XVIII OFTeN – Repertuar 20 maja 2017

XVIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych
Dokładnie za 8 dni dzieli XVIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych. A jak zapowiada się trzeci i ostatni dzień festiwalu? Sprawdźcie sami!

W trzeci dzień festiwalu na scenie zaprezentują się: Teatr Puk-Puk, Helena Ganjalyan, Teatr Strefa Otwarta, Teatr Ba-Q oraz Psychoteatr.

Spektakl „Wnętrze” to kilka różnych historii o miłości, prezentacja różnych sposobów jej postrzegania. To opowieść o jej wszechobecności, prostocie, pięknie, ale także o jej braku i bólu, jaki potrafi ze sobą nieść.

„Melt” to obraz, impresja, wrażenie – monodram oparty na pracy z figurą Ofelii z Szekspirowskiego Hamleta. Tu jest to Ofelia wytwarzająca własny język swojej fizyczności, seksualności, próbująca wyjść poza służalcze „tak Ojcze”, w którym wielokrotnie zamyka ją autor. Kobieta, która nieustannie stwarza się między nakazem a zakazem, która zawsze jest wobec/względem. Słowo przeplata się w naprzemiennej grze z ruchem, gestem, abstrakcyjną formą wizualną.

Dwójka aktorów wciela się w 11 postaci, by ukazać moc teatralnej metamorfozy. Widzowie mają szansę polemiki z aktorami. Mogą wpływać na kształt i rozwój akcji. Interakcje z widownią zainspirowane teatrem szekspirowskim są nieodłączną częścią działalności Teatru Strefa Otwarta.

Spektakl „Całe życie w dresach” to próba opowiedzenia o doświadczeniu bycia matką niepełnosprawnego dziecka. Justyna Tomczak-Boczko, opiekę nad synem traktuje jako sztukę życia, w której poczucie humoru jest niezbędne. Bo jej życie nie jest ani tak smutne, ani tak przerażające, jak by się mogło wydawać. Być może dlatego, czasem słyszy od znajomych: „Justyna, ty w ogóle nie wyglądasz na matkę niepełnosprawnego dziecka”. Podczas spektaklu, grając samą siebie, opowiada o swoim życiu z dużym dystansem i zaskakującą dawką czarnego humoru.

Spektakl „LAS” to: „Historia dziewczyny zagubionej w świecie w którym buty same tańczą,/ tajemnicy lasu zamieszkałego przez roje motyli strzeże drwal,/ zaś wanna napełnia się morską wodą. Czy można się rozpuścić?/ Dlaczego w mieście grasują wilki?/ Czy istnieje droga powrotna z mrocznego lasu?/ Jak uwierzyć w to wszystko, gdy zza okna dociera blask reklam i hałas tramwajów?/ Studium samotności w tłumie ludzi./ Kiedy nie wiesz co powiedzieć po prostu to zaśpiewaj.”