Niewypowiedziane historie lalek | Wystawa czasowa w Poznaniu

0
245
Wystawa czasowa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu - Niewypowiedziane Historie lalek

Wystawa czasowa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu – Niewypowiedziane historie lalek.

Od 24 marca do 16 kwietnia 2023 roku w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu na ul. Wodnej 27 będzie można zobaczyć niezwykłą wystawę pt. Niewypowiedziane historie lalek. Ręcznie tworzone małe dzieła sztuki przez Anna Kliaus przeniosą nas w sentymentalną podróż w przeszłość, ale też zachwycą formą wykonania.

Anna Kliaus jest absolwentką Kijowskiego Państwowego Instytut Sztuki i Rzemiosła oraz Wzornictwa. Rozpoczęła swoją twórczą podróż w dziedzinie projektowania graficznego. Obecnie artysta-lalkarz specjalizuje się w tworzeniu ozdób świątecznych z waty za pomocą techniki papier-mache. W 2020 roku uczestniczyła w międzynarodowej wystawie lalek MunecArt w Hiszpanii. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Polsce i na Ukrainie.

Zabawki z waty pojawiły się pod koniec XIX wieku jako alternatywa dla drogich szklanych ozdob choinkowych przez co charakteryzują się prostotą formy i wykonania. Wykonywano je wówczas przez nawijanie waty na ramę, a następnie pokrywano warstwą kleju. Taka zabawka była miękka w dotyku i z czasem ulegała zniszczeniu. Artystka w swojej technice używa papier-mâché oraz waty zamiast papieru dzięki temu zabawki są mocne oraz trwałe, a przy tym wizualnie przypominają porcelanę co z pewnością jest szczególnie cenione przez kolekcjonerów.

Lalki tworzone przez Panią Annę wydają się realistyczne. Zabawki są anatomicznie proporcjonalne do ludzkiego ciała, a ich szczegóły są dobrze dopracowane. Autorka używa nowoczesnych materiałów i technologii. Inwencję twórczą czerpie m.in. z przeszłości z wspomnień o dzieciństwie, dzięki zabytkowym fotografiom, a także z retro pocztówek. Dlatego współczesna zabawka z waty jest syntezą nowoczesności i odrodzonych tradycji.

Tworzenie lalek dla artystki jest procesem związanym z dzieciństwem:

w dzieciństwie jesteśmy czyści, spontaniczni, otwarcia i wierzymy w cuda. Lalka jest kluczem do tych stanów. Proces tworzenia lalki jest procesem odreagowania podświadomych urazów z dzieciństwa. Zawsze dotyka jakiejś części duszy, leczy stare urazy, oczyszcza. I sprawia, że autor jest szczęśliwy i odnosi sukcesy w swoim dorosłym życiu. Terapia lalką jest potężnym narzędziem antystresowym, a moim celem jest udostępnienie jej każdemu.

Artystka pragnie, by w Polsce sztuka lalkarska stała się równie popularna i dostępna, jak na Ukrainie, ma również nadzieję podzielić się swoimi umiejętnościami i sekretami zawodowymi w trakcie warsztatów tematycznych, o których więcej usłyszymy wkrótce.

Bilety dostępne na ToBilet

Poniżej kilka prac artystki:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments