Teatr jest kobietą #fest

Teatr jest kobietą

14-18 marca 2018 roku, w warszawskim Teatrze Druga Strefa, odbędzie się festiwal Teatr jest kobietą. W ramach festiwalu odbędą się spektakle Jolanty Żółkowskiej, Barbary Dziekan, Małgorzaty Bogdańskiej, Joanny Staneckiej oraz wystawa Marty Frej.

Otwarcie wystawy Marty Frej odbędzie się 14 marca o godzinie 20:00. Wystawa potrwa do 31 marca 2018 roku, złożona będzie z pięćdziesięciu prac artystki. Marta Frej zwykły internetowy żart przekuła w narysowane fantastyczną kreską obrazy, które śmieszą, wzruszają, zmuszają do refleksji, a czasem pozwalają spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z nowej perspektywy. Przewrotnie, ironicznie i inteligentnie demaskuje otaczająca nas zewsząd hipokryzję. A szczególnie tę dotykającą kobiet. Memy Marty Frej to nie tylko sztuka, to sztuka zaangażowana.

Na wystawę – WSTĘP WOLNY!

Dla pięćdziesięcioletniej kobiety, której ukochany i do tej pory wierny mąż zdradza ją z inną, na domiar złego dużo młodszą, odpowiedź wydaje się oczywista. Zacina, nie może być inaczej. Wszak jej życie legło całkowicie w gruzach. Porzucona kobieta, w tym wieku i nie chodzi tu o XXI wiek, jakie ma perspektywy? A może jednak mąż nie odejdzie, może to kryzys wieku średniego i wszystko wróci do normy? A jeśli nie, to może cudowny zbieg okoliczności sprawi, że jednak życie zaczyna się po pięćdziesiątce? Lifting to historia wielu kobiet w średnim wieku i chociaż opowiedziana w sposób lekki i zabawny, to dotyka wielu istotnych, często bolesnych i trudnych problemów.

Występuje: Jolanta Źołkowska
Muzyka i akompaniament: Piotr Golla
Teksty piosenek: Ewa Zelenay
Reżyseria: Andrzej Jakimiec
16 marca 2018 | 20.00 || Bilety online 30,00 zł | Bilety w kasie teatru 35.00 zł

Barbary Dziekan nie trzeba nikomu przedstawiać. Aktorka, reżyserka, profesor zwyczajny. To informacja dla tych, którzy lubią tytuły. Zaś ci, którzy widzieli ją na scenie wiedzą, że jej warsztat artystyczny jest niesamowity. Wierzymy w każde jej słowo, każdy gest, każdą opowiedzianą historię. Nie inaczej jest i w tej sztuce. Siedemnaście epizodów stworzonych na podstawie tekstów m.in. Borgsa, T.S. Elliota, Gertudy Stein czy Bogumila Hrabala pozwala nam wierzyć, że właśnie tak powstaje archetypowa kobieta. A raczej jak powstaję człowiek, który musi przejść długą, bolesną drogą, aby dotrzeć do tego, czego wielu pożąda, a jednocześnie się boi. Do prawdy. Nie dziwi więc fakt, że spektakl otrzymał nagrodę jury dla najlepszej aktorki IV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze w 1992 roku.

Występuje: Barbara Dziekan
16 marca 2018 | 22.00 || Bilety online 30,00 zł | Bilety w kasie teatru 35.00 zł

O czym można pisać do przyjaciółki, ale takiej prawdziwej, która nie ocenia, a rozumie, po  prostu rozumie. O wszystkim. O codziennym życiu, młodzieży, o spotkanych ludziach tych z pierwszych stron gazet i tych zwyczajnych, bliskich i nieznajomych i uczuciach z nimi związanymi, o emocjach jakie budzą zjawiska atmosferyczne, widok z okna, czy problemy osób z innego kontynentu. Nie ma tematów tabu, nie ma zahamowań. Za to pojawia się obraz prawdziwej kobiety, wrażliwej, szczerej do łez nieco szalonej w pojęciu świata. I taki jest ten monodram oparty na felietonach Krystyny Jandy zebranych w książce „Moja Droga B.” brawurowo wykonany przez Małgorzatę Bogdańską wyreżyserowany przez Marka Koterskiego.

Występuje: Małgorzta Bogdańska
Autorka: Krystyna Janda
Adaptacja i reżyseria: Marek Koterski
Foto: Robert Jaworski

Spektakl Teatru w Walizce
17 marca 2018 | 19.00 || Bilety online 30,00 zł | Bilety w kasie teatru 35.00 zł

„Mężczyźni nie podzielili się z nami zwycięstwem” – te słowa wypowiedziała jedna z rozmówczyń noblistki Swietłany Aleksijewicz w książce „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, na podstawie której powstał monodram. To głos miliona radzieckich pilotek, sanitariuszek, kucharek, lekarek, czołgistek czy szeregowych żołnierek, który był skrzętnie ukrywany przez władze, bo zamiast opiewać heroizm przedstawiał „brud wojny, brudną bieliznę”. To głos kobiet mówiących o wielkich ideałach, o które chciały walczyć i o zwykłym codziennych sprawach. O zabijaniu i menstruacji. O bezsensie wojny i bezsensie życia powojennego. To głos, który nie milknie po zgaszeniu świateł.

Występuje: Joanna Stanecka
Autorka: Swiatlany Aleksijewicz

Spektakl ZEITMAUL THEATER / Bochum
17 marca 2018 | 21.00 || Bilety online 30,00 zł | Bilety w kasie teatru 35.00 zł

Marlena Dietrich. Czarowała swoją gra aktorską i swoim śpiewem. Kobieta legendarna, tajemnicza i odważna. Nienawidziła nazizmu, a swój sprzeciw wyrażała występując dla aliantów. Śpiewała o mężczyznach, o podbojach namiętnych, o miłościach szczęśliwych i tragicznych, o rozstaniach, złamanym sercu, o żołnierzach, wojnie i latawcu.
W hołdzie Dietrich twórczyni i wykonawczyni recitalu „Marlene” Joanna Stanecka zaśpiewa jej piosenki w oryginale po niemiecku i angielsku, ale anegdoty z życia aktorki opowie po polsku. Na występ, który odbędzie się w ramach festiwalu „Teatr jest kobietą” zaprasza „Worek Kości”.

Występuje: Joanna Stanecka
Muzycy: Michał Pijewski – pianino, Kornel Jasiński – kontrabas
18 marca 2018 | 17.00 || Bilety do nabycia w Worku Kości 30.00 zł  

Koncert odbędzie się w Worku Kości ul. Bagatela 10, Warszawa.

Źródło: Teatr Druga Strefa

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here