„Uśpieni” – spektakl progresywny PSYCHOTEATRU

PSYCHOTEATR

Autorski spektakl PSYCHOTEATRU pod tytułem Uśpieni opowiedziany językiem teatru fizycznego z muzyką Violet Ultra.

Nie wiemy, jak będzie wyglądał za 10 lat

Własnie tak sami autorzy wypowiadają się na temat tego projektu – nie wiemy jak będzie wyglądał za 10 lat. Spektakl jest pierwszą produkcją, w której PSYCHOTEATR zaczął badać ciało w teatrze. Od działań laboratoryjnych w okresie między październikiem 2014 roku a czerwcem 2016 roku, aż po pierwszą premierę w lipcu 2017 roku. Z każdą próbą wznowieniową przedstawienie ewoluuje. Dochodzą nowe elementy, zmienia się obsada. Początkowo zespół liczył 8 osób, a obecnie 3 aktorki: Angelikę Pytel, Dianę Kozłowską i Magdalenę Milecką. Najnowsza wersja 2.0 spektaklu miała swoją premierę 23 września 2018 roku podczas II Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych ZWROT.

„Uśpieni” - spektakl progresywny PSYCHOTEATRU
Uśpieni, PSYCHOTEATR

TWÓRCY

Angelika Pytel (ur. 1989) – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (Filia we Wrocławiu). Absolwentka Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie oraz Studium Teatralnego im J. Osterwy Bielsku-Białej. Zadebiutowała na II roku studiów w Figlikach w reż. Jadwigi Grygierczyk w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Prowadzi działalność artystyczną w ramach dwóch niezależnych projektów – PSYCHOTEATR i VIOLET ULTRA, uczestnicząc w licznych festiwalach teatralnych.

Paweł Rychert (ur. 1988) – hulaka i urwipołeć. Klawiszowiec i producent, zamieszkały we Wrocławiu. Współzałożyciel zespołu Jabłonka oraz Pchełki, z którym gościł na największych polskich festiwalach muzycznych oraz grał w spektaklu duńskiego Mute-Comp. Physical Theatre. Współpracował z takimi zespołami i artystami jak: Valravn, Żywiołak, Variete, Melika, Mrs No One, Parassol.

Sebastian Zakrzewski (ur. 1975) – zapalony żeglarz, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania dziennikarz, z pasji filmowiec. Naukowo zajmował się kryminalistyką w szczególności psychologią kryminalistyczną, współtworzył pismo literackie Lśnienie. Kultura grozy, był wydawcą czasopisma literacko-kulturalnego Coś na Progu. Kryminał. Horror. Opowieści niesamowite oraz współwłaścicielem wydawnictwa Dobre Historie. W 2011 roku laureat konkursu literackiego Gazety Wrocławskiej na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle. W latach 2010 – 2016 związany z Międzynarodowym Festiwalem Kryminału we Wrocławiu, gdzie prowadził autorski panel “Nauka w praktyce śledczej”. Obecnie współtworzy projekty artystyczne PSYCHOTEATR i VIOLET ULTRA, a także zajmuje się scenopisarstwem oraz reżyserią filmów dokumentalnych (Pasje 2014, Dogadani 2015) i fabularnych (Korepetytor pilot serialu, II reżyser, współpraca scenariuszowa).

NAGRODY

2017 – Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych Form KARBIDKA 2017 w Siemianowicach Śląskich – III NAGRODA

2018 – 20. Festiwal Sztuki Teatralnej w Rybniku – WYRÓŻNIENIE

UŚPIENI – wersja 2.0

Widziałeś już ten spektakl? Może nawet byłeś na jego premierze 1.07.2017 roku w Centrum Kultury Wrocław-Zachód; jesteś częstym widzem na festiwalach teatralnych (KARBIDKA 2017, 20. Festiwal Sztuki Tetaralnej w Rybniku, ZWROT we Wrocławiu) albo często chodzisz do Teatru Polskiego we Wrocławiu. Nie ważne ile razy, ile wersji Uśpionych obejrzałeś ten spektakl i tak będzie w Tobie rezonował. Poniżej nowy zwiastun wersji 2.0.

Cena biletów: 20zł (normalny), 15zł (ulgowy)

Każdy bilet sprzedawany online jest droższy o 1,50 zł ze względu na koszty manipulacyjne.

19.01.2019r. (sobota) i 20.01.2019r. (niedziela), godzina: 19:00, Tetar Polski we Wrocławiu, Scena na Świebodzkim

Zachęcamy do udziału w konkursie, gdzie możesz wygrać podwójną wejściówkę na niedzielny spektakl.

Tekst: Angelika Pytel i Sebastian Zakrzewski

Reżyseria i choreografia: Angelika Pytel

Asystent reżysera/dramaturg: Sebastian Zakrzewski

Muzyka: Paweł Rychert

Reżyseria i realizacja światła: Sebastian Zakrzewski

Produkcja: Sebastian Zakrzewski

Czas trwania: 70 minut

Obsada: Angelika Pytel, Diana Kozłowska, Magdalena Milecka

„Uśpieni” - spektakl progresywny PSYCHOTEATRU
Uśpieni, PSYCHOTEATR

KIM ONI SĄ?

PSYCHOTEATR został założony w 2014 roku we Wrocławiu przez aktorkę – Angelikę Pytel oraz filmowca – Sebastiana Zakrzewskiego. Powstał z potrzeby wypowiadania się na tematy ważne i dotykające. Poszukujemy takich środków wypowiedzi, aby poruszyć odbiorów. Staramy się mówić szczerze i prosto. Wywołujemy emocje. Na tym nam zależy. Przełomowym momentem w działalności artystycznej teatru było nawiązanie współpracy z kompozytorem i producentem muzycznym – Pawłem Rychertem.

CO ICH KRĘCI ?

Tworzymy sztukę ukazując ciało aktora/tancerza jako naczelny punkt, z którego wyzwalają się pozostałe środki wyrazu scenicznego: głos, interpretacja, ekspresja, improwizacja. Muzyka stanowi bodziec uruchamiający do twórczych poszukiwań. Za pomocą dźwięku uruchamiamy świadome i podświadome procesy myślowe, pozwalamy reagować ciału na muzykę, skupiamy się na tym co dźwięki tła oraz muzyka mogą przekazać widzowi. Czasem pozwalamy muzyce poprowadzić spektakl w nowym kierunku. Jesteśmy otwarci na przypadek i improwizację. Wydobywamy potencjał drzemiący w człowieku, podkreślając dzięki temu jego niepowtarzalność. Podczas działań wprowadzamy aktorów w psychofizyczny trening, w trakcie którego intensywnie pracujemy na emocjach oraz relacjach międzyludzkich. Zwracamy uwagę na to, aby wszystkie działania doprowadzały do wydobywania prawdy scenicznej. Najbardziej szczere i poruszające momenty scalamy w sceny, etiudy, tworząc spektakle oscylujące wokół ciała, głosu i improwizacji.

PSYCHOTEATR | psychoteatr@gmail.com |