Roztańczony Kraków zaprasza na Festiwal Tańców Dworskich

0
308
https://polanddances.pl/

Już w lipcu w Krakowie po raz dwudziesty trzeci odbędzie się Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza. Będzie to idealna okazja na poznanie dziedzictwa tanecznego Krakowa, Polski, a nawet całego świata.

Kultura tańców dworskich obecna w każdym kraju jest źródłem inspiracji do tworzenia widowisk i spektakli artystycznych sięgających do tradycji i praktyki zachowanej do dziś. Od wielu lat Kraków poprzez Festiwal i jego wydarzenia staje się światowym centrum tańca dworskiego skupiającym poszczególnych artystów, zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, uczestników warsztatów oraz teoretyków i historyków tańca z różnych krajów.

W tym roku, organizatorzy festiwalu sięgnęli do motywu komedii – baletu, który w specyficzny sposób łączy taniec z komedią w formie dworskiego widowiska.

Co będzie się działo podczas Festiwalu?

Program, który przygotowali prowadzący jest pełen miłych niespodzianek. Pierwszym z wydarzeń, które zainauguruje cały festiwal będzie spektakl Szachy w wykonaniu Baletu Cracovia Danza na scenie przed Galerią Krakowską. Stanowi ono autorską interpretację poematu Szachy Jana Kochanowskiego połączoną z pantomimą i tańcami renesansowymi, które ilustrują dzieło wielkiego poety. Dzięki obchodzonemu aktualnie na świecie Roku Moliera będziemy mogli przenieść się do epoki baroku. Na Rynku Głównym Balet Cracovia Danza zaprezentuje kilka dzieł tego artysty, a również przedstawienie o nim samym. W programie są między innymi Pan Molier prosi do tańca, Małżeństwo z musu, Mieszczanin Szlachcicem i Chory z urojenia. Gościem specjalnym, który odwiedzi festiwal będzie pochądzący z Francji choreograf Pierre-Francois Dollé.

Kolejnym z wydarzeń, które uświetnią festiwal, będzie spektakl Kozaki z repertuaru baletu polskiego z końca XVIII wieku. Mieszają się tu tańce polskie, węgierskie, kozackie oraz te z Europy Zachodniej, obecne w każdym ówczesnym balecie.

Dla tych, którym będzie nadal mało organizatorzy zapowiedzieli również dodatkowe atrakcje:

  • „La Fortuna. Dama z łasiczką” na dziedzińcu Muzeum Czartoryskich (Muzeum Narodowe w Krakowie),
  • „Krakowski kotylion” na Rynku Głównym przed Pałacem „Pod Krzysztofory”
  • „Wawelskie baletto” na Dziedzińcu wewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu.

P. S. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnego corocznego Poloneza. To, co? Poloneza czas zacząć?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments