Za nami XVIII OFTeN

Za nami XVIII OFTeN
Między 18 a 20 maja 2017 w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się XVIII edycja OFTeN. Podczas 3 dni mieliśmy okazję zobaczyć 14 sztuk na dwóch ostrowskich scenach!

Po dwóch poprzednich edycjach OFTeNu ośmielę się powiedzieć, że ta pozytywnie mnie zaskoczyła. Ostatnimi czasy poziom spektakli niestety był przeciętny… Brakowało mi dzieł, które na długo zapadłyby w pamięć. Jednak tegoroczna edycja na pewno należała do lepszych. Do Ostrowa przybyło naprawdę wielu świetnych aktorów z ciekawymi i dobrze zrealizowanymi projektami. Nagrodzenie najlepszych na pewno było wyzwaniem dla jury (w składzie Maria Maj, Maria Spiss, Tomasz Kireńczuk).

Nagrodzono aż 7 spektakli:

Dwie równorzędne nagrody po 4 tys. zł. każda, ufundowane przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski: dla zespołu DyplomATA za spektakl „Triodram” oraz dla Agaty Meyer-Luters i Agnieszki Bednarz za spektakl „Jestem Helena” – za twórcze, inspirujące  i interesujące formalnie przeniesienie na scenę osobistych historii i doświadczeń oraz za umiejętność wyrażania emocji ciałem i uważność na scenicznego partnera.

Wyróżnienie aktorskie w wysokości 2 tys. zł. ufundowane przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski dla Leny Witkowskiej i Mateusza Zadali z Teatru Krzyk – za udział w spektaklu „To Face”, za synergię aktorskiej relacji oraz pasję, oddanie, intensywność i nieobliczalność.

Wyróżnienie aktorskie w wysokości 1,5 tys. zł. ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim dla Katarzyny Kostrzewy za rolę w spektaklu „Cela S” – za siłę scenicznego bycia i stworzenie wiarygodnego i przejmującego portretu współczesnej kobiety, zagubionej we własnym wizerunku.

Wyróżnienie w wysokości 1,5 tys. zł. ufundowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego dla Justyny Tomczak-Boczko za spektakl „Całe życie w dresach” – za ukazanie siły teatru non-fiction.

Wyróżnienie w wysokości 1 tys. zł. ufundowane przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski za spektakl „Jolly Roger” Teatru Granda – za poruszenie ważnego społecznie tematu z rozczulającym wdziękiem.

Wyróżnienie w wysokości 1 tys. zł. ufundowane przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski dla Kooperacji Flug za spektakl „Szczątki” – za przypomnienie o tym, że teatr może być miejscem magicznym.

Wyniki uważam za słuszne, jednak smuci mnie fakt, że nie został doceniony spektakl „Melt”. Była to niesamowita opowieść o Ofelii, ukochanej Hamleta. Historia kobiety nierozumianej i samotnej. Kobiety owianej często błędnie odczytywanym przez ludzi mitem. Aktorka – Helena Ganjalyan – wręcz hipnotyzowała na deskach sceny. Jej oryginalna uroda, świadomość sceniczna, lekkość i plastyczność skupiały całą uwagę widza. Artystka pokazuje prawdę o Ofelii, ukazując jednocześnie problemy współczesnych kobiet, które są ograniczane i sprowadzane do roli posłusznych i przytakujących mężczyznom istot. Ten monodram to swego rodzaju prośba o chwilę uwagi i refleksji nad rolą kobiety.

Z wielką przyjemnością uczestniczyłam w festiwalu. Dawno nie przeżyłam tylu artystycznych wrażeń i emocji, które wciąż we mnie buzują! Pozostało tylko czekać na kolejną edycję z nadzieją, że będzie ona tak samo dobra – lub nawet lepsza – od tegorocznej. Już dziś zapraszam Was do uczestnictwa w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o