespół wielokrotnie gościł w Polsce, np. w Sali Kongresowej w Warszawie, na scenie Hali Stulecia we Wrocławiu, na deskach Opery Leśnej w Sopocie czy w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Brendan i Lisa stworzyli wspólnie mnóstwo niesamowitej muzyki, będącej fuzją różnych stylistyk i kultur oraz wzorcem dla wielu wykonawców. Czerpią nie tylko z muzyki, lecz również z mitologii, filozofii, poezji, tworząc sztukę jedyną w swoim rodzaju, wywołującą u odbiorców szczególne emocje, zabierającą ich w niezapomnianą podróż.

Dead Can Dance Polska. Dead Can Dance bilety informacje dostępne na eBilet!