Spektakl Diane for a day w Poznaniu [fotorelacja]

fot. Beata Wencławek

W Centrum Kultury Zamek 22 maja mogliśmy zobaczyć spektakl Diane for a day. Inspirowany warsztatami drag king artystki Diane Torr zgłębił nowe sposoby traktowania cielesności na scenie.

THEATER THIKWA (Niemcy) to kolektyw artystyczny złożony z artystów z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych aktorów. Ten udany eksperyment społeczny trwa już 25 lat i ostatecznie przyjął postać pełnowymiarowego, repertuarowego teatru z własną siedzibą i bogatą ofertą artystyczno-warsztatową. Charakterystyczne dla wszystkich realizacji Thikwy jest poszukiwanie określonej estetyki, w której znajdują wyraz zarówno indywidualne, zróżnicowane cechy biorących w niej udział osób, jak i cechy wspólne dla wszystkich uczestników. Obszarem artystycznych poszukiwań zespołu są: teatr, performans, taniec, muzyka i słowo oraz wszystko to, co znajduje się na styku i pomiędzy nimi. Niepełnosprawni i pełnosprawni aktorzy pracują razem nad wszystkimi inscenizacjami, często współpracując też z artystami z zewnątrz grupy. Thikwa zapewniła sobie trwałe miejsce na teatralnej scenie i zyskała szerokie uznanie odbiorców i krytyki. Ich dokonania prezentowane były na licznych festiwalach w kraju i za granicą. Samo słowo „thikwa” oznacza w języku hebrajskim nadzieję.

Diane for a day w Polsce

W środę 22 maja widzowie mogli zobaczyć ten inspirujący spektakl. Ten pierwszy wspólny projekt Theater Thikwa i kolektywu twórczego hannsjana, w którym performerki z obu grup stawiają szereg pytań dotyczących standardów ciała i ról płciowych w obrębie przestrzeni inkluzywnych i poza nimi – z humorem, historiograficznym zacięciem i sporą dawką muzyki. Nietrudno zgodzić się ze słowami Georga Kascha, który w swojej recenzji napisał:

Artystki (…), z brodami i pod krawatem rozjeżdżają na małej scenie jeden stereotyp męskości po drugim, wypaczają obraz piosenkarzy, dramaturgów, studentów i marketingowców od piwa dla kobiet do tego stopnia, że nie sposób go nie rozpoznać. To co człowieka wykańcza, trzeba wyśmiać na całego!

A my mamy dla Was fotorelację ze spektaklu w Centrum Kultury Zamek. Zdjęcia wykonała Beata Wencławek.