Subiektywne rekomendacje musicalowe [marzec 2018]

Przygotowałam listę musicali i koncertów musicalowych, które będzie można zobaczyć w marcu 2018 roku. Wymieniam szczególnie godne polecenia Waszej uwadze pozycje z bieżących repertuarów. Wybór jest oczywiście subiektywny.

JESUS CHRIST SUPERSTAR – TEATR RAMPA

Moim zdaniem ten miesiąc będzie należeć do Jesus Christ Superstar, który 1 marca br. powrócił na deski Teatru Rampa w Warszawie.

Jesus Christ Superstar to jeden z największych musicali wszech czasów. Jego twórcami są Andrew Lloyd Webber i Tim Rice. To właśnie oni u progu lat 70-tych XX wieku stworzyli niezwykłą rockową opowieść, w której postać Chrystusa została wystylizowana na pierwszego w dziejach idola.

W Teatrze Rampa premiera inscenizacji odbyła się 18 marca 2016 roku. Po ogromnym sukcesie musical powrócił na deski teatru w marcu 2017 roku. W 2018 roku spektakle będą prezentowane zgodnie z tradycją placówki przed Świętami Wielkanocnymi, tym razem prawie przez cały marzec (poza poniedziałkami).

Fabuła to ostatni tydzień z życia Jezusa widziany z perspektywy Judasza. Wszystkie utwory usłyszymy w polskich przekładach, w interpretacjach najznakomitszych aktorów musicalowych młodego pokolenia. Artystom potowarzyszy orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy.

Za reżyserię i inscenizację odpowiadają Jakub Wocial i Santiago Bello (choreografia), a za przekład Wojciech Młynarski Piotr Szymanowski.

OBSADA

Tegoroczna obsada Jesus Christ Superstar prezentuje się następująco:

JEZUS – Jakub Wocial
JUDASZ – Sebastian Machalski
PIOTR – Kuba Szyperski
MARIA MAGDALENA – Natalia Piotrowska
HEROD – Daniel Zawadzki
PIŁAT – Maciek Nerkowski
KAJFASZ – Paweł Tucholski
ANNASZ – Agnieszka Fajka Fajlhauer
KAPŁANKA – Brygida Turowska
SZYMON – Przemysław Franciszek Niedzielski

Oraz: Anna Kędroń, Wiktoria Maria Jabłońska, Paulina Janczak, Dominika Łakomska, Ewelina Kruk, Natalia Kielan, Santi Bello, Michał Cyran, Patryk Gładyś, Robert Tondera, Mariusz Czaja, Jarosław Zawadzki.

BILETY

Bilety na wszystkie spektakle Jesus Christ Superstar zostały wyprzedane. Na określone dni będą dostępne wejściówki. W sprawie ich kupna najlepiej kontaktować się z kasą Teatru Rampa. Musical będzie grany do 28 marca br.

Zdjęcie autorstwa Kingi Karpati.

CZAROWNICE Z EASTWICK – TEATR SYRENA 

Musical Czarownice z Eastwick powstał na podstawie powieści Johna Updike’a oraz filmu George’a Millera, z Jackiem Nicholsonem, Cher, Michelle Pfeiffer i Susan Sarandon w rolach głównych.

Akcja Czarownic rozgrywa się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku. Eastwick rządzi niepodzielnie zachowawcza i apodyktyczna Felicia. W tej atmosferze duszą się trzy silne i zaradne kobiety – rzeźbiarka Alexandra, wiolonczelistka Jane oraz niespełniona poetka Sukie. Życie je doświadczyło, a mężczyźni rozczarowali. Duszą się w sennym miasteczku i czują się nieszczęśliwe. Marzą, aby pojawił się na ich drodze mężczyzna idealny, który wprowadzi ożywienie i przywróci im wiarę w ich stłumioną kobiecość. Nie zdają sobie sprawy z drzemiących w nich magicznych mocy, które potrafią zamienić ich najskrytsze pragnienia w rzeczywistość.

Reżyserem musicalu Czarownice z Eastwick w Teatrze Syrena jest Jacek Mikołajczyk, który jest również autorem przekładu.

OBSADA 

W rolach głównych występują:

Darryl – Tomasz Steciuk/Przemysław Glapiński

Alexandra – Ewa Lorska/Olga Szomańska

Jane – Barbara Melzer/Anita Steciuk

Sukie – Paulina Grochowska/Magdalena Placek-Boryń

Felicia – Jolanta Litwin-Sarzyńska/Beata Olga Kowalska

BILETY 

Najbliższe terminy spektakli to: 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17 i 18 marca. Bilety są w sprzedaży na stronie internetowej Teatru Syrena.

NINE – TEATR MUZYCZNY W POZNANIU 

Nine to słynny broadwayowski musical, którego polski tytuł Dziewięć przywołuje film z 2009 roku. Historia nawiązuje do oscarowego obrazu Federica Felliniego Osiem i pół z 1963 roku, z kultową rolą Marcello Mastroianniego. Guido Contini, znany włoski reżyser filmowy i celebryta, w przeddzień 40 urodzin staje twarzą w twarz z kryzysem wieku średniego. Chce nakręcić nowy film, ale nie ma na niego pomysłu. W dodatku, jego żona Luisa, była aktorka, zastanawia się nad porzuceniem męża. Na horyzoncie pojawiają się inne kobiety: kochanka Carla Albanese, muza Claudia Nardi i producentka jego filmu La Fleur, które w głowie Guida mieszają się ze wspomnieniami jego czułej i kochającej matki oraz tajemniczej prostytutki Saraghiny.

