Rozpoczęcie semestru letniego z Chodźże do teatru!

Stowarzyszenie studentów All in UJ w Krakowie zajmuje się wieloma wydarzeniami  – od Charytatywnej Świętej Wojny UJ i AGH (wydarzenia sportowego) po All in fashion (analogicznie – związanego ze światem mody). Jednym z ich projektów jest Chodźże do Teatru i o tymże projekcie, i tym, co nam oferuje na początek marca Teatr STU, słów kilka.

O projekcie Chodźże do teatru

All in UJ powstało pięć lat temu i ma na celu przybliżenie kultury, sztuki i sportu mieszkańcom Krakowa i okolic. Ich projekt Chodźże do teatru skupia się na promowaniu sztuk teatralnych wielu teatrów znajdujących się w byłej stolicy. Dzięki niemu zainteresowanie teatrem wzrasta, choćby dlatego, że ceny na wybrane spektakle są przystępne, co, przyznajmy szczerze, jest dosyć istotnym plusem. Oprócz tego studenci działający w Chodźże do teatru organizują różne maratony teatralne czy wywiady z osobami związanymi z teatrem, a na ich fanpage’u na Facebooku zamieszczają zdjęcia z wydarzeń, cytaty aktorów, reżyserów oraz przede wszystkim nadchodzący repertuar.

Zapisy na spektakle na stronie Chodźże do Teatru:

Jeśli będziecie mieć taką możliwość, warto śledzić wydarzenie związane z wybraną przez Was sztuką na Facebooku. Gdy ruszy sprzedaż biletów na około tydzień przed wybranym przez Was spektaklem, trzeba wypełnić formularz online i poczekać na maila z informacją, czy starczyło dla nas miejsc. Wtedy w ciągu dwudziestu czterech godzin należy zrobić przelew i… cieszyć się sztuką.

A oto repertuar na pierwszą połowę marca w Teatrze STU:

 • Rozmowy z diabłem w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego
  Data: 1.03, godz. 19.00
  Cena: 31 zł
  Opis: Wilk niekiedy przywdziewa skórę owcy. Ksiądz Bernard, tropiąc czające się wszędzie pokusy, prowadzi ze swymi słuchaczami przewrotną grę. Raz jest natchnionym kaznodzieją, ciskającym gromy na bezbożnych, raz zatroskanym o losy swych owieczek ojcem. Bezlitośnie oskarża i karci, ale też pociesza, podnosi na duchu. Uwodzicielska siła, z jaką wygłasza kazanie, musi być darem piekieł. Oczarowani oratorskim popisem, słuchamy nauk o tym, że zło tylko złem można zwalczyć, a jeden grzech – innym grzechem. Nie podejrzewamy, że cały ten występ to misternie tkana sieć, w którą chce nas „złowić” podstępny duszpasterz. Co skrywa jego mnisi habit? Przewrotny i zabawny tekst księdza Leszka Kołakowskiego w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Treli. Teatralna pokusa, której należy się poddać.
 • Szczęśliwe dni w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego
  Data:03, godz. 18.00
  Cena: 31 zł
  Opis: Winnie, bohaterka Szczęśliwych dni, od pasa w dół zakopana jest w ziemi, która powoli pochłania ją coraz bardziej. W absurdalnej dla siebie sytuacji próbuje zachowywać pozory normalności. I wbrew wszystkiemu powtarza każdego ranka: Znów nastał szczęśliwy dzień. Sztuka Becketta to koncert na jedną aktorkę. Winnie Beaty Rybotyckiej nieustannie zaskakuje – raz jest ślepnącą staruszką, raz kokietującą trzpiotką, raz bezradnym dzieckiem. Tekst monologu Winnie przeplatany jest wykonywanymi przez artystkę pieśniami i songami. Są wśród nich m.in. kompozycje F. Lehara, Z. Preisnera, Z. Koniecznego, J. Brella. Beacie Rybotyckiej towarzyszy – w roli Willego, męża Winnie – muzyk Konrad Mastyło. Rola ta jest jego aktorskim debiutem. Spektakl w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego jest wyjątkową próbą odczytania sztuki Becketta, niezwykle ważnym tropem stają się wykorzystane w inscenizacji utwory muzyczne. Szczęśliwe dni to poetycki obraz przemijania, lekcja wcale nie najłatwiejszego optymizmu. To pieśń życia – na przekór śmierci.
 • Śluby panieńskie w reżyserii Krzysztofa Pluskoty
  Data:03, godz. 19.00
  Cena: 51 zł
  Opis: Dwie panienki – Klara i Aniela – składają  śluby,  by: „nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną”. To krzyżuje matrymonialne plany, które względem młodych mają ich rodzice.  Przede wszystkim jednak  godzi w męskie ego kandydatów do ręki dziewcząt, a taka „zniewaga” wymaga reakcji.  Jak udowodnić młodym, niedoświadczonym pannom, że warto kochać  – i dać się pokochać? Gustaw, który ma poślubić Anielę, rozpoczyna snucie misternej intrygi. Chytry plan ma na celu skruszyć zatwardziałość niewieścich serc i zmusić je do kapitulacji. Odwieczne miłosne rozgrywki podane z ponadczasowym, błyskotliwym Fredrowskim humorem.
 • Inne rozkosze w reżyserii Artura “Barona” Więcka
  Data:03, godz. 19.00
  Cena: 51 zł
  Opis: Kohoutek, koneser kobiecych wdzięków, niewierny mąż, nadwrażliwiec i życiowy nieudacznik mieszka razem z wielopokoleniową rodziną na prowincji. Jego spokojne życie zakłóca nagłe pojawienie się Aktualnej Kobiety, zdecydowanej pozostać z nim już na zawsze. Przerażony Kohoutek postanawia ukryć niepożądanego gościa przed rodziną. Kwateruje kochankę na strychu opuszczonej przedwojennej rzeźni. Scenerią teatralnej opowieści o Kohoutku jest Śląsk Cieszyński, mityczna kraina lat dziecięcych Jerzego Pilcha. Zamieszkują ją rozmaite indywidua, postaci przedstawione humorystycznie, ale i z pełnym ciepła i nostalgii zrozumieniem dla wszelkich słabostek i niedociągnięć ludzkiej natury. Czas płynie tu nieśpiesznie, a najbardziej zaskakujące wydarzenia całkiem naturalnie wplatają się w rytm codziennych zajęć. To magiczny świat, przygarniający każdego zbłąkanego, akceptujący i bezpieczny. Przyjazd Aktualnej Kobiety wyrywa jednak bohatera z tej stagnacji i zagraża jego dalszemu pobytowi w cieszyńskiej arkadii. Zmusza do podjęcia decyzji. Wpływa nie tylko na Kohoutka, każe wnikliwie przyjrzeć się i pozostałym mieszkańcom tego świata, domyślić się w ich losach różnych historii o zaniechanej miłości.
 • Roma i Julian w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego
  Data:03, godz. 18.00
  Cena: 51 zł
  Opis: Roma i Julian to przewrotna komedia o miłości w naszym świecie „na opak”.  Współczesna medycyna pozwala nam przekraczać bariery płci – i bariery wieku – jak to się jednak przekłada na nasze ludzko-ludzkie relacje? W Klinice Transseksuologii młodzi ludzie, Roma i Julian, czekają na operację zmiany płci. Mąż Romy oraz matka Juliana za wszelką cenę próbują odwieść bliskich od tej zupełnie dla nich niezrozumiałej decyzji. Spotkanie czwórki bohaterów uruchamia serię zabawnych pomyłek i zaskakujących zwrotów akcji. Jak w tym galimatiasie wzajemnych powiązań i zamienionych tożsamości odgadnąć, kto jest partnerem a kto partnerką, kto jest matką a kto ojcem, a nawet – kto jest rodzicem a kto dziadkiem? Olbrzymia dawka humoru, pozwalająca z dystansem, przez krzywe zwierciadło satyry, przyjrzeć się współczesności.
 • Kogut w rosole w reżyserii Marka Gierszała
  Data: 13-14.03, godz. 19.00
  Cena: 51 zł
  Opis: Grupka bezrobotnych mężczyzn wpada na zaskakujący pomysł – postanawia założyć grupę  striptizerską. Bohaterów czeka prawdziwa chwila próby – śmiały pomysł obnaża lęki, zahamowania, niedoskonałości, kompleksy. Ciała bowiem nie do końca odpowiadają kanonom z „pism dla pań”, a i z poczuciem rytmu nie jest najlepiej. Czy członkowie samozwańczej grupy Dzikie Buhaje wytrwają i dopną swego? „Kogut w rosole” to nie tylko komedia o zrzucaniu ciuchów, to także historia, która z lekkością i w żartobliwy sposób pokazuje ludzi, których troski i obawy dnia codziennego są nam bardzo bliskie” (S. Jokic).  Przezabawna historia o tym, że nigdy nie należy się poddawać i że każdy zasługuje w życiu na swoje pięć minut.

Opisy wszystkich wymienionych wyżej spektakli znajdziecie na stronie Teatru STU.

Wydarzenie Chodźże do Teatru znajduje się TU.