Agnieszka Rayss i jej “Do broni” w Poznaniu

26 czerwca w przestrzeni twórczej CENTRALA odbędzie się wernisaż wystawy Do broni znakomitej polskiej fotografki Agnieszki Rayss. Wystawa będzie prezentacją pracy doktorskiej zrealizowanej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. 

W projekcie Do broni Agnieszka Rayss odwołuje się do rekonstrukcji historycznych, szczególnie rekonstrukcji XX-wiecznych wojen,  które ze zjawiska niszowego stały się w ostatnich latach nowym modelem zachowań kulturowych.  Autorka odnosi się bezpośrednio do działalności współczesnych grup rekonstrukcyjnych, tworząc filmy i fotografie  z pól odtwarzanych bitew i historycznych miejsc, nawiązując estetyką do malarstwa batalistycznego.  Obraz odtwarzanych wydarzeń traktuje jak twórczą materię dla swoich działań artystycznych, a samych uczestników jak bohaterów tworzonych przez siebie obrazów.

Rayss stawia pytanie o cel rekonstrukcji wydarzeń historycznych, szczególnie tych związanych z przebiegiem wojen oraz o kreowane w ten sposób postawy patriotyczne.

Autorka gra z tradycją, zadaje pytania o żywotność wzorców obrazowych obecnych w kulturze i ich udział w utrwalaniu tradycyjnych modeli patriotyzmu.

fot. Agnieszka Rayss


Agnieszka Rayss – fotografka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Universite Paris IV w Paryżu.
Dwukrotnie nagradzana w konkursie Pictures of the Year, dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award, zdobyła także wiele krajowych nagród, m.in. w konkursach Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Newsreportaż.   Opublikowała albumy fotograficzne “Tu się zaczyna koniec miast” (2015) – o industrialnej, niepokojącej stronie organizmów miejskich oraz „American Dream” – o transformacji kulturalnej i triumfie pop kultury w Europie Środkowo-Wschodniej.  Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w Centrali (pl. Cyryla Ratajskiego 6a) 26 czerwca o godz. 19. Natomiast spotkanie autorskie 11 lipca o godz. 19.