Poznańską wersję Nine wyreżyserował Jacek Mikołajczyk (Zakonnica w przebraniu, Rodzina Addamsów). Jest on również autorem przekładu. Natomiast kierownikiem muzycznym spektaklu jest Piotr Deptuch. Musical wystawiany jest w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

OBSADA

W rolach głównych występują:

Guido Contini – Damian Aleksander/Łukasz Brzeziński/Radosław Elis

Luisa Contini – Oksana Hamerska/Anita Steciuk/Ewa Łobaczewska

Carla – Ewa Kłosowicz/Sylwia Różycka/Dagmara Rybak

Claudia – Anna Lasota/Ewa Łobaczewska

Liliane La Fleur – Barbara Melzer/Lucyna Winkel

Matka Guida – Joanna Horodko/Agnieszka Wawrzyniak

Saraghina – Marta Burdynowicz/Małgorzata Chruściel/Anita Urban
Krytyczka – Jolanta Wyrzykowska

Przeczysta Panna od odnowy biologicznej – Katarzyna Tapek

Maria Maddalena – Ewa Kłosowicz/Dagmara Rybak
BILETY 

W marcu Nine będzie jeszcze grany w następujących terminach: 16, 17 i 18. Bilety są w sprzedaży na stronie internetowej Teatru Muzycznego w Poznaniu.  

Zdjęcie pochodzi ze strony Teatru Muzycznego w Poznaniu.

PRZEBUDZENIE WIOSNY – TEATR SYRENA W WARSZAWIE 

Przebudzenie Wiosny od 2006 roku jest wystawiane przez teatry i grupy amatorskie na całym świecie, w związku z czym zyskało już miano produkcji kultowej.

Oparty na dramacie Franka Wedekind’a musical opowiada o niepokojach nastolatków związanych z budzącą się seksualnością, o lękach związanych z wszechobecnym cierpieniem i przemocą, a przede wszystkim o proteście nastolatków wobec systemu nakazów i zakazów narzuconych przez dorosłych. Mimo, iż akcja musicalu rozgrywa się w XIX wieku, wszystkie tematy w nim zawarte są niezwykle uniwersalne i idealnie wpasowują się we współczesną rzeczywistość.

Przebudzenie Wiosny w wykonaniu Sandomierskiej Akademii Musicalu będzie można zobaczyć 29 marca o godzinie 16:00 i 19:30 na gościnnej scenie Teatru Syrena. Spektakl wyreżyserowała Kamila Kremiec-Panek. Autorem przekładu jest Jacek Mikołajczyk.

OBSADA

Wendla – Julia Roman/Joanna Gorzała

Ilse – Aleksandra Smardz/Aleksandra Wolak

Martha – Alicja Śmielak/Natalia Teter

Anna – Julia Surowaniec/Oliwia Łukawska

Thea – Karolina Guściora/Julia Surowaniec

Melchior – Jakub Mazur

Moritz – Wojciech Leśniewski

Hanschen – Kamil Tuszyński

Ernst – Kamil Maruszak/Patryk Andrzejewski

Georg – Łukasz Leśko

Otto – Kacper Pacholczak

Nauczyciele i rodzice – Beata Mojduszka/Tomasz Woźniak

ZESPÓŁ MUZYCZNY

Rafał Panek – gitary

Marcin Maziarz – instrumenty klawiszowe

Grzegorz Pawelec – gitara basowa

Arkadiusz Rębisz – perkusja

Mateusz Wójtowicz – skrzypce

BILETY 

Bilety w cenie 15 zł. można kupić na stronie Teatru Syrena.

Plakat pochodzi ze strony internetowej Teatru Syrena.

ACCANTUS SYMFONICZNIE – POZNAŃ, GDAŃSK, WROCŁAW, KRAKÓW

Trwa właśnie trasa koncertowa Accantus Symfonicznie. Jest serią koncertów musicalowych wykonywanych przez wokalistów Studia Accantus oraz najstarszej orkiestry symfonicznej w Polsce: Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka.

Studio Accantus to utworzony przez Bartłomieja Kozielskiego zespół twórców i wykonawców, poruszających się najchętniej w świecie musicalu i muzyki filmowej, zarażających swoją pasją coraz większą rzeszę publiczności. Początkowo znani byli głównie z nagrań, które zamieszczają w każdą środę na kanale YouTube, ale zachęceni przez fanów zaczęli spotykać się z nimi także na żywo.
Accantus Symfonicznie to wyjątkowe, niezwykłe wydarzenie, zarówno dla wiernych słuchaczy Studia Accantus jak i samych członków Studia. Wokaliści wraz z orkiestrą i dyrygentem przeniosą widzów w świat musicalu i piosenek filmowych. W programie koncertu znajdą się największe hity Studia – piosenki solowe, duety, tercety oraz zbiorówki, w tym tak rzadko słyszane na żywo Bluzwis, Krąg życia czy Tango Roxanne. Wszystko po polsku.

Najliższe koncerty odbędą się: 9 marca w Poznaniu (Sala Ziemi), 10 i 11 marca w Gdańsku (Filharmonia Bałtycka), 17 marca we Wrocławiu i 18 marca w Krakowie (ICE Kraków Congress Centre).

SKŁAD 

Accantus Symfonicznie wystąpi w składzie: Sylwia Banasik, Paweł Izdebski, Kuba Jurzyk, Wiktor Korszla, Zuzanna Makowska, Sylwia Przetak, Paweł Skiba, Karolina Warchoł, Adrian Wiśniewski, Kamil Zięba/Łukasz Talik.

BILETY

Ostatnie bilety są dostępne na stronie internetowej Kupbilecik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here