Umarłem na deskach teatru. Wrocławska 9-rekonstrukcja grupy Ad Spectatores

Nie bez powodu 9-rekonstrukcja w reżyserii Macieja Masztalskiego uważana jest za spektakl dla widzów o mocnych nerwach. Wrocławska grupa teatru niezależnego Ad Spectatores oferuje nam wzięcie udziału w sztuce, na którą wstęp każdorazowo ma tylko 9 osób. Do tego nie będziemy tylko i wyłącznie zwykłymi widzami tego, co stanie się w trakcie…

9-rekonstrukcja Ad Spectatores teatr niezależny

Przestań być widzem. Stań się częścią spektaklu.

W spektaklu może wziąć udział tylko dziewięciu widzów. Wrocławscy artyści nie tylko stwarzają nam możliwość bycia świadkami tego, co dzieje się na scenie, lecz dosłownie pozwalają nam wziąć w tym udział. 9-rekonstrukcja jest krótką opowieścią o makabrycznych zdarzeniach, które miały miejsce grudniowej nocy w pewnej wrocławskiej piwnicy. W brutalny sposób zostało tam zamordowanych dziewięć osób. Są to ludzie zupełnie przypadkowi. To w nich my, jako widzowie, wcielamy się podczas spektaklu. Stajemy się zatem częścią tej historii. Stoimy w samym centrum, tak blisko owych wydarzeń, że bliżej już się nie da i to nie tylko stać, ale również odczuwać, przeżywać i tworzyć w sobie emocje postaci, którą stajemy się podczas występu. Spektakl nie polega jednak na interakcji z aktorami a biernym obserwowaniu z punktu widzenia ofiary. Dokonano na nas okrutnej zbrodni, znajdujemy się w ponurym, ciemnym miejscu morderstwa, gdzie dwóch mężczyzn próbuje dociec, co stało się w owej piwnicy. Świetna gra aktorska, wyszukane dialogi i samo miejsce powoduje, że w postać wczuwamy się automatycznie i bez wysiłku.  Ad Spectatores oferuje coś, czego nie jest w stanie zaoferować nam teatr powszechny. Staje się wyjątkowo ciekawą alternatywą dla masowych przedsięwzięć teatralnych. Odchodzi w oryginalne, nieramowe rozwiązania, co skutkuje dostarczeniem niesamowitej dawki emocji nigdy wcześniej niespotykanych.

9-rekonstrukcja Ad Spectatores teatr niezależny

Co jeszcze od grupy Ad Spectatores?

Warto dodać, że spektakl 9-rekonstrukcja jest grany nieprzerwanie od 6 lat kilka razy w tygodniu, a chętnych na przeżycie śmierci wciąż nie brakuje. Niezależna Wrocławska grupa teatralna Ad Spectatores jednak do zaoferowania ma znacznie więcej. Występują regularnie na deskach swojego teatru w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. Ich repertuar można sprawdzić na ich oficjalnej stronie Teatru Ad Spectatores.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia ich absolutnie oryginalnych rozwiązań.