SMOG, czyli o trudnościach z oddechem [zapowiedź]

SMOG, czyli o trudnościach z oddechem
fot. Krzysztof Fabiański

20 czerwca 2018 roku w ramach poznańskiego Malta Festival będzie można obejrzeć spektakl SMOG, czyli o trudnościach z oddechem w reż. Barbary Prądzyńskiej. Czy myśleliście kiedyś o wewnętrznych i zewnętrznych zanieczyszczeniach człowieka?

Natrafienie na informacje o spektaklu SMOG, czyli o trudnościach z oddechem wywołuje przemyślenia i wspomnienia. Przed kilkoma laty, będąc w Krakowie, zauważyłem człowieka chodzącego po Plantach. Był on ubrany w zakrywający całe ciało czarny, gruby strój, kojarzący się nieco ze stylistyką postapo, na smyczy prowadził psa, a na twarzy nosił maseczkę chirurgiczną. Czy to z niezainteresowania tematyką problemów związanych ze środowiskiem, czy to z nienagłośnienia tematu smogu, nie rozumiałem natury tego happeningu.

Kilka lat później temat zanieczyszczeń powietrza w mieście został poruszony w debacie publicznej. Trudno w dzisiejszych czasach spotkać kogoś, kto nie wie, o co chodzi ze smogiem. Kiedy widzimy na ulicy kogoś noszącego maseczkę chirurgiczną, pierwszym, naturalnym skojarzeniem jest, iż ten ktoś boi się niskiej jakości tego, czym oddycha. Jednak może też mieć po prostu alergię, czyż nie?

SMOG, czyli o trudnościach z oddechem

W ramach tegorocznej edycji Malta Festival chcielibyśmy zaprosić Was do zobaczenia spektaklu SMOG, czyli o trudnościach z oddechem. Za reżyserię odpowiada Barbara Prądzyńska. Jest to pedagog teatralny z wieloletnim doświadczeniem, realizujący projekty zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od 2015 prowadzi Fundację Art Junction, która ma na celu „wychodzić” z teatrem do społeczeństwa.

Sam spektakl, jak wyczytać można na stronie Malta Festival, traktuje o wewnętrznych i zewnętrznych zanieczyszczeniach człowieka. Artyści chcą poruszyć tematykę Wartości i tego, czy można traktować je jako coś absolutnego, czy może raczej jako rzecz względną. Katastroficzna wizja zagłady, jak podaje Malta Festival, miesza się z ekskluzywną ideą przeniesienia życia na inną planetę i optymistyczną wiarą w człowieka – przyznać muszę, że nigdy nie myślałem o możliwości przeniesienia ludzkości na inną planetę w kategoriach pychy. Tak – pychy, ponieważ właśnie to zjawisko kojarzy mi się z ekskluzywizmem idei. Jeśli coś nie jest dla wszystkich, to ci, którzy mają do tego dostęp, niejednokrotnie stają się pyszni. Czy mam rację? To sprawdzić będziecie mogli 20 czerwca!

INFORMACJE

Pomysł, reżyseria, działanie sceniczne: Barbara Prądzyńska
Scenografia: Izabela Kolka
Muzyka: Jeff Gburek
Podziękowania dla: Wojtek Więckowski

Występy: 20.06, 16:00, 21:00,
bilety: 15 zł,
gdzie: Republika Sztuki Tłusta Langusta