XVIII OFTeN – Repertuar 18 maja 2017

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych zbliża się wielkimi krokami! Festiwal odbędzie się 18-20 maja w Ostrowie Wielkopolskim.

Pierwszego dnia festiwalu zostaną wystawione cztery spektakle: “To Face” Teatr Krzyk, “Triodram” DyplomATA, “Teatr Śmierci i Tańca, czyli piosenki Tiger Liles” Zespół Tańca i Śmierci oraz “Szczątki” Kooperacja Flug.

Festiwal Teatrów Niezależnych

Teatr Krzyk o spektaklu mówi: Pytanie o własną naturę bywa naszym najdociekliwszym pytaniem o samego siebie. Ile potrzeba konsekwencji i determinacji, by stawić jej czoła i chociaż raz spróbować się jej przeciwstawić? A później i tak po płonącej walce przyznać się przed samym sobą, że ma się to nijak do ŻĄDZ, które budzą się w nas tak potężnie i mrocznie, że żadne znane nam słowa nie są w stanie tego okiełznać. […] Nie ma litości dla osobliwości i tkliwości. Brzuchy świata są wciąż nienasycone i głodne, a jego kły coraz ostrzejsze. Wówczas w tej zawierusze życia i śmierci pozostaje nam często tylko granica własnych możliwości i ciągłych starań o siebie. Ceną tego mogą być już tylko narodziny czegoś nowego i nienazwanego, gdzie podobieństwo rodzi się z nas dla nas – i wówczas pozostaje nam chwila, w której liczy się już tylko czas – face.

Festiwal Teatrów Niezależnych

“Triodram” jest kolejnym spektaklem Katarzyny Pawłowskiej, w którym źródłem inspiracji do napisania scenariusza były częściowo autentyczne historie uczestników projektu Akademia Teatru Alternatywnego. W spektaklu na scenie spotyka się trzech mężczyzn o zupełnie różnych osobowościach. Każdy z nich ma swoje dewiacje i swoje tęsknoty. Czy odważą się chociaż częściowo mówić wprost o swoim życiu intymnym w obecności publiczności? Impulsem do powstania “Triodramu” było spotkanie trzech aktorów podczas Akademii Teatru Alternatywnego. Każdy miał w zamyśle stworzyć monodram. Mimo różnic temperamentów, wrażliwości i doświadczeń połączyła ich przyjaźń i pomysł aby trzy odrębne monodramy połączyć w jeden.

Festiwal Teatrów Niezależnych

Kolejny spektakl to komedia muzyczna oparta na utworach zespołu The Tiger Lilies. Spektakl ma formę cyrkowego show z muzyką graną na żywo oraz choreografią z elementami akrobatycznymi. Bohaterami są artyści cyrkowi, których sława minęła. Przybierają oni postaci klaunów, aby zaśpiewać o tym, co “śni się po nocach”, ale o czym nie mamy odwagi mówić. Inspiracją jest twórczość legendarnych królów muzycznej makabry show, ukazane w groteskowy i zarazem dramatyczny sposób.

Festiwal Teatrów Niezależnych

“Szczątki” stanowią kolaż tekstów Charles’a Baudelaire’a, Edgara Allana Poe i Par’a Lagerkvist’a. Jest to opowieść o nieodwracalnym zachwianiu równowagi w człowieku i zmierzaniu ku zepsuciu; to rodzaj groteskowo-demonicznego traktatu, który porusza problem śmierci i towarzyszącej oznak rozkładu. Kobieta i Mężczyzna za pomocą kości, siatek i haków stwarzają świat, w którym piękno zderza się z najciemniejszymi zakamarkami ludzkiej natury.

Festiwal Teatrów Niezależnych

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o