#8 Grafomański Przegląd Muzyczny – 20.11.2017

nowy album Tool

W dzisiejszym wydaniu: Malcolm Young, nowy materiał od Stone Temple Pilots i U2, Roger Waters z Nickiem Masonem oraz muzyczny podbój Post Malone!

Przez ostatnie 14 dni w świecie muzycznym działo się na tyle “dużo”, że tydzień temu przeglądu nie było. Na szczęście ubiegły tydzień obfitował w ważne wydarzenia i premiery. Dlatego seria wraca z najciekawszymi doniesieniami ze świata muzyki w przystępnej formie. Mam nadzieję, że niektóre wieści pozytywnie zaskoczą i rozbudzą jeszcze większą ciekawość. W Kąciku Nagrań Koncertowych nie zabraknie rockowych i jazzowych doznań. Zapraszam do czytania!

 

#1 Zmarł Malcolm Young, gitarzysta i jeden z założycieli AC/DC

Malcolm Young
fot. Newsmax.com

W 2014 Malcolm Young doznał udaru mózgu, który doprowadził do demencji. Muzyk wycofał się wówczas z aktywności muzycznej.

 

#2 Stone Temple Pilots z nowym singlem i wokalistą!

Stone Temple Pilots nie mieli w składzie wokalisty od 2015 roku. We wrześniu zespół oświadczył, że niedługo wyjawią tożsamość nowego wokalisty. Okazało się, że przesłuchania odbyły się w 2016 roku i już wtedy nagrano z nowym wokalistą dużą część materiału na nadchodzący krążek zespołu. Podczas jednej z audycji SiriusXM 14 listopada oficjalnie ogłoszono, że Jeff Gutt zostanie pełnoprawnym członkiem zespołu. Owocem dotychczasowej pracy z nowym wokalistą jest singiel “Meadow”.

 

#3 Roger Waters i Nick Mason odpowiadają na pytania internautów*

Sekcja rytmiczna Pink Floyd spotkała się, by odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania o legendarnym zespole. The Simple Facts ukazuje niezwykłe fakty z czasów funkcjonowania Floydów, w tym sposób powstawania muzyki, powstanie efektów specjalnych, czy perspektywę ponownego spotkania na scenie Gilmoura, Watersa i Masona.

*- mam świadomość, że nie jest to najnowszy materiał, ale nie mogłem obok niego przejść obojętnie. Jest to jeden z niewielu sposobów na zgłębienie tajemnic Pink Floyd po tylu latach od rozpadu najbardziej znanego składu grupy.

 

#4 Post Malone podbija listy przebojów!

Post Malone to jedno z największych odkryć ostatniego roku. Wydany w 2016 roku “Stoney” to najczęściej streamowany album na świecie. Teraz przyszedł czas na nowy singiel – “Rockstar”, który pobił kolejne rekordy i już w pierwszym tygodniu za pośrednictwem serwisów streamingowych słuchano go 65 milionów razy!

 

#5 Forbes opublikował listy “30 under 30”, gdzie prezentuje 30 młodych wizjonerów z różnych dziedzin, w tym muzyki.

W 20 kategoriach wyróżniono 600 osób. W kategorii muzycznych wizjonerów spotkamy m.in: Cardi B, Migos, Travisa Scotta, Joe Jonasa, czy Khalida.

 

#6 U2 udostępniło nowy utwór z udziałem Kendricka Lamara

Po dwóch premierach nowych singli z nowej płyty U2 przyszedł czas na kolejny utwór – “American Love”. Muzycy pracowali już wspólnie nad utworem “XXX”, który pojawił się na ostatnim albumie Lamara pt. “DAMN.”

Premiera “Songs of Experience” już 1 grudnia!

 

#7 Dr Dre zamiast Radiohead w Rock And Roll Hall Of Fame?

“It’s in our DNA to be a little ambivalent with award ceremonies […]”

Gitarzysta Radiohead odniósł się do nominacji do Rock And Roll Hall Of Fame. Padła opinia, że Dr Dre dużo bardziej zasługuje na nominację niż Radiohead. Ed O’Brien dodał, że za mało nagradza się Afroamerykanów, a zwłaszcza artystów związanych z hip-hopem.

Cały tekst jest dostępny tutaj.

 

Kącik Nagrań Koncertowych

Na pierwszy ogień idzie arcydzieło jazz-fusion – “What About Me”. Snarky Puppy to zespół, który połączył przystępność i muzykalność muzyki pop, soul, czy gospel z harmonią i brzmieniem jazzowym. Dzięki takiemu połączeniu zgromadzili niemałą publiczność na całym świecie, a prezentowana poniżej kompozycja ma już ponad 7 milionów wyświetleń.

Kolejne wykonanie to “Crop Circles”, utwór ukraińskiego zespołu SINOPTIK. Tercet nie zdobył jeszcze popularności na miarę podbicia mainstreamu, ale to nie znaczy, że nie mają jakości. Ich kompozycje to hard rock zmieszany z psychodelicznymi brzmieniami przetworzonej gitary i syntezatora.

#7 Grafomański Przegląd Muzyczny – 6.11.2017