Trzy wiosenne premiery w Teatrze Ludowym

0
411
Teatr Ludowy
fot. materiały prasowe

Nowohucki teatr z pewnością poczuł wiosnę i zapowiedział aż trzy premiery spektakli. Który z nich wybrać? A może warto zobaczyć wszystkie? Zapoznajcie się z ich treścią i zdecydujcie sami!

Prezydentki, 22.04.2022

Prezydentki będą wystawiane na scenie pod ratuszem. Reżyserem spektaklu jest Radosław Stępień, wybitny twórca teatralny, który w 2019 roku został laureatem prestiżowej nagrody Leona Schillera. Znany ze sztuk takich jak Hamlet czy świetnie ocenionej Śmierci Komiwojażera. Scenografią zajął się Konrad Hetel, za kostiumy odpowiedzialna jest Aleksandra Harasimowicz, o muzyczne brzemienia zadbał Nikodem Dybiński. Na scenie natomiast pojawią się trzy wspaniałe aktorki: Katarzyna Tlałka, Małgorzata Kochan i Zofia Stafiej.

O spektaklu na stronie możemy przeczytać:

Spektakl będący popisem aktorskiego kunsztu, w którym relacja widz-aktor zostaje skrócona do minimum również poprzez intymność wyznań głównych bohaterek. Spotkanie w kuchni jednej z głównych bohaterek – Erny, w której wraz ze swoimi przyjaciółkami – Gretą i Maryjką kobiety snują fantazje o swojej przyszłości, pełne frywolności, dosadności rozmowy sprawiają, że bohaterki z minuty na minutę coraz śmielej otwierają się przed sobą i publicznością.

 

Prezydentki
fot. Klaudyna Schubert

1948 Ministerstwo miłości, 13.05.2022

Widowisko zostanie odegrane na dużej scenie. Inspiracją była oczywiście jedna z najsłynniejszych powieści XX wieku, Rok 1984 Georga OrwellaKoncepcja może zadziwić widzów swoją formą, gdyż publiczność ma wcielić się w rolę sędziów, którzy będą mogli decydować o przebiegu spektaklu.

Zarówno reżyserką jak i scenografką spektaklu jest Katarzyna Minkowska. Za tekst odpowiada Piotr Froń. Choreografię stworzyła Aneta Jankowska, o kostiumy zadbała Julita Goździk. Muzyczną oprawą zajął się Wojciech Frycz, a mistrzem świateł został Maciej Kaszyński.

Obsada składa się z 6 aktorów, w której skład wchodzą: Anna Pijanowska, Piotr Franasowicz, Weronika Kowalska, Piotr Pilitowski, Barbara Szałapak, Jagoda Pietruszkówna.

Opis spektaklu brzmi następująco:

Spektakl dla którego punktem wyjścia jest słynna powieść George’a Orwella „Rok 1984”, będzie interaktywną grą z widzem, który wraz z przestąpieniem progu Teatru Ludowego znajdzie się w Ministerstwie Miłości. Widzowie wraz z aktorami staną się aktywnymi uczestnikami dystopii, która dzięki wsparciu nowych technologii pozwoli im wniknąć w fabułę i wpływać na jej przebieg. Spektakl powstaje w ramach międzynarodowego projektu PLAY ON!, którego celem jest implementacja mechanizmów gier wideo do narracji teatralnej.

ministerstwo miłości
fot. facebook teatr ludowy
Iliada, 21.05.2022

Iliada to klasyka gatunku. Z pewnością większość z nas kojarzy ten jeden z dwóch, najsłynniejszych eposów Homera. Jego przekładu na rzecz spektaklu dokonała Kazimiera Jeżewska. Reżyserem został Jakub Roszkowski. Scenografia, kostiumy i światło to zasługa Mirka Kaczmarka. Natomiast za muzykę i pieśni  odpowiedzialna jest Aleksandra Gryka, a wokalnie aktorów przygotowuje Klaudia Rabiega.

W skład obsady wchodzą:

Marta Bizoń, Weronika Warchoł, Paweł Kumięga, Wojciech Lato, Tadeusz Łomnicki, Maciej Namysło, Jan Nosal, Robert Ratuszny i Kajetan Wolniewicz. 

O spektaklu:

Trwa wojna. Nikt już nie bardzo pamięta, kiedy się zaczęła. I z jakiego powodu się zaczęła. Nikt też nie wie, kiedy – i czy w ogóle – się skończy. Paliwo nienawiści się wypaliło, nadzieja na zwycięstwo już nie pcha do przodu. Została frustracja, gorycz i gniew. A bogowie zsyłają na walczących zarazę…
Wysłuchajcie Iliady – homeryckiej pieśni o Ilionie sprzed nieomal trzech tysięcy lat. Pieśni o wojnie, w której ścierają się nie tylko wojownicy, ale też piękno z brzydotą, tragedia ze śmiechem, wartości z doraźnym zyskiem, a bohaterstwo z tchórzliwym smrodem potu. Czy w takim świecie jest miejsce na heroizm? Na boskość? Na katharsis?

Iliada
fot. Klaudyna Schubert

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments