Festiwal XPRINT pod szyldem premier

Xprint
fot. Materiały Prasowe Xprint

W dniach od 5 do 8 grudnia w Poznaniu odbędzie się czwarta edycja festiwalu książek fotograficznych XPRINT organizowanego przez galerię Pix.House. W tym roku wydarzenie będzie miało nową formułę.

Sekwencja kilkunastu premier zostanie uzupełniona o wystawy, spotkania z ekspertami i dyskusje. Zadamy kluczowe pytania o rolę dokumentowania i prezentacji materiałów fotograficznych w formie książek, a także wspólnie zastanowimy się jaką przyszłość czeka to medium – informują organizatorzy z galerii pix.house w Poznaniu.

Festiwal rozpocznie wystawa Mariusza Foreckiego „Mechanizm” – opowieść o transformacji społecznej w Polsce (1989 – 2019). Wydarzenie odbędzie się 15 listopada w poznańskiej galerii Pix.house. Spotkanie z Mariuszem Foreckim i Piotrem Gajdzińskim oraz oprowadzanie kuratorskie odbędzie się 7 grudnia podczas festiwalu książek fotograficznych #XPRINT. Na otwarciu wystawy, jak informują organizatorzy, będzie można odebrać książkę w ramach nagrody z portalu Polak Potrafi.

Salon premier

Od 5 do 8 grudnia będzie miał miejsce cykl wydarzeń związanych z nowymi publikacjami.

Zaczynamy od premiery kolejnej części „Kruchego Medium” – rozmów o fotografii Macieja Frąckowiaka. W Galerii Miejskiej Arsenał poruszymy kwestię roli fotografii, zadając pytanie: czy fotografia coś zmienia? – mówią organizatorzy.

Kolejne premiery, spotkania i dyskusje odbędą się w Inkubatorze Kultury Pireus oraz w księgarni i czytelni książek fotograficznych Pix.house. Zaprezentowane zostaną również nowe książki fotograficzne: „Pies o dwóch ogonach” Michała Adamskiego (opowieść o współczesnych Węgrzech), „Cu Chi Tunnels Restoration Report” Michała Sity i Anny Pilawskiej-Sity (analiza współczesnego kontekstu zabytku architektury – sieci 250 km tuneli, używanych przez partyzantów w czasie wojny wietnamskiej), „Mechanizm” Mariusza Foreckiego (opowieść o transformacji w Polsce), „Wyjedź zostań” Rafała Siderskiego (intymna opowieść o pamięci) oraz publikacja Macieja Jeziorka „Message” (wizualną interpretację pierwszego, napisanego w języku polskim, listu z Indii autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego).

Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie również premierowo zin „Rafa” Alicji Wróblewskiej – zwyciężczyni konkursu Talent Roku 2019. Odbędą się spotkania z Jankiem Brykczyńskim, Krzyśkiem Orłowskim i ekipą agencji RATS.

Będziemy dyskutować o rynku książek fotograficznych w naszej części Europy oraz o nowych formach prezentacji materiałów dokumentalnych w kontekście ważnych zmian i zagadnień społecznych. Na specjalnym muzycznym pokazie zaprezentujemy makietę nowej książki Piotra Zbierskiego – dodają organizatorzy.

W poznańskiej przestrzeni twórczej Centrala odbędą się wydarzenia towarzyszące wokół wystawy Krawędź poznania / The Edge of Knowing Magdy Biernat.

Informacja prasowa Pix.House/Jagoda Haloszka

Budapest Foto Awards. Wśród laureatów także Polacy