Noc Muzeów 2022 w Krakowie | Program

0
785
Noc Muzeów 2022 w Krakowie
fot. pik.plus

Prawdopodobnie jedna z najciekawszych, krakowskich imprez kulturalnych powraca 13 maja 2022 roku. Mowa oczywiście o kultowej Nocy Muzeów. Spacerując po rynku głównym, będziemy mieli okazję odwiedzić nie tylko muzea, ale także galerie sztuki, instytucje kulturalne i zabytkowe obiekty.

Instytucje kulturalne tej nocy puszczają wodze fantazji. Ze względu na ilość chętnych, prześcigają się o w oryginalności pomysłów i sposobach na to, aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej turystów. Chociaż nie tylko, bo impreza jest bardzo popularna również wśród mieszkańców Krakowa. W nocy z 13/14 maja większość obiektów możemy odwiedzić za darmo, a niektóre oferują wstęp za symboliczną złotówkę. Obawiano się, że przez reżim sanitarny wydarzenie może zostać odwołane lub przeniesione do Internetu. Całe szczęście obostrzenia zniesiono, więc nie musimy się obawiać o przebieg imprezy. Warto też wziąć pod uwagę to, że na niektóre wydarzenia należy się wcześniej zarejestrować.

noc muzeów
fot. materiały prasowe

Skąd wziął się pomysł?

Wszystko zaczęło się w Berlinie w 1997 roku. Tam właśnie odbyła się pierwsza noc muzeów, a trend przeniósł się później na całą Europę. W Polsce zadebiutował Poznań w 2003 roku, a ściślej mówiąc słynne Muzeum Narodowe w Poznaniu. Później pomysł podłapała Warszawa, a zaraz po niej Kraków. Obecnie wydarzenie organizowane jest w kilkudziesięciu miastach w naszym kraju i w aż 140 na całym kontynencie.

Oferta na Noc Muzeów 2022 w Krakowie

Póki co znamy kilka miejsc szykujących coś specjalnego na tę niezwykłą noc. Oto one:

W zielonej przestrzeni Ogrodu Botanicznego UJ za symboliczną złotówkę będziemy mogli Szklarnie Jubileuszową, a także Muzeum Ogrodu Botanicznego i specjalną iluminację ścieżek Ogrodu Botanicznego.

Miejsce idealne dla miłośników lotnictwa. Jeśli marzyło Ci się zobaczenie kokpitu Airbusa A320, lub zajęcie miejsca pierwszego oficera czy kapitana, to koniecznie w tę noc wybierz się do AirPoint Kraków! Dla gości przygotowane są też specjalne oferty takie, jak rabaty na loty, czy opcja zrobienia wyjątkowych zdjęć.

Muzeum Historii Fotografii, również za symboliczną złotówkę, przygotowało specjalną wystawę pod tytułem: tu zaszła zmiana. Jest to wystawa prac polskich artystów i artystek z kolekcji sztuki współczesnej MuFo. Monika Kozień (kuratorka) pragnie podczas jej trwania pokazać gościom zjawiska, mające wpływ na współczesną, polską (ale nie tylko) wizualność.

Galeria BB zaprasza do obejrzenia tymczasowej wystawy Matecznik. Mowa tu o pracach Moniki Rubaniuk, które przywołują na myśl obrazy z wybitnego, hiszpańskiego filmu Labirynt Fauna.

Szklane krzewy, byliny, narośla i zarośla Moniki Rubaniuk zapraszają nas do takiego właśnie świata – Labiryntu. Przykuwają naszą uwagę a jednocześnie budzą niepokój – czy przypadkiem nie skaleczymy się ostrymi krawędziami, nie uszkodzimy kruchej struktury. Zbudowane z kawałków szkieł lśnią, połyskują, skrzą się, świecą, odbijają i załamują światło. Są jednocześnie realne i nierzeczywiste.

Muzeum Historii Fotografii zaprasza do zwiedzenia wystawy stałej Portret. Ukazuje ona jak zmieniał się portret fotograficzny – od dagerotypu po instagram. Taka przyjemność będzie również dostępna za symboliczną złotóweczkę.

Apteka pod Orłem za złotówkę oferuje gościom swoją wystawę stałą.

Poznaj historię miejsca i ludzi, w sali recepturowej odkryj różnorodne recepty na przeżycie w rzeczywistości getta, w pokoju dyżurnym spotkań Tadeusza Pankiewicza, świadka i kronikarza Zagłady, w materialni poczuje atmosferę Apteki jako miejsca spotkań i schronienia dla mieszkańców getta.

Do zobaczenia będą dwie wystawy: czasowa i stała.

Ta pierwsza nosi tytuł: Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowian

Opowiada o tragicznych wydarzeniach mieszańców, którzy opuścili miasto w trakcie wojny albo wrócili do niego zaraz po niej. Indywidualna perspektywa historii sprawia, że z pewnością chwytają one za serce.

Natomiast wystawa stała o tytule Kraków – czas okupacji 1939-1945. Przedstawia losy zarówno polskich jak i żydowskich mieszkańców Krakowa w czasie II Wojny Światowej.

Pałac Krzysztofory również oferuję wystawę stałą Kraków od początku i czasową Wisła Re-kreacja.

Kraków od początku:

Dlaczego Kraków od początku, bez końca? „Od początku” nie wymaga chyba wyjaśnień. „Bez końca”, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o w trakcie spacerów po jego ulicach, na stronach książek i podczas przygotowanych przez Muzeum Krakowa wydarzeń. (…)

Wisła Re-kreacja:

Od zarania dziejów ludzkość korzystała z dobrodziejstwa rzek, z drugiej jednak strony w przypadku powodzi rzeki bywały realnym zagrożeniem. Od zawsze też kształtowały krajobraz naturalny i były istotną częścią ekosystemu. Pełniły także funkcje gospodarcze: na ich brzegach powstawały przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, korzystające z łatwego dostępu do wody. Rzeki umożliwiały transport, służyły higienie, wreszcie – były miejscem rekreacji. Ten ostatni aspekt obecnie dominuje, dlatego został wybrany jako temat pierwszej wystawy o Wiśle w Muzeum Krakowa.

Muzeum Sztuki i techniki japońskiej Manggha przygotowuję na tę noc 2 wystawy czasowe.

Pierwsza Koty w sztuce Japonii i Zachodu. W związku z tym będzie to idealna propozycja dla wszystkich kociar i miłośników kotów.

Druga to wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego – niewątpliwie znanego polskiego reżysera, scenarzysty i aktora, który jak się okazuje może pochwalić się również wielkim talentem malarskim.

Pozostałe miejsca, które będzie można odwiedzić to:
  • Galeria Bunkier Sztuki
  • MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art
  • Muzeum Archeologiczne w Krakowie
  • Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
  • Nowohuckie Centrum Kultury
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej
  • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
  • MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie
  • Ogród Doświadczeń im. St. Lema Muzeum Narodowe w Krakowie
  • Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
  • MICET Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
  • Zamek Królewski na Wawelu
  • Cricoteka
  • Instytutu Nauk Geologicznych Polska Akademia Nauk w Krakowie
  • Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
  • Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH
  • Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie
  • Muzeum Krakowa
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments